Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

İran’a Erişim: İran Air

  • 01 Mayıs 2021
  • İran’a Erişim: İran Air için yorumlar kapalı
  • 132 kez görüntülendi.

Iran Air ya da fotoğrafı ismiyle The Airline of the Islamic Rebuplic of Iran, Ortadoğu ülkelerinden İran İslam Cumhuriyeti’nin sivil havacılık siciline kayıtlı havayolu taşımacılığı hizmeti sunan bir havayolu firmayıdır. Ülkenin sancak taşıyıcısı ve aynı zamanda da milli havayolu işletmeyi olan Iran Air, bu anlamda ülkenin dünya ile irtibatını kuran en ehemmiyetli ticari markalardan biri […]

İran'a Ulaşım: İran AirIran Air ya da fotoğrafı ismiyle The Airline of the Islamic Rebuplic of Iran, Ortadoğu ülkelerinden İran İslam Cumhuriyeti’nin sivil havacılık siciline kayıtlı havayolu taşımacılığı hizmeti sunan bir havayolu firmayıdır. Ülkenin sancak taşıyıcısı ve aynı zamanda da milli havayolu işletmeyi olan Iran Air, bu anlamda ülkenin dünya ile irtibatını kuran en ehemmiyetli ticari markalardan biri konumundadır. İran’ın başşehri Tahran’da merkezi bulunan bu havayolu işletmeyi, şehirde bulunan iki beynelmilel havalimanı filo merkezi olarak kullanır.

Bu havalimanlarını yapılacak tarifeli seferlere göre kategorize etmiş olan Iran Air, kendisine karşı yapılan ambargolar olsa da bunlara karşı ayakta kalmaya çaba göstermektedir. Firmanın havayolu merkezi başşehir Tahran’da bulunan Mehrabat Beynelmilel Havalimanı’dır. Son olarak rejim değişmese de yeniden de yeni hükümetin batılı devletlerle daha iyi ilişkiler kurmak istemesi, başta Avrupalı ülkeler olmak üzere bir hayli kapitalizm devini bölgeye sürüklemiştir. Yapılan görüşmelerle birlikte daha da yumuşayan etraf sonrasında Iran Air’a yeni çağdaş uçaklar sipariş edilmesi de gündemde olan en ehemmiyetli mevzular arasında yer alır. Iran Air, yalnızca ticari kasıtlı yolcu taşımacılığında faaliyet göstermez, bunun yanı gizeme aynı zamanda da kargo taşımacılığı hizmeti verir. Bu da işletmeyi ülkenin en büyük havacılık markalarından biri haline getirir.

İran'a Ulaşım: İran Air1976 senesinde asıllaştırılmış olan İran İslam Devrimi evvelinde bile var olmuş olan bu firma bir hayli İranlı ve de yabancıyı küresel anlamda seyahat etmeye teşvik etmiş en ehemmiyetli havayolları arasında yer alırdı. Fotoğrafı olarak kuruluş tarihi II. Dünya Savaşı sıralarına denk gelen Iran Air, bu anlamda dünyanın en daha önceki havayolu işletmelerinin başında kazanç. Bakıldığı müddet, Iran Air’ın kuruluş seneyi, 1944’cins. Son derece köklü ve de daha önceki bir havayolu işletmeyi olan Iran Air, her ne kadar 1944’te fotoğrafı kuruluşunu hakikatleştirse de ilk defa 1961 senesinde tarifeli sefer tertip ederek yolcu taşımacılığı sektörüne fiili bir giriş yapmıştır.

Bu yarıyılda birlikte bölgenin en büyük havayolu işletmelerinden biri haline gelen Iran Air, Avrupa başta olmak üzere Asya ve de Kuzey Amerika kıtası gibi ehemmiyetli lokasyonlara da tarifeli seferler kumpaslardı. Ancak bu ünlü yükseliş 1976 senesinde yaşanan İslam devrimi sonrasında sona ermiş ve de bir hayli ülke İran’a karşı ambargolar uygulamıştır.

İran'a Ulaşım: İran AirBunun yanı gizeme, bir hayli ülke aynı zamanda hava sahasını da İran uçaklarına kapatmıştır. Devrim neticesinde dünya ile iletişimi sanki kopan bir ülkeye dönen Iran, ciddi anlamda ekonomik kasvetler yaşamıştır. Aynı zamanda erişim kasvetine de düşen Iran Air, yerel seferler ve de bazı beynelmilel seferlerle ayakta kalmaya çalışmıştır.

O yarıyıl her ne kadar bu biçimde çok çetrefilli geçse de Iran Air günümüz dünyasında 61 noktaya tarifeli sefer tertip etmektedir. Bunlar arasında Asya ve Avrupa ülkeleri yer alır. Filosunda 34 adet ticari yolcu uçağı bulunduran Iran Air, ”Our mission is your safety” sloganı ile hareket eder. Türkiye de Iran Air’ın tarifeli seferler tertip ettiği ülkeler arasında yer alır.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ