Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

İş Kurmak İsteyenler Bu 7 Maddeye Dikkat Etmeli

  • 15 Kasım 2021
  • İş Kurmak İsteyenler Bu 7 Maddeye Dikkat Etmeli için yorumlar kapalı
  • 296 kez görüntülendi.
İş Kurmak İsteyenler Bu 7 Maddeye Dikkat Etmeli

İş kurmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir hayli detay vardır. Ülkemiz ekonomik koşulları dikkate alındığında bir iş kurmak cesaret isteyen bir iştir. Avantajları olduğu gibi dezavantajları da birliktesi getirmektedir. Ama tehlike alınmadan zaferin gelmeyeceği de göz önünde bulundurulacak olursa iş kurmanın bir maceraya atılmaktan çok galibiyete erişmenin ilk adımı olduğu unutulmamalıdır. İş kurmak isteyenlerin dikkat etmesi […]

İş kurmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir hayli detay vardır. Ülkemiz ekonomik koşulları dikkate alındığında bir iş kurmak cesaret isteyen bir iştir. Avantajları olduğu gibi dezavantajları da birliktesi getirmektedir. Ama tehlike alınmadan zaferin gelmeyeceği de göz önünde bulundurulacak olursa iş kurmanın bir maceraya atılmaktan çok galibiyete erişmenin ilk adımı olduğu unutulmamalıdır. İş kurmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken detayların en ehemmiyetlilerini uzmanlarına danışarak altta sarihledik.

İş Kurmak İsteyenler Bu 7 Detaya Dikkat!

1. Yapmak istediğiniz iş mevzusunda ne kadar deneyimlisiniz bunu gözden geçirmelisiniz. Deneyimi olmadığınız bir işe atılmak ehemmiyetli bir tehlike taşır. İş kurmanın zati muhakkak bir oranda tehlikeyi olduğunu düşünecek olursanız, hiç deneyim sahibi olmadığınız bir iş koluna atılmak çok daha fazla tehlikeyi birliktesi getirir. Dolayısı ile bir işe atılmadan evvel o sektör hakkında ciddi birikiminiz olması ve deneyime sahip olmanız bir avantaj olacaktır.

İş Kurmak İsteyenler Bu 7 Maddeye Dikkat Etmeli2. Yapmak istediğiniz işi kendi öz sermayeniz mi yoksa alınan kredi ya da borç sonrasında mı kurmaktasınız suali de çok ehemmiyetlidir. Her nasıl olursa olsun işinizi kurduktan sonra kesinlikle kenarda muhakkak bir ölçü daha kapitalinizin olması gerekmektedir. Şayet işinizi kurduktan sonra kenarda sizi bir zaman yönet edecek birikiminiz yok ise yüksek tehlike altında olduğunuzu unutmayınız. Hangi iş koluna atılırsanız atılın ve isterseniz yapmak istediğiniz iş kolunda onlarca senelik deneyiminiz olsun kesinlikle kenarda sizi bir zaman yönet edecek paranızın olması gerekir. Zira yaptığınız işi oturtana kadar ve muhakkak bir alıcı kitlesi oluşturana kadar başka bir deyişle öbür bir ifade ile yaptığınız işin kar getiriyor olmasına kadar muhakkak bir zaman geçecektir. Dolayısı ile giderlerinizi karşılayacak bir paraya gereksiniminiz olacaktır. Bunu karşılayacak bir birikiminiz yok ise daha kurduğunuz iş oturmadan sermayeden harcamaya başlarsınız ki bu son derece risklidir. Bir iş kurulur kurulmaz hemen kar getirmesi ya da ciddi oranda kar getirmesi beklenemez. Bir mağaza açıyorsanız hemen ertesi ay kar beklememelisiniz. Alıcıların sizi tanıması, muhakkak sayıda alıcı oluşturmanız, mağazanızın tanınır hale gelmesi gibi bir hayli detayın oturması muhakkak bir zaman alan süreçtir ve bu süreç zarfında giderleriniz olacaktır. Dükkân kirası, personel ve mağaza gideri gibi bir hayli gider sizi beklemektedir. Elbette bu minik ölçekli bir mağaza için geçerli bir vaziyettir. Kurduğunuz işin hacmi büyükse giderler daha fazla olacak ve dolayısı ile kenarda bulundurulması gereken kapitalin de o oranda fazla olması gerekir.

3. İşinizin bulunduğu lokasyonu seçerken çok dikkatli olmalısınız. Misalimizi gene mağaza açmaktan verecek olursak, mağazanızı bir alışveriş merkezinde mi yoksa sokak üzerinde mi kalemtıraş oluşunuzun hesabını iyi yapmalısınız. Kalemtıraş olduğunuz mağazanın bulunduğu mahalle, sokak gibi detaylar oldukça ehemmiyetlidir. Ya da AVM de açıyor iseniz hangi mahalledeki hangi AVM olduğunun da ehemmiyeti büyüktür. Kalabalıklar dükkânı yakından ilgilendiren ve pozitif tesir yaratan detaydır. Dükkânınızın bulunduğu bölge ya da AVM ye ne kadar insan yoğunluğu akıyorsa dükkânınızın insanlar tarafından görünür olma olasılığı o kadar fazla olacaktır. Bu da dükkânınıza giren insan sayısının daha fazla olmasını birliktesi getirir. Dükkânınıza ne kadar insan girerse o kadar daha fazla ürün satışının asıllaşması da birliktesi kazanç. Dolayısı ile insan kalabalığının çok olduğu bölgeler her zaman için bir mağaza açısından olmazsa olmaz bir detaydır.

İş Kurmak İsteyenler Bu 7 Maddeye Dikkat Etmeli4. Personel tercihi de çok ehemmiyetli bir detaydır. Bu çoğu mağazacının umursamadığı bir detaydır. Bu sebeple bir mağazaya gittiğinizde gördüğünüz bir personeli üç ay sonra görmemeniz büyük olasılıktır. Zira nasılsa o işi yapacak başka bir personel bulunur fikri neredeyse tüm mağazacılıkta yerleşmiş bir düşüncedir. Zira mağazacılıktaki elaman ucuz iş eforu kapsamındadır ve bu sektördeki personel niteliği de oldukça düşüktür. Ama gene de personel seçerken deneyimine, konuşma hünerine, hitabet eforuna, sektördeki hâkimiyetine, giyim kuşamına gibi bir hayli detaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki açtığınız mağazadaki ürünleri satacak olan o bireylerdir ve onların niteliği sizin işinizin artıya geçmesinin en temel unsurudur. Ne kadar iyi personel o kadar çok satış demektir. Çok satış daha fazla hasılat elde etmek anlamına kazanç. Bunlar birbirine kenetlenmiş halkanın zincirleri gibidir. İşte bu sebeple iyi personel olmazsa olmazların başında kazanç.

5. Kurduğunuz işin tanıtımı ve bölgede bilinir hale gelmesi başka bir deyişle öbür bir ifade ile yapacağınız reklam çok ehemmiyetlidir. Reklam gideri hiç boşa tüketilen bir gider değildir ve işinizin galibiyete erişmesinde ve daha kısa zamanda hasılat elde etmenizde ehemmiyetli bir detaydır. Mağazanızı öğrenilir halde olması bir süreç ister. Bu süreci kısaltmak ve daha fazla insana erişmenin yolu yapılacak reklamla doğrudan ilişkilidir. Ne kadar çok insana erişilir ise mağazanızı o kadar daha fazla insanın ziyaret etmesi natürel olarak reelleşir. Yukarıyada da belirttiğimiz gibi ne kadar çok ziyaretçi o kadar daha fazla satış yapma olasılığını birliktesi getirir. Unutulmasın olasılık diyoruz kesin satış demiyoruz. İşte burada personel niteliği, iyi satış eforu ve sattığınız ürünnam niteliği gibi bir hayli detayı da sıçramamak gerekir. Her alıcı kesin satış anlamına gelmez. Zati böyle bir şeyi de ne kendinizden ne de personellerinizden beklememelisiniz. Dolayısı ile mağazanız için yapacağınız reklam, tanıtım gibi detaylara umursamalısınız. Pano reklamları, kitapçık dağıtımı hatta vitrin değişikliğiniz dahi bir reklam sayılır bunu unutmayınız.

İş Kurmak İsteyenler Bu 7 Maddeye Dikkat Etmeli6. Öbür mağazalardan değişik olmak, klasikliği kırıp yenilikler geliştirmek, hangi iş kolunda olunursa olunsun inovatif başka bir deyişle yenilikçi düşünceler ortaya koymak sizi rakiplerinize göre daha önde yakalayacaktır. Yenilikçi olmaktan çekinmemelisiniz. Yaptığınız iş kolu ile alakalı değişik düşünceler geliştirmeli, değişikliğinizi ortaya koyan ve dikkat toplayan detaylar sergilemelisiniz. Sizi rakiplerinizden değişik kılacak olan her yenilik daha fazla alıcı demektir. Bu sebeple inovasyona umursamalısınız. Problemlere getireceğiniz değişik yaklaşımlar ya da satışa ve tanıtıma müteveccih değişik fikirler sizi galibiyete götürecek detaylar arasındadır.

7. İlke sahibi, ilkelerinden ödün vermeyen bir şahsiyetiniz olmalı. Kurallarınızda elastik olmalı ama sık sık kural değiştirir halde olmamalısınız. Tez pes eden yapıda iseniz zati ticarete atılmamalısınız. Baştan kaybettiğiniz anlamına kazanç. İrade sahibi, negatiflikler karşısında sabretme eforu olan, diyaloğa sarih, ısrarcı ve çabacı bir ruha sahip olmak sizi galibiyete götürecek karakteristik yapılardan kimileridir. Tez pes eden, mukavemetsiz, hırsı ve azmi olmayan bir yapıda iseniz galibiyetsizlik sizin için kaçınılmaz bir neticedir. Zira hangi işi yaparsanız yapın zafer anında gelen bir şey değildir. Zaman alır ve sabır gerektirir. Bu anlamda sabır da olmazsa olmazların başında kazanç.

Yukarıyada size destek edecek yedi ehemmiyetli maddeyi sarihledik. Elbette zaferin anahtarı bu yedi maddeyle hudutlu değil. Bunlar yalnızca en ehemmiyetlileri arasındadır. Elbette zafer için bir hayli detay vardır ve bazen çok kolay gibi görünen ve hiç ehemmiyetsizmiş gibi görünen bir detay, bir yenilik, değişik bir yaklaşım dahi sizi hipotez ettiğinizden de çok yukarıyalar taşıyabilir ve galibiyete götürebilir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ