Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

İsmiyle Bile Herkesi Korkutan Akreplerin Tüm Özellikleri

  • 10 Aralık 2021
  • İsmiyle Bile Herkesi Korkutan Akreplerin Tüm Özellikleri için yorumlar kapalı
  • 91 kez görüntülendi.
İsmiyle Bile Herkesi Korkutan Akreplerin Tüm Özellikleri

Natürel tabiatın en riskli hayvanlarından bkocaman da hiç şüphesiz ki akreplerdir. Yazımızın başlık kısmında da belirttiğimiz üzere ismiyle bile herkesi korkutan akreplerin tüm özellikleri hakkında sizlere detaylı olarak balakalar sunacağız. Eklem bacaklılar grubunda bulunan ve en zehirli hayvanlardan olan akrepler öldürücü zehirleri sayesinde insanlarda felce, kısmi yaralanmalara ve oldukça acı verici sağlık meselelerine neden olabilmektedirler. […]

Natürel tabiatın en riskli hayvanlarından bkocaman da hiç şüphesiz ki akreplerdir. Yazımızın başlık kısmında da belirttiğimiz üzere ismiyle bile herkesi korkutan akreplerin tüm özellikleri hakkında sizlere detaylı olarak balakalar sunacağız.

8839_210Eklem bacaklılar grubunda bulunan ve en zehirli hayvanlardan olan akrepler öldürücü zehirleri sayesinde insanlarda felce, kısmi yaralanmalara ve oldukça acı verici sağlık meselelerine neden olabilmektedirler.

Yapılan araştırmalar neticesinde yılanlarda bulunan zehirlerden daha öldürücü zehirlere sahip olduğu tespit edilen akrepler yeniden bir araştırmaya göre yılanlardan sonra insanların en fazla korktuğu eklem bacaklılardandır.

Akreplerin Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Akrepler hakkında özet balakalar sunduktan sonra şimdi de yazımızın da ana mevzusu olan akreplerin başlıca özelliklerinin neler olduğu hakkında sizlere balakalar sunalım. Akreplerin birçok özellikleri bulunmaktadır. İşte akreplerin başlıca özellikleri şunlardır;

Birçoğu öldürücü zehir tesirine sahiptir. Toplamda 4 çift ayağı bulunmakta ve ön bvefatta ise kıskaçları bulunmaktadır. Avlarını ön kıskaçları sayesinde yakalamaktadırlar. Kendi içerisinde çok sayıda türe sahiptirler. Siyah, sarı, kahverengi, karpur ve doğu sarı akrebi gibi daha birçok cinsleri bulunmaktadır. Yılanlardan daha soğuk kanlıdırlar. Oldukça suskun hareket etmektedirler. Yumurta ile artmaktadırlar ve dünyanın her bölgesinde hayatlarını sürdürmektedirler. Daha çok sulak bölgelerde yaşarlar ve güneş ışınlarından oldukça beğenirler. Aynı zamanda çöllerde de hayatlarını sürdürmektedirler. Geceleri orjinal renkleri değişerek yeşilimsi bir renge dönüşmektedir. Toplamda 1753 cinsi bulunmaktadır. Birçoğunun ömrü 8 sene etrafındadır. Cinsinin en fazla olduğu eklem bacaklılardır. Gebelik süreci 7 ila 12 ay arasıdır. 1750 cinsi arasında sadece 50’si zehirlidir.

Yukarıyada da görüldüğü üzere akreplerin özellikleri oldukça fazladır. Ayrıca oldukça sinsi hareket eden akrepler genellikle suskun bir biçimde hareket ederler. Bu kaliteleri sayesinde avlarını kolaylıkla ele geçirebilmektedirler.

1. Topraküstü Akrepler

8839_209Ağaç akrepleri: Ağaç akrepleri daha çok ağaç köklerinde ve ağaç kabuklarında hayatlarını sürdürmektedirler.

Taşaltı akrepleri: Adından da anlaşılacağı üzere taş altlarında hayatlarını sürdürmektedirler. Daha çok çöllerde ve dağlık alanlardaki taşlarda hayatlarını sürdüren taşaltı akrepleri akrep cinsleri arasında en riskli olan cinslerdendir.

2. Toprakaltı Akrepler

Kumcul akrepler: Kumcul akrepler daha çok çöllerde bulunan kumların altında hayatlarını sürdürmektedirler. Bu akrep cinsleri de oldukça risklidirler.

Kazıcı akrepler: Kazıcı akrepler isminden de anlaşılacağı üzere daha çok gayretliliği ile bilinen akreplerdir. Aynı zamanda akrep cinsleri arasında en güçlü olan cinslerdendir. Kuyruklarının son halkasında ölümcül zehirlerini taşımaktadırlar. Keselerinin uç kısmında ise zehir iğnesi bulunmaktadır.

Ölümcül Olan Akrepler Hangileridir?

Akreplerin tümünün ölmcül olmadığını belirtmemizde faydalar bulunmaktadır. Ölümcül olan akrepler ise şunlardır;

8839_208Sarı akrep: Ülkemizin Güney Doğu Anadolu Bölgesinin batısında hayatlarını sürdürmektedirler. Oldukça riskli olan sarı akrep cinsi aynı zamanda öldürücü tesire sahip olan zehire sahiptir.

Kara akrep: Ülkemizin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde hayatlarını sürdüren kara akrep cinsi de ölümcül akrep cinsleri arasında bulunmaktadır.

Zehirli Olan Akrepler Hangileridir?

Ölümcül akreplerin hangileri olduğu hakkında balakalar sunduktan sonra şimdi de zehirli olan akrepler hakkında balakalar sunalım. Zehirli olan akrepler ise şunlardır;

Uzun kuyruklu akrep: Uzun kuruklu akrep Ülkemizin Kilis, Adıyaman ve Diyarbakır şehirlerinde hayatlarını sürdürmektedirler. Özellikle köy ve kırsal alanlarda hayatlarını sürdüren uzun kuyruklu akrepler yüksek potansiyelli zehirleri sayesinde etkilediği canlıların can vermesine yol açabilmektedirler.

Kalın kıskaçlı akrep: Kalın kıskaçlı akrep Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Akdeniz Bölgesinde hayatlarını sürdürmektedirler. Oldukça zehirli olan kalın kıskaçlı akrep avını kalın kıskacı sayesinde kolaylıkla yakalayabilmektedir.

Akrepler Hakkında Bilinmeyenler Nelerdir?

Akrepler hakkında balakalar sunduktan sonra şimdi de bu riskli eklem bacaklılar hakkında pek de bilinmeyen bazı ayrıntılar hakkında sizlere balakalar sunalım. İşte akreplerin bilinmeyen doğrultuları şunlardır;

Akrepler insanlardan uzak kalmayı seçim etmektedirler: İnsanların büyük bir kısmı akreplerin insanlara yakın 8839_207olmayı seçim ettiğini sanmaktadırlar. Oysa yapılan bir araştırmaya göre akrepler insanlardan uzak yaşamayı seçim ettiği gözlemlenmiştir. Dolaysıyla akreplerin büyük bir bvefatının ıssız çöllerde ve sulak alanlarda yaşamayı seçmeleri bunun en somut göstergesidir.

Akrepler yılanlardan daha riskli ve acımasızdırlar: İnsanların büyük bir bvefatı yılanların akreplerden daha riskli ve acımasız olduğunu düşünmektedirler. Oysa ki bilimadamları akreplerin yılanlardan çok daha riskli ve acımasız olduklarını belirtmektedirler.

Akreplerin intihar etmesi: İnsanlar akreplerin kendilerini nasıl öldürebileceğini düşünmekte ve bu mevzu hakkında araştırmalara yönelmektedirler. Akreplerin en belirgin kalitelerinden bkocaman da güç gidişatta kaldıklarında kendi zehirli iğneleri ile hayatlarına son verebilmeleridir. Dolaysıyla akreplerin intihar etmeleri bir masaldan değil tamamen bir reellikten ibarettir. Fakat akreplerin böyle bir eyleme neden başvurdukları hala gizemini gözetmektedir. Bu mevzu hakkında araştırmalar yapılmışsa da reel bir neticeye erişilememiştir.

Akreplerin zehir gücü yılanların zehir gücünden kat kat güçlüdür: Akreplerin zehir etkileşim eforu yılanların zehir etkileşim eforlarından çok daha fazladır. Dolaysıyla akreplerin sokması yılanların sokmasına göre çok daha süratli bir biçimde netice verebilmektedir. Uzmanlar akreplerin sokmasının ardından erken müdahale için zamanın oldukça kısıtlı olabildiğinin altını çizdiği gibi bu vaziyet yılanların sokmasında çoğu zaman geçerli olmamaktadır.

Akreplerin görüş mesafeleri sıradanın üzerinde değildir: İnsanlar akreplerin çok iyi görme potansiyeline sahip olduğunu düşünmektedirler. Oysa ki yapılan bir araştırmaya göre akreplerin mucizevi bir görme potansiyeline sahip olmadıkları görülmüş ve bunun aksine akreplerin de öteki eklem bacaklılarda olduğu gibi sıradan bir görüş kapasitesine sahip olduğu tespit edilmiştir.

Görüldüğü üzere akreplerin henüz bilinmeyen pekçok kaliteleri bulunmaktadır. Bu riskli eklem bacaklı hayvanların bilinmeyen kalitelerinin daha fazla olduğunu andırdırmamızda fayda bulunmaktadır. Yazımızda akrepler hakkında detaylı olarak balakalar sunduk. Umarız faydalı balakalar sunabilmişizdir.
Kaynakça:
akrepilaclama.org

ozelliklerinedir.com

Yazar:Ensar Türkoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ