Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kabızlıkla İlişkili Baş Sızıları

  • 30 Nisan 2021
  • Kabızlıkla İlişkili Baş Sızıları için yorumlar kapalı
  • 157 kez görüntülendi.

Hiç kabızlığa bağlı baş sızıları yaşadınız mı? Şayet yaşadıysanız ne kadar makûs olabileceklerini öğreniyorsunuz demektir. Bu baş sızılarına neyin neden olduğunu ve bu vaziyeti nasıl idareyebileceğinizi bilmek için okumaya devam edin. Peki, kabızlıkla ilişkili baş sızıları asıl mı yoksa beraber oluşmaları bir rastla mı? Şayet kronik kabızlıktan müzdarip insanlara sorarsanız, baş sızısı ve kabızlığın beraber […]

Hiç kabızlığa bağlı baş sızıları yaşadınız mı? Şayet yaşadıysanız ne kadar makûs olabileceklerini öğreniyorsunuz demektir. Bu baş sızılarına neyin neden olduğunu ve bu vaziyeti nasıl idareyebileceğinizi bilmek için okumaya devam edin.

Kabızlıkla İlişkili Baş AğrılarıPeki, kabızlıkla ilişkili baş sızıları asıl mı yoksa beraber oluşmaları bir rastla mı? Şayet kronik kabızlıktan müzdarip insanlara sorarsanız, baş sızısı ve kabızlığın beraber alana gelmelerinin rastla olmadığını netlikle söyleyeceklerdir! Gerçeğinde biri öbürüne neden olmaktadır. Bağırsak hareketleri olmadan geçen gün rakamı çoğaldıkça baş sızıları da o kadar makûs olmaktadır. Kabızlık tarafından uyarılan baş sızıları hakkında konuşmak gerekirse, bu sızılar aşikardır ve genellikle şakaklarda ve alında sezilmektedir. Bazen bu baş sızıları o kadar şiddetli olabilir ki; bir şeyler okumaya ya da izlemeye çalıştığınızda, gözlerinizi sarih yakalamak dahi güçleşiyor! Şakaklar ve alnın yanı gizeme sızı, çenenize ve kulaklarınızın arda kadar dağılabilir bu vaziyette şakaklarınıza sivri uçlar daldıran ağır demir bir kask giyiyormuş gibi sezersiniz.

Kabızlık ve Baş Sızısı Arasında Bir Bağ Var Mıdır?

Netlikle! Şayet 4 ile 7 gün arasında devam eden bir kabızlık yarıyılı geçirdiyseniz kesinlikle gün içinde kafanızda o ağırlık hissini yaşamışsınızdır. Peki, neden kabızlık baş sızısına neden oluyor? Her gün bedeninizden atılan dışkı, gün içinde harcadığımız yiyeceklerden bedenin lüzumu olan tüm zorunlu yiyecek bedellerini ve bereketli maddeleri aldıktan sonra kalan atık maddelerden oluşmaktadır. Her gün konuttan dışarı çıkardığımız çöpe, çöp kamyonu bir kaç gün gelmeyecek olsa ne olacağını düşünün. Tüm semti pislik ve makûs koku kaplardı. Yalnızca bu da değil, her geçen gün daha fazla çöp birikmeye devam eder ve orada kalan bakterilere katkıda bulunurdu. Depolama alanlarına boşaltılan tüm bu çöplere eş biçimde, beden içindeki bu pis atık, genel bir sıkıntılılık duygusuna neden olan çok rakamda hasarlı gaz ve kimyevi zehirli madde yayıyor. Bu gazlar yükselir ve kafa içine dağıldığında toksik baş sızılarına neden olur.

Kabızlık aynı zamanda bedenin yeterince su almadığının da bir göstergesidir ve öğreniyoruz ki dehidratasyon da baş sızılarına neden olmaktadır. Bedenden atılamayan bu katı dışkı, bağırsak duvarlarından sürükleyebildiği tüm suyu da emerek bedenin daha da susuz kalmasına neden olmaktadır. Tüm bunlar da baş sızılarını daha da makûslaştırmaktadır.

Kabızlık ile İlişkili Baş Sızılarının Rehabilitasyonu Nedir?

Kabızlıkla İlişkili Baş AğrılarıKabızlık kaynaklı baş sızılarından kurtulmanın en iyi yolu, tüm bu kasvetin esasını oluşturan kabızlıktan kurtulmaktır. Kabızlık ve onunla ilişkili baş sızılarından kurtulmanızı sağlayacak pek çok usul bulunmaktadır. Mango, papaya, portakal, böğürtlen ve incir gibi meyveler kabızlığın harikulade hafifleticisidir. Bütün hububatlı mahsuller, fıstık, fındık, baklagiller gibi lif bakımından zengini besinler yemek bağırsak hareketlerini basitleştirir. Yeterli ölçüde su içmek çok ehemmiyetlidir zira çoğu olayda kabızlık beceriksiz su tüketimi sebebi ile hakikatleşmektedir. Lifli besinler harcadığınız zaman su içmek özellikle çok ehemmiyetlidir zira bağırsaklara erişen perhiz lifleri bol ölçüde su emmektedir. Bu vaziyette lifli besinlerle beslenip yeterince su içmezseniz, yalnızca vaziyetinizi makûslaştırırsınız. Kabızlığı süratli çözmek için bir hekim himayesinde magnezyum destekleri kullanabilirsiniz. Kabızlıktan kurtulduğunuzda baş sızılarınızda çözülecektir.
Bibliyografi:
buzzle.com/articles/headaches-due-to-constipation.html

Yazar:Tülay Arsoy

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ