Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

İtalya’nın Başşehri: Roma

  • 18 Ağustos 2021
  • İtalya’nın Başşehri: Roma için yorumlar kapalı
  • 136 kez görüntülendi.
İtalya’nın Başşehri: Roma

İtalyanın ve Latium bölgesinin başşehri olan Roma; Tiber, Aniane dereleri arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda Katolik Kilisenin ruhai ve yönetimsel merkezidir. Roma yaklaşık 2.546.807 nüfusa sahiptir. Şehir stümörlerle çevrilmiş karşılık belediye, çok az yer kaplamaktadır.

3566_roma

İtalyanın ve Latium bölgesinin başşehri olan Roma; Tiber, Aniane dereleri arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda Katolik Kilisenin ruhai ve yönetimsel merkezidir. Roma yaklaşık 2.546.807 nüfusa sahiptir. Şehir stümörlerle çevrilmiş karşılık belediye, çok az yer kaplamaktadır. Hatta Roma’da bulunan on iki yönetimsel ünitesinin en ufağıdır.

Abuhavayı; yazlar kuru ve sıcak geçer, akşam üstleri Tiren Denizinden esen serin rüzgarlara vazgeçer. Kışın ise kuzeyden gelen soğuk rüzgarlar tesirli olur. Sıcaklık vasati 24 C üstündedir. 1290 km2lik yüz ölçümüyle Avrupanın en geniş alanına sahiptir. Roma; Napoli, Torino, Palermo, Milano, Catania, Bolonya, Genova, Floransa ve Bari yüz ölçümünden daha büyüktür. Roma, İstanbul gibi yedi tepe Palatine, Aventine, Quirinal, Viminal, Esquiline, Capitoline, Caelian üzerinde heyetidir.

Yılda binlerce turist, eşsiz hoşlukları görmek için Roma’ya gidiyor. Colosseum, Fontana di Trevi, Piazza Navona, Foro Romano, Musei Vaticani, Santa Maria Maggiore gibi çok kıymetli turistik yerlere sahiptir. Her karışında bir tarih yatan Roma’nın, arkeoloji kazılarının büyük kısmı Yeditepe de yer almaktadır.

roma2

Efsanelere göre Romanın kuruluşu, bir çobanın Polatium Tepesinde büyüttüğü, Romulus ve Romus isimli şahıslar tarafından kurulduğudur. Tarihten günümüze yaklaşık 2.800 yıldır, değişik isimlerle Roma Kraliyeti, Roma İmparatorluğu, Roma Cumhuriyeti anılmıştır. Roma da ilk defa kalıcı yerleşim yaklaşık M.Ö 1000 tarihinde başlamıştır. 6. y.y. gelindiğinde artık şehir güçlü bir yapısı oluşmuş, tek siyasi yönet altında yönetilmiştir. M.S 2. y.y. da Roma en iyi yarıyılını yaşamış, nüfusu da bir hayli çoğalış göstermiştir. Buna bağlı olarak işsizlik ve sefaletler de çoğalmıştır. Ancak sonraki yıllarda gösterdiği, veba gibi yaygın hastalıklar nüfusu 50.000 kadar altına düşürmüştür.

18. yüzyıla gelindiğinde artık Roma soyluları, kilisede güçlü konum almak için mücadele sarf ediyor, soylular ve kilise yönetimin de olanlar saraylar yaptırıyordu. Bunun yanı sıra o yarıyıl Avrupanın en geri kalmış yetersiz kanalizasyonlar, makûs sokaklar, ışıklandırma yetersizliği şehirlerinden biridir. Günümüze geldiğin de Roma artık hem siyasi hemde yönetimsel bakımdan Avrupa’nın en ileri düzey ülkelerinden biridir. İtalyanın %6.5lik 25 milyar ulusal hasılasını tek başına karşılamaktadır. Ancak sanayisi bakımdan güçlü bir şehir değildir. Daha çok elektronik eşya, kimyasal madde, yiyecek, giyim gibi hafif sanayi mahsulleri üretilmektedir. Roma milleti büyük kısmı turizm, film inşaat sektörün de çalışmaktadır.

roma

Şehrin en sıkıntılı yanı trafiktir. Her üç şahıstan birinde motorlu araç bulunuyor olması bu sorunu daha fazla etkilemiştir. Bu sorun; Mussolini metro ağı düşüncesiyle şehir trafiğini ve hengame lekeliliğini önemli düzeyde düşürmüştür.

Avrupanın en hoş şehirlerinden biri olan Roma, mali ve ev sıkıntısı bakımda Avrupa’da birinci sırada yer alıyor. Yoksul ve işsiz yurttaşların şehir merkezine göç etmesiyle daha da çoğalış göstermiştir.

Yazar:Ismet Göksel Berber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ