Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

İslam Mimarisinin Şaheserleri

  • 13 Kasım 2021
  • İslam Mimarisinin Şaheserleri için yorumlar kapalı
  • 128 kez görüntülendi.
İslam Mimarisinin Şaheserleri

Tac Mahal 1631’de Mümhal semtinin üçüncü ve en hoşlanılan eşi Mümtaz Mahal 1628-58 seneleri arasında karar sürmüş, çiftin on dördüncü çocuğunu doğururken can verdi. Devrilmiş olan imparator, Yamuna’nın Jumna akarsusunun güney kıyısında bulunan ve büyük bir olasılıkla 20 seneden uzun süren devasa bir türbe kompleksi olan Tac Mahal’i yaptırdı. Bugün Tac Mahal, Kudüs’teki Kaya Kubbesi’nin […]

İslam Mimarisinin BaşyapıtlarıTac Mahal
1631’de Mümhal semtinin üçüncü ve en hoşlanılan eşi Mümtaz Mahal 1628-58 seneleri arasında karar sürmüş, çiftin on dördüncü çocuğunu doğururken can verdi. Devrilmiş olan imparator, Yamuna’nın Jumna akarsusunun güney kıyısında bulunan ve büyük bir olasılıkla 20 seneden uzun süren devasa bir türbe kompleksi olan Tac Mahal’i yaptırdı. Bugün Tac Mahal, Kudüs’teki Kaya Kubbesi’nin ayrıcalığı olarak, dünyanın en ünlü islam mimarisi eseridir.Anıt hem ebadı hem de Hint, İslam ve Fars tasarım unsurlarını birleştiren zarif formuyla dikkat çekicidir.Bina Arap kaligrafisi ve yarı bedelli taşların inleyleri ile zengin bir biçimde dekore edilmiştir.İçerisinde sahte ve hakikat kabirler bulunmaktadır.

Elhamra
İslam Mimarisinin Başyapıtlarıİspanyol şehri Granada’ya bakan bir tepede, 14. asırda Müslüman Nasrid Hanedanlığı’na 1238-1492 ait prensler tarafından yaptırılan bir saray olan Elhamra vardır. Sarayın bazı kısımları devrilmiş olmasına karşın, üç kısım kalmıştır: tepenin batı ucundaki bir kale Alcazaba veya El-Qasbah, doğuda büyük bir ikamet ve Generalife olarak öğrenilen bir dizi pavyon ve bahçe.Alhambra’nın avlu ve odaları, renkli fayanslar, oymalı sıvalar, oyma ahşap ve kaligrafi ile zarif bir biçimde dekore edilmiştir. En göze çarpan ziynetsel özelliklerden kimileri , Aslanlar Duruşması’ni çevreleyen salonları süsleyen, girift biçimli geometrik sarkıt tasarımlardır Arapçada muqarnas sınan İslam mimarisinde yinelenen bir desen .

İslam Mimarisinin BaşyapıtlarıCuma Camisi, Esfahan
Esfahan’ın merkezinde yer alan bu caminin mevcut en daha önceki unsurları, 11. asırda İran’ın bazı bölgelerini idareyen Selçuklu hanedanlığı yarıyılında inşa edilen iki kubbedir.12. asrın başlarında, cami, her iki yanında yan yana duran dikdörtgen bir avlu çevresinde yine inşa edilmiştir.İlk olarak Esfahan’da ortaya çıkan bu dört-iwan tasarım, daha sonra İran camileri için norm haline gelmiştir.

Kaya Kubbesi
İslam Mimarisinin BaşyapıtlarıKudüs’teki Kaya Kubbesi, en daha önceki ve en öğrenilen İslami abidelerden biridir. Kudüs’nam Arap işgalinden takribî 55 sene sonra 691-692 senelerinde inşa edilen tasarım ve süsleme, Bizans mimari geleneğine sabrediyor, ancak daha sonra aşikar bir İslami mimari üslupla ilişkilendirilebilecek özellikler gösteriyor.Yapı, sekizgen bir tabanın üzerinde oturan bir yaldızlı ahşap kubbeden oluşur. İçeride, iki ayak, sarihte kalan bir kaya parçası çevresinde dönüyor.Yapı Hem Musevilik hem de İslâm için mukaddestir; Yahudi ananesinde, İbrahim’in oğlu İshak’ı kurban etmeye hazırlandığı yer olduğu söylenir ve İslami ananede Muhammed’in cennete tırmanışının yeri olarak kabul edilir. İç mekan mermer, mozaik ve metal plaklarla zengin bir biçimde dekore edilmiştir.

İslam Mimarisinin BaşyapıtlarıBüyük Samarra Cami
Samarra Ulu Cami Irak’ta 850 etrafında Abbasi halifesi Al-Mutawakkil 847-861 tarafından inşa edildiğinde, muhtemelen takribî 42 dönümlük bir alana sahip, dünyanın en büyük camisi idi. Cami, mavi sırçayla dekore edilmiş iç mekanlarla fırınlanmış tuğladan yapılmıştır. Yapının çoğu 1258 senesinde Hulagu liderliğindeki Moğol istilası sırasında imha olmuş, ancak en alaka sürükleyen özelliklerden biri olan 170 metrelik 52 metrelik minaresi yaşamda kalmıştır. Minare, tepeye açılan helezoni bir rampa ile sarılmış bir koni biçiminde inşa edilmiştir. İnşacıların konik biçimi neden seçtikleri emin değil; Bazı insanlar azıcık daha önceki bir zigguratı hatırladığını belirtmişlerdir.

Halep Kalesi
İslam Mimarisinin BaşyapıtlarıOrta Doğu’daki en etkileyici mimarlık yapıtlarından kimileri, Kahire, Şam ve Erbil gibi şehirlerdeki ortaçağ kaleleridir. İslami askeri mimarinin en iyi kalan misallerinden biri, Suriye‘nin Halep kentinin ortasındaki tepenin üstünde duran kaledir.Kalenin üretimi 10. asırda başlamış ve Eyyubi yarıyılı takribî 1171-1260 sırasında alana gelen büyük genişleme ve yine yapılanma ile bugün ki halini almıştır.Kalenin duvarları içinde mağara suları, kuyu, cami ve uzun bir abluka etmeye karşı korunmak için gereken korunma tesisatları, evler ve odalar vardır.Kompleksin en etkileyici kısmı 1213 etrafında inşa edilen devasa giriş bloğudur.Yedi kemerin üzerinde duran dik bir taş köprü, hendek süresince iki yükselen kapıya Yılanlar Kapısı ve Aslanların Kapısı uzanır.

İslam Mimarisinin BaşyapıtlarıCordoba Ulu Cami
İspanya’da bulunan Cordoba Ulu Cami’nin en daha önceki kısımları, 784-786’da Emeviler hükümdarı Abdül Rahman tarafından Hıristiyan kilisesinin yerine inşa edilmiştir. Yapı, 9. ve 10. asırlarda muhtelif genişlemelere maruz kalmıştır. Bu genişlemelerden birinde zengin bir biçimde dekore edilmiş bir mihrab Mekke’nin istikametini gösteren cami bir niş karışık bir kemerin arda yerleştirilmiştir. Caminin dikkat toplayan öbür bir özelliği ise, porfir, jasper ve iki tabakalı at nalı kemerlerini destekleyen mermerden oluşan takribî 850 sütundan oluşan hipostil salonudur. Kolonların ve başşehirlerin çoğu, eskiki binalardan geri dönüştürülmüştür.

Süleymaniye Cami, İstanbul
İslam Mimarisinin Başyapıtlarıİstanbul siluetinin en göze çarpan özelliklerinden kimileri, Boğaz’a bakan suni bir platform üzerinde duran Süleymaniye Camii kompleksinin yükselen kubbesi ve minareleridir. Osmanlı İmparatorluğu’nun gücüyle, 1550 ve 1557 arasında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan İstanbul’un cami komplekslerinin en büyüklerinden biridir. Caminin iç kısmı, çoğu vitray olan 100’den fazla büyük pencereyle aydınlatılmış, kare biçimindeki tek bir odadır. Süsleme kolaydır ve çapı 90 metreyi 27,5 metre ölçen merkezi kubbenin heybetli ebadından uzaklaşmaz. Caminin çevresinde tertip edilmiş bir sağlık kurumu, birkaç dini mektep, bir dizi dükkan, bir türbe ve bir hamam bulunmaktadır. Kompleks, Osmanlı mimarisi stilinde bir mimarinin kurulmasında kritik ehemmiyete sahip olan ve ustalarından biri olarak kabul edilen Osmanlı ustası Mimar Sinan tarafından planlanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ