Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

K Vitamini Beceriksizliğinin Bulguları ve Sebepleri Nelerdir?

  • 22 Nisan 2021
  • K Vitamini Beceriksizliğinin Bulguları ve Sebepleri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 256 kez görüntülendi.

Bedenin pıhtılaşma sürecinde misyon yapan proteinleri üretmek için K vitaminine gereksinimi vardır ve eğer bir şahısta K vitamini yetersizliği varsa, bu proteinlerden yeterince üretilmez. Bilim adamları ayrıca K vitamininin kemiklerin gelişmesine ve sıhhatli kalmasına dayanakçı olduğuna inanmaktadır, ancak bu ilişkiyi analize devam etmektedirler. K vitamini yetersizliği yetişkinlerde ender görülen bir gidişattır zira bir birey sıhhatliyse […]

Bedenin pıhtılaşma sürecinde misyon yapan proteinleri üretmek için K vitaminine gereksinimi vardır ve eğer bir şahısta K vitamini yetersizliği varsa, bu proteinlerden yeterince üretilmez. Bilim adamları ayrıca K vitamininin kemiklerin gelişmesine ve sıhhatli kalmasına dayanakçı olduğuna inanmaktadır, ancak bu ilişkiyi analize devam etmektedirler. K vitamini yetersizliği yetişkinlerde ender görülen bir gidişattır zira bir birey sıhhatliyse ve perhizini çeşitlendiriyorsa muhtemelen K vitamini yetersizliği mevzusunda kaygılanmasına gerek yoktur. Ancak bağırsak meseleleri olan, kan inceltici olanlar ve bebekler tehlike altındadır. Bu yazıda K vitamini yetersizliği yapabilecek nedenler, bulgular ve temkine adımları hakkında bilgiler bulunmaktadır:

K Vitamini Yetersizliği Nedir?

K Vitamini esansiyel, yağda çözünen bir vitamindir. Öncelikle kanın pıhtılaşmasındaki rolüyle bilinse de, aynı zaman da atardamar sertleşmesini, beyin zararını ve kemik kaybını da önlemektedir. Tabiattan iki çeşit K vitamini sağlanmaktadır ve bunlar yeşil yapraklı sebzeler ve hayvansal ve fermente yiyeceklerdir. Bağırsak bakterileri de K1 vitaminini K1 formundan yapabilirler. Yetersizliği, yeterli ölçüde K vitamini alınmadığı takdirde ortaya çıkar. Bir Hayli yiyecekte bol ölçüde olduğu için, muhtelif sebzeler harcayan sıhhatli bir erişkinde, K vitamini yetersizliği enderdir. Buna karşılık, bebeklerde, kan sulandırıcı kullanan bireylerde veya yağ emici problemleri olanlarda oranla bu problem yaygındır.

K Vitamini Yetersizliği Bulguları

K Vitamini Eksikliğinin Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?Burada belirtilen bulgular genellikle K vitamini yetersizliği ile ilişkilidir, ancak tanı için noksandır. Altta uyuyan gidişatın bu vitaminin düşük seviyelerine neden olabileceğini keşfetmek ve sıhhati iyileştirmek için uygun bir tasarı geliştirmede hekime müracaat etmek gerekir. K vitamini beceriksizliğinin ana semptomu, kanın pıhtılaşmasının cılız olması ile sonuçlanır ve öteki bulguları şunlardır:
• Yaralardan veya doku astarından fazla kanama
• İç kanama
• Kvakaca morarma
• Ağır adet yarıyılları
• Tırnakların altındaki kan pıhtıları
• Karanlık veya kanlı dışkılama
Bebeklerde K vitamini noksanlığı da şu bölgelerde kanamı kapsayabilir:
• Kafatasının içinde
• Göbek kordonundan ve penisinden sünnet varsa
• Burun, cilt ve sindirim sistemi içinde
Kişide bu bulgulardan birkaçına mevcutsa şipşak tıbbi yardım almalıdır, zira böylece hekimi K vitamini noksanlığını tesirli bir biçimde teşhis edebilir ve rehabilitasyon edebilir.
K Vitamini Yetersizliği Sebepleri
K vitamini yetersizliği bir hayli sebebi olabilir ve başlıca öğrenilen sebepleri şunlardır:

Perhiz Yetersizliği

K vitamini için önerilen yeterli alım ölçüyü AI bayanlar için günde 90 mcg, erkekler için günde 120 mcg’dir. Tahlilciler bu ölçüler mevzusunda fikir ayrışması yaşamaktadırlar. Zira bu yalnızca şahısların hakimiyet edilemez bir biçimde kanama yaşamadığı ölçüdür ve sıhhate bağlı alım henüz tanımlanmamıştır. Ender olsa da, bazı şahıslar hala noksan perhiz veya yeme bozuklukları sebebiyle yeterli ölçüde K vitamini almakta zorlanmaktadırlar. 42 birey üzerinde yapılan 2 muayenehane deneyde yeşil yapraklı sebzelerden yoksun perhizler K1 gıda kaynakları K vitamini kan seviyelerini düşürmüştür. Bu da, tipik bir beceriksizlik olan K vitaminine bağımlı proteinleri tesirsiz hale getirmiştir. Gözlemsel bir çalışmada, anoreksi olan 54 kadının K vitamini yetersizliği ve kemik kaybı tehlikeyi olduğu tespit edilmiştir. Yemek yeme bozuklukları özellikle yeni doğanlarda K vitamini yetersizliği tehlikesini çoğaldırdığı için hamile bayanlarda risklidir.

Yağ Sindirimi Cılızlığı

Karaciğer ve pankreas sıhhati, yağların sindirimi için ehemmiyetlidir zira karaciğer, safra yapar, pankreas ise sindirim enzimleri üretir. Bu uzuvlardan rastgele birini etkileyen hastalıklar bedenin yağda çözünen vitaminleri bölme, absorbe etme ve kullanma maharetini eksiltir. Yağ sindirimi cılızlığının sebepleri şunlardır:
Karaciğer hastalığı: Karaciğer ve safra yolu bozuklukları, 90 erişkin ve 15 çocuk üzerinde yapılan 2 çalışmada K vitamini yetersizliği ile ilişkilendirilmiştir. Eş biçimde, karaciğer yetmezliği ve karaciğer kanseri de, takribî 650 birey üzerinde yapılan 4 çalışmada 4 vitamin çalışmasında K vitamini noksanlığını PIVKA-II çoğaldırmıştır. Ancak, destek muhtemelen dayanakçı olmaz ve K vitamini, karaciğer hastalıkları bulunan bireylerde 450’den fazla birey üzerinde yapılan çalışma ve incelemelerde bağırsak kanamasını iyileştirmemiştir.
Pankreas cerahati: 54 birey üzerinde yapılan 3 ufak çalışmada, pankreas cerahatine K vitamini yetersizliği eşlik etmiştir. Kimileri de kanama bozuklukları ve bunun neticesinde kemik kaybı yaşamıştır.
Kistik fibroz: Kistik fibroz karaciğere ve pankreasa hasar verir. Bu vaziyetle 600’den fazla birey üzerinde yapılan altı çalışma, % 70-95’inin, özellikle karaciğer sirozu da olan K vitamini noksanlığını ortaya koymuştur. Yetersizliği ve kanama bozukluklarını önlemek için K vitamini rutin olarak kistik fibrozlu bireylere verilmektedir.
Safra akışı blokesi: Karaciğer, pankreas veya safra kesesi hastalıkları safra akışını yasaklayarak K vitamini emilimini eksiltir. K vitamini yetersizliği ve cılız kan pıhtılaşması, bloke edilmiş safra kanalları olan 100’den fazla birey üzerinde yapılan çalışmalarda yaygındır. Hastalık gebelik sırasında ortaya çıkarsa, yüksek kan safrası ve düşük K vitamini seviyeleri fetüste potansiyel olarak ölümcül kanama tehlikesini artırır. K vitamini beceriksizliğine bağlı kanama yeni doğanlarda tıkanmış safra kanallarının erken bir bulgusudur. Sıklıkla K vitamini ile çözülür.

Cılız Yağ Emilimi Gut Meseleleri

K Vitamini Eksikliğinin Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?K vitamini yağda çözündüğü için bağırsakta yağ alımını eksilten şartlar yetersizliklere neden olabilir. Yağ emilimi cılızlığı sebepleri şunlardır:
Enflamatuar bağırsak hastalığı: IBD’si olan bireylerde, muhtelif etmenlerden dolayı kan K vitamini seviyeleri düşüktür. Bu nedenler arasında sıkı perhizler, yağda çözünen vitaminlerin bağırsak cerahatinden daha az tesirli emilimi, K2 vitamini üretemeyen değiştirilmiş bağırsak bakteriler bulunmaktadır. IBD, takribî 200 erişkin ve 63 çocuk üzerinde yapılan 4 çalışmada cılız K vitamini vaziyeti ve kemik sıhhatiyle iletişimi bulunmuştur ve K vitamini, İBH olan bayanlarda doğan bebeklerde kanama tehlikesini de arttırır.
Çölyak hastalığı: Çölyak hastalığında, glüten kapsayan besinlere mübalağalı bir bağışıklık tepkisi bağırsak çeperine hasar verir. Netice olarak, çölyak hastalığı olan şahıslar, yağda çözünen vitaminleri, almaları gerektiği gibi ememezler. Kontrolsüz çölyak hastalığı olan bireylerde kanama bozuklukları ve kemik kaybı ile alakalı birkaç K vitamini yetersizliği bildirilmiştir. Hepsi K vitamini desteği ve glütensiz beslenme ile rehabilitasyon edilmeye çalışılmaktadır.
Kısa bağırsak belirtiyi: Cerrahi olarak çıkarılma veya ağır zarar sebebiyle kısa bağırsak belirtiyi kısa olan şahıslar bağırsak işlevlerini ve gıda alımını eksiltir. Ayrıca sık sık K vitamini yetersizliği ve kanama bozuklukları veya kemik kaybı mustariplerdir. Belirtiyi olan bayanlar, K vitamini yetersizliği olan çocuklarda doğum yapma tehlikesini çoğaldırmaktadır. Bu vaziyete K vitamini desteği dayanakçı olabilir. Bağırsak belirtiyi kısa olan takribî 200 birey üzerinde yapılan bir çalışmada K vitamini desteği kemik kaybı tehlikesini eksiltmiştir.
Zayıflatma cerrahisi: Gastrik bypass gibi bazı kilo verme operasyonları, bağırsaktaki yağ alımını eksiltmek için mideyi doğrudan ince bağırsağın son kısmına bağlar. Kilo kaybına ek olarak, gıda beceriksizliğine neden olabilirler. Neredeyse 300 birey üzerinde yapılan 3 çalışmada, kilo kaybı operasyonu alışılmadık derecede düşük seviyede K vitamini ve öteki yağda eriyen vitaminlere neden olmuştur. Bununla beraber, 10 birey üzerinde yapılan ufak bir çalışma, noksanlıklarının kanama bozukluklarına neden olmak için noksan olduğunu bulmuştur. Kilo kaybı cerrahisinde K Vitamini yetersizliği hamile bayanlarda daha risklidir. Bebeklerinde yaşamı tehdit eden kanamalara neden olabilir.
Öteki gidişatlar: Yağ alımında K vitamini beceriksizliğine neden olan öteki gidişatlar düşük seviyede yağ taşıyan proteinler apolipoproteinemi ve safra asidi noksanlığıdır.

Bazı İlaçlar

Alttaki ilaçlar, özellikle uzun vakitler süresince veya yüksek dozlarda alındığında K vitamini beceriksizliğine neden olabilir veya daha da makûslaşabilir. Bunları alan şahıslar K vitamini yetersizliği bulguları yaşıyorsa hekimden danışarak doz ve sıklıkları değiştirilmelidir. K vitamini beceriksizliğine neden olan ilaçlar şunlardır:
Kan incelticiler: Varfarin gibi kan incelticiler, K vitamini rejenerasyonunu bloke ederek kanın pıhtılaşmasını eksiltir. Uzun zaman veya fazla dozda alındığında, K vitamini beceriksizliğine ve kanama bozukluklarına neden olabilirler.
Antibiyotikler: Kan inceltici olarak sefalosporin antibiyotikler de K vitamini rejenerasyonunu bloke ederek beceriksizlik riskini çoğaldırır. Ek olarak, geniş spektrumlu antibiyotiklerin çok uzun zaman alınması, K2 vitamini üreten bağırsak bakterilerinin öldürülmesiyle noksanlığa neden olabilir.
Yağ yasaklayıcılar: Yağ ve kolesterol alımını tıkayan ilaçlar da K vitamini beceriksizliğine neden olabilir. Bunlara misaller; safra asidi yakalayıcıları, kolestiramin, Lipaz blokerleri ve kolesterol alımı blokerleri verilebilir.

Çok Fazla E Vitamini Alımı

K Vitamini Eksikliğinin Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?Hekimler uzun zamandır E Vitamini doz aşımının kanama bozukluklarına neden olabileceğini öğreniyorlar. 70 şahsiyet bir çalışmada, yüksek dozlarda K vitamini yetersizliği PIVKA-II göstergeci çoğalmıştır. Ancak orta dozlar, takribî 40k bayan üzerinde yapılan başka bir çalışmada kanın pıhtılaşmasını önlemiştir. Hayvan çalışmaları, her iki vitaminin de aynı imal yolunu paylaştığını bulmuştur. E vitamini aşırısı, K1 vitamininin karaciğer dışındaki K2’ye mutasyonunu yasaklamaktadır. K vitamini yetersizliği varsa ve E vitamini desteği alınıyorsa veya yüksek bir E vitamini perhizi harcanıyorsa hekim bilgilendirilmelidir.
K vitamini enjeksiyonları ciddi yetersizliği rehabilitasyon ederken, yardımları hafif formlarda dayanakçı olur. Bu vitaminden yeterince aldığınızdan emin olmanın en iyi yolu, içinde zengin olan daha fazla besin harcamaktır. Bu gıdaları sıhhatli yağlarla beraber alınması ve sindirimin probiyotiklerle desteklenmesi yararlı olabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
maltepe escortümraniye escort