Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Japon Samurayları Kimdir?

  • 21 Ekim 2021
  • Japon Samurayları Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 114 kez görüntülendi.
Japon Samurayları Kimdir?

İşte Japon Samuraylarının kısa bir tarihçesi!4794_samurai

Samuraylar Japon askeri sınıfının azaları idi. “Daimyo” olarak öğrenilen Japonya‘nın feodal lordlarına bağlı savaşçılardı. Bu savaşçılar “Bushido” veya Savaşçının Yolu denilen eşsiz bir etik kodu ile yaşadılar. Bu felsefelerine göre ustalarına sadık kalmak, sert bir öz disiplini gözetmek ve etik davranmak bu felsefenin en ehemmiyetli noktalarıdır. Samuraylar yaylar, oklar ve mızraklar gibi çaba için çok muhtelif silahlar kullanırdı. Samurayların geçmişi özel kılıçları ve samurayların çaba hünerleri sebebiyle ünlenmiştir.

Japonların iyi öğrenilen etik uygulamalarından biri de, hezimetten sonra kendi kılıçları ile mide yada karınlarını keserek intihar etmeleridir. Samuraylar Bushido felsefesiyle vefat fobilerini yenmişlerdir. Buna “Seppuku” denir. Ancak bizim bildiğimiz terim ‘Hara-Lekeyi’ terimi, hakikatinde çok kaba bir terimdir. Samurayların yükselişe geçişi Japon tarihinde “Heian yarıyılı” olarak öğrenilmektedir ve 794 -1185.seneleri arasındadır. Güçlü feodal lordları kendi özelliklerini gözetmek için bu Samuray savaşçılarını işe almaya başlamışlardır. Japon feodal lordlarının eforu çoğaldıkça, daha fazla toprak ve daha fazla efor için kendi içlerinde savaşmaya devam ettiler. Bu vaziyet samuray savaşçılarının ehemmiyetini daha da artırmıştır. 1192 senesinde Minamoto Yoritomo tarafından yeni bir askeri idare kurulmuştur. Minamoto Yoritomo en zengin ve en güçlü feodal lordu ve azami subaydı, büyük “şogun” du. Şogunluk yarıyılını başlatmış ve Japonya’nın hükümdarı olmuştur.Bu savaşlar arasındaki müddet içinde, Samuraylar çiftliklerde çalışarak zaman geçirirlerdi. Samuray felsefesi çok gelişmiştir ve öğretileri herkes tarafından saygıdeğerlik görür. Samuraylar strateji, tasarılama, savaş zanaat ve sanat gibi muhtelif mevzularda eğitim alırlardı. Bir Hayli Samuray savaşçısı aynı zamanda kaligrafi ve şiir ustasıydı.

4794_samuray_kilici

1573 ve 1603 seneleri arasında, Toyotomi Hideyoshi tüm Japonları tek bir sancak altında topladı ve kast sistemini tanıttı. Bu kast sisteminde, Samuraylar en üstte idi ve çiftçiler, zanaatkarlar ve tüccarlar tarafından takip edilirlerdi. Her kastta aynı zamanda iç hiyerarşi de vardı. Samurayları çiftçi yaşamını ya da savaşçı yaşamını seçmeleri için zorladı. Ayrıca samuraylar dışındaki herkesin silah kuşanmasını menetti. 1603 ve 1868 seneleri arasında tüm bu farklılıklar bitirildi ve Japon kültürü içine iyice yerleşti. Bu müddet süresince, Samuraylar kale şehirlerinde yaşamak zorunda kaldılar ve kazançları pirinç biçiminde feodal lordları tarafından sağlandı.

1615 senesinden itibaren takribî 250 sene süresince Japonya’da göreceli bir ölçü barış yarıyılı yaşandı. Kavga Et marifetlerinin ehemmiyetinin eksildiği bu yarıyıllarda pek çok Samuray savaşçısı bürokrat, sanatçı ya da hoca oldu. 1868 senesinde, Japonya’nın feodal yarıyılının sonu ile samuray sınıfı da ortadan kaldırıldı.

Yazar:Tülay Arsoy

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ