Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Jose Mourinho Kimdir?

  • 13 Kasım 2021
  • Jose Mourinho Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 94 kez görüntülendi.
Jose Mourinho Kimdir?

Jose Mario dos Santos Mourinho Felix, 26 Ocak 1963 tarihinde Portekiz’in Lizbon şehrinde bulunan Setubal’de dünyaya gelmiştir. Dünyanın gelmiş geçmiş en zaferli teknik adamlarından biri olarak kabul edilen Jose Mourinho, Portekiz İkinci Futbol Ligi’nde maçlara çıksa da futbolculuğu vazgeçip, üniversite okumaya karar vermiştir. Bunun üzerine Lizbon Teknik Üniversitesi’nde Spor Bilimleri eğitimi almaya başlayan Jose Mourinho, […]

jose-mourinho_epa_2587091bJose Mario dos Santos Mourinho Felix, 26 Ocak 1963 tarihinde Portekiz’in Lizbon şehrinde bulunan Setubal’de dünyaya gelmiştir. Dünyanın gelmiş geçmiş en zaferli teknik adamlarından biri olarak kabul edilen Jose Mourinho, Portekiz İkinci Futbol Ligi’nde maçlara çıksa da futbolculuğu vazgeçip, üniversite okumaya karar vermiştir. Bunun üzerine Lizbon Teknik Üniversitesi’nde Spor Bilimleri eğitimi almaya başlayan Jose Mourinho, aynı zamanda alıştırmanlık kursu olarak da Büyük Britanya’da eğitim almıştır.

1317245-28338136-1600-900Eğitimlerini zaferle bitirmesinin ardından, hoca olarak genç ekiplerde çalışmaya başlayan Mourinho, hocalık dışında aynı zamanda takviyeci alıştırmanlık, gözlemcilik ve çevirmenlik de yapmaya başlamıştır. 1990’ların başında Sir Bobby Robson’un Sporting Lizbon ve Porto’daki çevirmeni olan Mourinho, daha sonra Barcelona ekibinde de misyon almıştır. Barcelona, Porto ve Sporting gibi ekiplerde çevirmen olarak misyon yapmaya başlayan Portekizli teknik adam, Luis van Gaal ile birlikte çalışma fırsatı da bulmuştur. Van Gaal ile birlikte Barcelona’da misyon yapan Mourinho, 2000 senesinde Benfica SL tarafından teknik direktörlük öneriyi alınca bunu kabul etmiş ve etkin teknik direktörlük kariyerine başlamıştır.

jose-mourinho-chelsea-sporting_32109582000 senesinde Benfica SL ve Leira’da gösterdiği iyi performansın ardından 2002 senesinde Porto’nun başına getirilen Jose Mourinho, burada daha ilk sezonunda Portekiz Ligi’ni, Portekiz Kupası ve UEFA Kupası’nı kazanma zaferi gösterince tüm dünyanın alakasını birden kendi üzerine sürüklemiştir. 2003 gelen Avrupa galibiyetinin ardından 2004 senesinde gözünü UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğuna diken Mourinho, bu kupayı da kazanınca 2004 senesinde Chelsea’den menajerlik öneriyi almıştır. Chelsea’nin önerisini hiç düşünmeden kabul eden Jose Mourinho, Chelsea’yi ilk sezonunda bütün 50 sene aradan sonra Premier Lig şampiyonu yapmayı muvaffak olmuştur. Bunun yanı gizeme daha ilk sezonunda İngiltere Lig Kupası’nı da kazanan Mourinho, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde yarı finale kadar yükselse de yari finalde kupaya veda etmekten kurtulamamıştır.

Bir sonraki sene Premier Ligi Chelsea ile birlikte kaldıramayan Chelsea, İngiltere Lig ve Federasyon Kupaları’nı kazansa da Roman Abramoviç tarafından ciddi anlamda tenkitlerin gayeyi haline gelmiştir. Roman Abramoviç, UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu heveslerken Chelsea bir evvelki sezon gibi yeniden yarı finalde kupaya veda etmiştir. Roman Abramoviç ile arası iyice gerilen Jose Mourinho, Rosenborg ile içeride 1-1 kalınan UEFA Şampiyonlar Ligi Grup Maçı’nın ardından istifa etmiştir.

Chelsea’den böldükten 1 sene sonra 2008 senesinde İtalya’nın Inter ekibi ile kontrat imza atan Jose Mourinho, burada geçirdiği iki sezonda 2 İtalya Serie A şampiyonluğu yaşarken 2010 senesinde UEFA Şampiyonlar Ligi’ni ikinci kere kazanma zaferi göstermiştir. Yarı finalde yarıyılım son şampiyonu ve efsanevi ekibi olan Barcelona’yı saf dışı vazgeçen Mourinho, sezon sonunda Inter’den netlikle ufalayacağını duyurmuştur. Kendisine Real Madrid’e öneren Mourinho, pozitif karşılanmış ve 2010 senesinin Temmuz ayında Mourinho, Real Madrid’in başına resmen geçmiştir.

2010 senesinde Real Madrid ile uyuşan Mourinho, Mesut Özil, Nuri Şahin, Sami Khedira gibi adları kadrosuna katmış ve 2012 senesinde La Liga şampiyonluğu yaşamıştır. UEFA Şampiyonlar Ligi’nde ise Mourinho kaldığı 3 sezonda yarı finale kadar yükselme zaferi gösterse de finali bir cinsli görememiştir. Inter ile kazandığı ikinci UEFA Şampiyonlar Ligi başarıyı ile, Hitzfeld, Heymckes, Carlo Angelotti gibi adları tutan Mourinho, Real Madrid ile şampiyon olup bunu 3 değişik ekiple kaldırma zaferi gösteren ilk teknik adam olma fırsatını değerlendirememiştir.

2013 senesinde Real Madrid ile yollarını ayıran Mourinho, daha önceki kulübü Chelsea’ye geri dönmüştür. Chelsea’ye dönüşünün ikinci senesinde Premier Lig şampiyonluğunu kazanan Mourinho, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde ise, ilk senesinde yeniden yarı final görse de ertesi sene ikinci turda Paris Saint-Germain’e elenmekten kurtulamamıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ