Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Johannes Vermeer Kimdir?

  • 11 Kasım 2021
  • Johannes Vermeer Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 100 kez görüntülendi.
Johannes Vermeer Kimdir?

3635_473px-jan_vermeer_van_delft_017

Johannes Vermeer, 1632-1675 seneleri arasında yaşamış ve tablolarına günlük yaşamı yansıtan ünlü Hollandalı bir ressamdır. Barok sanatından esinlenmiş ve bu tarzda yapıtlar yaratmıştır.

Yaşamı süresince öteki ressamlara oranla çok daha az rakamda tablo yapmış olması, onun mükemmeliyetçiliği ile bağdaştırılır. Bundan dolayı hem hayatında parasal kasvetler sürüklemiş, hem de vefatından sonra ailesine yüklü ölçüde borç bırakmıştır. Hollandalı Barok sanatçısı, parlak renkler, canlı tonlar ve pahalı boyalar kullanarak fotoğrafları üzerinde çok titiz, özenli ve yavaş çalışırdı. Özellikle ışık oyunları ve yansımaları ustalıkla kullanmış ve yapıtlarına hem ulusu, hem de pek çok ressamı hayran bırakmıştır.

Johannes Vermeer’in bir ressam tarafından eğitildiğine veya bir ressamın yanında çırak olup olmadığına dair rastgele bir bilgi bulunmamaktadır. Vermeer, 1657 senesinde ünlü sanat koleksiyoncusu Pieter Van Ruijven ile tanışmıştır. Bu tarihten itibaren, Vermeer, Ruijven’in kendisine sipariş ettiği tabloları yapmaya başlamıştır. Vermeer, tam yapıtlarına titizlikle yanaşır ve yavaş çalışırdı. Yılda en fazla üç tablo yaptığı, Vermeer’e dair öğrenilenler arasındadır. Bunların yanı gizeme, 17. Asır ressamları arasında en nitelikli malzemeleri ve en pahalı boyaları kullanan ad hiç şüphesiz Johannes Vermeer’dir.

3635_499px-dublinvermeer

Ünlü ressam, genellikle günlük hayatı mevzu alan iç mekanlar çizdi. Bunlar evin içinde masa başında oturan, dışarı bakan veya müzik çalgıyı çalan şahıslar, özellikle kadınlardı. Yaşadığı yer olan Hollanda‘nın Delft şehri manzaraları, Vermeer tarafından tabloya aktarılmıştır. İki değişik cinste bulunan Delft Manzarası çalışmalarının dışında, cins fotoğrafları ve portrelere imza atmıştır. Çoğunlukla, iç mekanlarda bulunan şahıs veya şahısları, sol tarafta yer alan bir pencerenin aydınlığı ile beraber çizmiştir. Hollandalı Barok sanatçısı Johannes Vermeer’e ve yapıtlarına dair üzücü olan bir detay ise, tarihlendirilmemiş olmalarıdır. Ünlü ressam, sadece 3 fotoğrafında tarih belirtmiştir. Bu yapıtları, Muhabbet Tellalı 1656 , Astronom 1668 ve Coğrafyacı 1669’dır.

İnci Küpeli Kız, Vermeer’in en ünlü yapıtlarından biridir. Bu tablonun yapılış öyküsünün anlatıldığı roman ve romandan uyarlanmış film, çok rakamda sanatseveri kendisine hayran bırakmıştır. İnci Küpeli Kız romanı ve filminde, ressamın bu tabloda resimlediği modeli ile olan ilişkisi anlatılır. Süt Koyan Hizmetçi, Fotoğraf Sanatı, Sarih Pencere Önünde Mektup Okuyan Kız, Coğrafyacı, İnci Gerdanlığı İle Kadın, Yatan Genç Kadın, Şarap Bardağı, Müzik Dersi, Delft Manzarası ve Delft’te Bir Cadde, Johannes Vermeer’in tanınan yapıtları arasındadır.

Yazar:Ayşegül Güngör

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ