Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Jeotermal Enerji

  • 18 Ağustos 2021
  • Jeotermal Enerji için yorumlar kapalı
  • 161 kez görüntülendi.
Jeotermal Enerji

Jeotermal enerji yeraltından çıkarılan ve tamamıyla yenilebilir olan tek enerji cinsidir. Jeotermal sözcüğü Yunanca’da “Yer kabuğu” anlamına gelen “Geo” ile “Isı” anlamına gelen “Therme” sözcüklerinin birleşiminden alana gelmektedir. Jeotermal enerji, yer kabuğunun içinde depolanmış olan ısı enerjisidir. Yer kabuğunun alt katmanlarında yer alan sıcak magma yukarıya katmanlara doğru çıkmaya çalışırken, üst katmanlarda bulunan yeraltı suları […]

Jeotermal EnerjiJeotermal enerji yeraltından çıkarılan ve tamamıyla yenilebilir olan tek enerji cinsidir. Jeotermal sözcüğü Yunanca’da “Yer kabuğu” anlamına gelen “Geo” ile “Isı” anlamına gelen “Therme” sözcüklerinin birleşiminden alana gelmektedir. Jeotermal enerji, yer kabuğunun içinde depolanmış olan ısı enerjisidir. Yer kabuğunun alt katmanlarında yer alan sıcak magma yukarıya katmanlara doğru çıkmaya çalışırken, üst katmanlarda bulunan yeraltı suları da alt katmanlara doğru sızar ve magma ile karşılaşır. Bu karşılaşma neticeyi ısınan yeraltı suları yer kabuğunda bulunan çatlaklardan yeryüzüne çıkar ve böylece hidrotermal enerji ismi verilen jeotermal enerji cinsi oluşmuş olur. Jeotermal enerji kaynakları daha çok tektonik tabakaların hudutlarındaki bölgelerde mevcuttur.

Jeotermal enerjinin başlıca iki ana kullanım alanı mevcuttur:

1. Elektrik enerjisi yapımı: Jeotermal enerji kaynakları kullanılarak üretilen buhar, buhar türbinleri aracıyla elektrik enerjisine dönüştürülebilmektedir.

2. Konutların ısıtılması: Jeotermal enerjinin bir cinsi olan hidrotermal enerji kullanılarak konutların ısıtılması sağlanılmaktadır.

Jeotermal EnerjiJeotermal enerji direk olarak çıkarıldığı yerde kullanıldığı için, nakliye stili ek maliyetlere sebebiyet vermemektedir. Jeotermal enerjiden elektrik enerjisi üretebilen santrallerin montajı da maliyet ve ömür açısından oldukça ergonomiktir. Bu stil santraller vasati 20 sene kadar zamanla bereketli olarak çalışabilmektedir. 30 MW eforunda jeotermal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren bir santralin montaj maliyet ise 40 ile 80 milyon dolar arasında değişmektedir.

Dünyada jeotermal enerji kullanılarak üretilen elektrik ölçüsüne ait 2010 senesine ait bilgilere göre, jeotermal enerji kullanarak en fazla elektrik üreten ilk beş ülke alttaki gibidir:

1. A.B.D. : 3086 MW
2. Filipinler: 1904 MW
3. Endonezya: 1197 MW
4. Meksika: 958 MW
5. Italya: 843 MW

Türkiye’de ise zengin jeotermal potansiyele karşın 2010 senesinde yalnızca 82 MW elektrik, jeotermal enerji kullanılarak üretilmiştir. 2015 seneyi itibarıyla ülkemizdeki jeotermal enerjiden elektrik yapımı için kurulmuş santrallerin toplam eforu 450 MW’dir ve bu sayı ülkemizdeki toplam heyeti elektrik yapım gücünün %0,59’una karşılık gelmektedir. Ülkemiz gibi enerjide dışarıya bağımlı bir ülke için bu sayı oldukça düşüktür.

Jeotermal enerjinin gerek elektrik imalinde kullanımı esnasında gerekse konutların ısıtmasında kullanımında etrafa hasar verecek rastgele bir atık madde oluşmamaktadır. Ayrıca yer kabuğunun içindeki magma ölçüyü sebebiyle neredeyse hudutsuz ölçüde jeotermal enerji kaynağına sahip olduğumuzu söyleyebiliriz.

Yer kabuğunun üst katmanında mevcut bulunan jeotermal enerji ölçüyü, bugüne kadar keşfedilmiş olan tüm fosil yakıt rezervlerinden 70.000 kat daha fazladır. Ülkemiz tektonik tabakaların kesişim noktasında olduğu için jeotermal enerji rezervi bakımından oldukça zengindir. Enerjide dışa bağımlı bir ülke olmamıza karşın, hem ucuz hem de oldukça pak bir enerji kaynağı olan jeotermal enerjiden daha fazla faydalanmak ismine ciddi yatırımlar yapılması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ