Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

İnsülin Rehabilitasyonunun Yan Tesirleri Nelerdir?

  • 16 Temmuz 2021
  • İnsülin Rehabilitasyonunun Yan Tesirleri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 145 kez görüntülendi.
İnsülin Rehabilitasyonunun Yan Tesirleri Nelerdir?

Diyabetli bir hayli birey, sıhhatli kalmak için insülin almalıdır. Bununla beraber, insülin rehabilitasyonu muhtelif yan tesirlere neden olabilmektedir. İnsülin kandaki şeker veya glikoz ölçüsünü tertip etmeye destekçi olan bir hormondur. İnsülin, ters biçimde çalışan bir hormon olan glukagon ismi verilen bir karşılığı vardır. Beden, kan şekeri seviyelerinin çok yüksek veya düşük olmamasını ve hücrelerin enerji kullanımında yeterli […]

Diyabetli bir hayli birey, sıhhatli kalmak için insülin almalıdır. Bununla beraber, insülin rehabilitasyonu muhtelif yan tesirlere neden olabilmektedir. İnsülin kandaki şeker veya glikoz ölçüsünü tertip etmeye destekçi olan bir hormondur. İnsülin, ters biçimde çalışan bir hormon olan glukagon ismi verilen bir karşılığı vardır. Beden, kan şekeri seviyelerinin çok yüksek veya düşük olmamasını ve hücrelerin enerji kullanımında yeterli glikoz almasını sağlamak için insülin ve glukagon kullanmaktadır. Kan şekeri çok düşük olduğunda, pankreas, karaciğerin kan dolaşımına glikoz salgılamasına neden olan glukagon salgılar. Ancak, şeker hastalığı olan şahısların kan şekeri seviyelerini klasik aralıkta yakalamaya destekçi olmak için ek insülin alması gerekebilmektedir. Bu yazı da insülin rehabilitasyonunun yan tesirleri, tehlikeleri ve insülinin tehlikesiz bir biçimde alınması için ipuçları yer almaktadır.

Yan Tesirler ve Tehlikeleri

Tip 1 diyabet hastalarının insülin alması gerekmektedir, ancak yan tesirlere neden olmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir hayli değişik tipte insülin ve marka bulunmaktadır. Şahsın yaşayabileceği yan tesirler, aldıkları insülin tipine bağlıdır ve yaygın yan tesirleri vardır. Bu yaygın yan tesirleri alttaki gibidir:
• Hücreler glikoz almaya başladığında başlangıçtaki kilo alımı
• Çok düşük kan şekeri veya hipoglisemi
• Enjeksiyon yerinde kızarıklıklar, şişlikler veya şişkinlikler
• Endişe veya bunalım
• İnhale insülin alırken öksürük

İnsülin Alırken Hipoglisemi

İnsülin atışları bedendeki hücrelerin kan dolaşımından daha fazla glikoz emmesine neden olmaktadır. Netice olarak, çok fazla almak veya yanlış zamanda enjeksiyon yapmak kan şekeri içinde fazla bir düşüşe neden olabilmektedir. Şahsın kan şekeri seviyesi çok düşerse, bazı bulgularla karşılaşabilir. Bu bulgular alttaki gibidir:
• Baş dönmesi
• Konuşma güçlüğü
• Bitkinlik
• Karışıklık
• Soluk deri
• Terleme
• Adale seğirmesi
• Felç
• Şuur kaybı
Kan şekeri seviyesini sıhhatli aralıkta yakalamak için sıkı bir insülin programına sahip olmak ehemmiyetlidir. Hekim, şahsın kan şekeri seviyesini daha meblağlı yakalamak için değişik süratlerde tesir gösteren insülinler önerebilmektedir. Hipoglisemi tehlikeyi taşıyan bireyler, diyabet tiplerini belirten tıbbi bir bileklik kullanabilir veya insülinle gidişatlarını hakimiyet etmeye yarayan başka aletleri kullanabilirler. Bu bileklikler, şahsın bilinçlenmesi vaziyetinde, ilk destekçilere ve tıbbi uzmanlara bilgi sağlamaktadır.

Öteki Muhtemel Karmaşıklıklar

İnsülin Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?İnsülin kullanmak göz karmaşıklıkları tehlikesini artırabilmektedir. Bunların daha az yaygın olmasına karşın, insülin almanın daha ciddi yan tesirlere neden olma ihtimali de vardır. Kumpaslı olarak insülin enjekte eden bireyler de yağ nekrozu büyüyebilmektedir. Bu gidişat cilt yüzeyindeki tenin hemen altında olan sızılı bir kabarıklığın oluşmasına neden olmaktadır.
2013 senesinde analistler tarafından insülin rehabilitasyonu ile metformin rehabilitasyonu tasarlanmıştır. Metformin, tip 2 diyabet hastaları için bir başka glikoz düşürücü rehabilitasyon usulüdür. Bu analistler, çalışmadaki insülin terapi grubunun, birkaç karmaşıklık tehlikesinin çoğaldığını bulmuşlardır. Bu artan karmaşıklık tehlikeleri alttaki gibidir:
• Kalp krizi
• İnme
• Göz karmaşıklıkları
• Böbrek meseleleri
Öteki bir gözden geçirme, insülin rehabilitasyonu tehlikelerinin tip 2 diyabet hastaları için faydalarından ağır basabileceği neticesine varılmıştır. Analistler, insülin rehabilitasyonunun negatif taraflarını vurgulamışlardır. Bu negatifler alttaki gibidir:
• Rehabilitasyon tasarısının dozunu ve karışıklığını zaman içinde çoğaldırma gereksinimi
• Şiddetli hipoglisemi tehlikesinin çoğalması
• Muhtemel bir vefat tehlikesinin daha yüksek olması
• Pankreas kanseri de dahil olmak üzere spesifik kanser tehlikesinde potansiyel bir çoğalış

İnsüline Kimler İhtiyaç Dinler?

Diyabet, pankreas tarafından insülin imalini ve bu esansiyel hormonun beden tarafından kullanımını yasaklamaktadır. Gidişat yüksek kan şekeri seviyesine neden olmaktadır. Bununla beraber, tip 2 diyabetli her şahsın insülin alması gerekmemektedir. Öte yandan, tip 1 olan bireyler, yaşamlarının geri kalanında insülin tedarikini desteklemek zorundadırlar. Üç ana diyabet cinsi vardır ve bunlar alttaki gibidir:
Tip 1 diyabet: Tipik olarak birey yeterli insülin üretmediğin de çocuklukta başlar. Genellikle bedenin bağışıklık sisteminden başka cinsli sıhhatli bir pankreas saldıran neticeyi oluşmaktadır.
Tip 2 diyabet: Her yaşta büyüyebilir, ancak 45 yaş başlangıç yaşıdır. Ya pankreas yeterince insülin üretmez ya da bedenin hücreleri tesirlerine karşı mukavemetli hale gelmektedir.
Hamilelik diyabeti: Gebelikte ortaya çıkar ve kadının bedeninin insüline cevap vermesini güçleştirmektedir. Genellikle doğumdan sonra durur, ancak kadının tip 2 diyabet büyüme tehlikesini çoğaldırmaktadır.
Tip 1 ve tip 2 diyabet genellikle yaşam boyu devam ettir. Hastalık Hakimiyet ve Tedbire Merkezleri’ne CDC göre, Amerika Birleşik Devletleri‘de 30 milyondan fazla birey diyabet hastasıdır. Tip 2 diyabet en sık görüleni olup, diyabetli olanların yüzde 90–95’ini oluşturmaktadır.

İnsülin Dağıtım Aygıtları

İnsülin Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?Tip 1 diyabet olan bireyler, kumpaslı kan şekeri seviyelerini gözetmek için günlük insülin rehabilitasyonuna lüzum dinlerler. Ancak, kesin rehabilitasyon rejimi şahıstan bireye değişmektedir. Birey insülini bedenine bir pompa ile iletebilir. Bu, hormonu bir porttan geçiren ve enjeksiyon gereksinimini gideren bir makinedir. Bazı pompalar otomatiktir, ötekileri ise daha fazla kullanıcı girişi gerektirmektedir. Bazı fertlerin her gün iki ila dört doz almaları ve aldığı öğünlerde süratli veya kısa tesirli insülinin ekstra çekimi gerekebilmektedir. Ayrıca bireyler insülin almak için enjeksiyonları, kalemleri ve inhalatörleri kullanırlar.

İnsülin Çeşitleri

Hekim, tip 1 diyabetli birey için tehlikesiz ve tesirli bir insülin rehabilitasyonu rejiminin özelleştirilmesine destekçi olabilmektedir. Amerikan Aile Doktorları Yüksekokulu’ne göre, şahısların ayrı ayrı ya da beraber kullanabileceği birkaç değişik insülin cinsi vardır. Bu insülin cinsleri alttaki gibidir:
• 15 dakika içinde çalışmaya başlayan ve takribî 3-5 saat süren süratli tesirli insülinler
• Tesiri göstermesi 30-60 dakika süren ve 5-8 saat süren kısa tesirli insülinler
• Tesiri göstermesi 1-3 saat süren, ancak 12-16 saat süren orta tesirli insülinler
• Takribî 1 saat içinde çalışmaya başlayan ve 20–26 saat kadar sürebilen uzun tesirli insülinler
• Süratli veya kısa tesirli insülini daha uzun ömürlü olanla birleştiren evvelden karıştırılmış insülinler
Bununla beraber hekim, bu insülinlerden birini veya dikkatlice hakimiyet edilen bir programla beraber bir karışımı reçete etmektedir. Bunu yakından takip etmek, yan tesir ve karmaşıklık tehlikesini eksiltmektedir.

İnsülin Olmayan Rehabilitasyonlar

Tip 2 diyabet hastaları genellikle insülin rehabilitasyonu olmadan durumlarına idareyebilirler. Seçenek rehabilitasyon alternatifleri, yaşam şekli, perhiz farklılıklarını ve metformin gibi insülin olmayan ilaçları kapsamaktadır. Bununla beraber, birey bu rehabilitasyonları kullanarak kan şekeri seviyesini hakimiyet edemiyorsa, hekim insülin rehabilitasyonu önerebilmektedir. Hamilelik diyabeti olan bayanlar tipik olarak insülin alır, ancak diyabetlerini metformin ile de yönetebilirler. Hekim, gebelik sırasında bu ilaçları almanın en tehlikesiz yolunu sunacaktır.

İnsülin Rehabilitasyonu ile Alakalı Bilgiler

Amerikan Diyabet Birliği’ne İSME göre, bazı yaygın bilgiler, tip 2 diyabet hastaları için insülin rehabilitasyonunun kullanımını çevrelemektedir. İnsülin alan bireyler bazen insülinle alakalı ulus arasında konuşulan fakat doğruluğu ispatlanmamış ifadeler dinleyebilirler. Bu ifadeler alttaki gibidir:
İnsülin diyabeti rehabilitasyon edebilir: Günümüzde, diyabet için bir rehabilitasyon biçimi yoktur. Bununla beraber insülin, şahsın tesirlerini hakimiyet etmesine destekçi olmaktadır.
Yaşam şartları bozulur: Şahsın insülin seyri alışması azıcık zaman alırken, insülin programına uyduğu sürece, dolu ve etkin bir yaşamın tadını çıkarabilir.
İnsülin enjeksiyonları sızıya neden oluyor: Bir Hayli şahıs da iğne korkusu vardır. Bununla beraber, çağdaş insülin kalemleri neredeyse hiç acı vermemektedir. Pompa kullanan bireyler enjeksiyonları tamamen önleyebilir.
İnsülin, ağır hipoglisemi sıklığını artırır: İnsülin hipoglisemi tehlikesini artırabilirken, bazı insülinler kan şekerinde ani bir düşüşü sınırlayabilmektedir.
İnsülin, birey kullandığı sürece kilo alımına neden olur: İnsülin ilk başta kilo çoğalabilir, ancak bu devam eden bir tesir değildir. Bedenin ilk evvel insülin dayanağına adapte olması gerekmektedir.
Enjeksiyon yeri ehemmiyetli değildir: Bedenin üzerinde şahsın bir iğne veya kalem yerleştirdiği yerde, insülinin hangi süratte tesiri olduğu tanımlanır. Kan şekeri seviyesindeki süratli düşüşler yemeğin tesirini eksilttiğinde, yemeklerden sonra hayati ehemmiyete sahip olabilir.
İnsülin bağımlılık yapar: İnsülin bağımlılık yapıcı veya riskli bir ilaç değildir ve pankreasının insülin üretmeyen rastgele birey için hayati ehemmiyete sahiptir.
Ayrıca birey hekimle konuştuğunda, insülin rehabilitasyonu ile alakalı evhamları veya evhamları hakkında birinin bilgiler açısından gevşemesini sağlar.

Tehlikesiz Biçimde İnsülin Almak İçin İpuçları

İnsülin Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?Kan şekeri izlenmesi bireyler için insülinin yan tesirlerinden sakınmaları için temeldir. İnsülin reçeteli bir ilaçtır ve alan birey hekimiyle konuşmalıdır.:
• Birey için doğru insülin tipini seçme
• Muhtemel yan tesirler veya öteki ilaçlarla etkileşimleri
• Tehlikesiz ve tesirli bir biçimde insülin uygulayan insülin
Tip 2 veya hamilelik diyabeti olanlar, insülin rehabilitasyonunun onlar için en iyi alternatif olup olmadığını hekimleriyle görüşmelidir. İnsülin olmayan ilaçlar, yaşam stili ve perhiz farklılıkları gibi kan şekeri seviyelerini hakimiyet etmek için öteki rehabilitasyon alternatiflerini kullanabilirler. İnsülin almak zorunda kalan şahısların kan şekeri seviyelerini kumpaslı olarak izlemeleri temeldir. Çok fazla veya çok az insülin alınması yan tesirlere veya karmaşıklıklara neden olabilmektedir. Öngörülen ardından da hayati ehemmiyet taşımaktadır. Bir dozu kaçırmamak ve her dozu doğru zamanda almak temeldir. İnsülin rehabilitasyonu alırken yan tesirleri yaşayan birey hekimle görüşmelidir. Başka bir rehabilitasyon tasarısının veya değişik bir insülin tipinin lüzumları ve yaşam stilleri için daha uygun olması muhtemeldir. Ayrıca hekim muhakkak yan tesirlerin nasıl önleneceği veya eksiltileceği mevzusunda da öneride bulunabilmektedir.
Tip 1 diyabet hastaları kan şekeri seviyelerini hakimiyet etmek ve sıhhatli kalmak için günlük insülin almak zorundadır. Ancak, bu rehabilitasyon başlangıçta kilo alımına ve çok fazla insülin alınması hipoglisemiye neden olabilmektedir. Tip 2 diyabetli ve hamilelik diyabetli bir hayli fert insüline ihtiyaç dinlemeden gidişatını idaremek için insülin olmayan ilaçlar ve yaşam stili farklılıklarını kullanabilmektedir. İnsülin alırken, şahısların rehabilitasyon tasarılarına uyması çok ehemmiyetlidir. İnsülin alırken yan tesiri veya karmaşıklığı olan herkes, başka rehabilitasyon tasarıları veya değişik insülin tipleri önerebilecek olan hekimleriyle konuşmalıdır. Ayrıca hekim muhakkak yan tesirlerin nasıl önleneceği veya eksiltileceği mevzusunda da nasihatlerde bulunabilmektedir.
Ayrıca süratli tesirli veya kısa tesirli bir insülin iğnesinin giderekmesi ehemmiyetlidir. Birey yemek evveli insülin dozu enjekte ettiğinde yemeyi tasarladığı yemeği veya atıştırmayı yememesi vaziyetinde, kan şekeri süratli bir biçimde düşebilir ve şuur kaybına neden olabilecek hipoglisemik bir hadiseyi tehlikeye atabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ