Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

İnsanların Söylemleri ile Yaptıkları Arasında Neden Fark Olur?

  • 17 Ocak 2022
  • İnsanların Söylemleri ile Yaptıkları Arasında Neden Fark Olur? için yorumlar kapalı
  • 69 kez görüntülendi.
İnsanların Söylemleri ile Yaptıkları Arasında Neden Fark Olur?

Kendi şahsi etraflarımızda olduğu gibi sosyal ve politik olarak kitle tutumlarında sıklıkla beyanlar ile eylemler arasında arada olağanüstü farklar olabilecek vaziyetlerle, sonuçlarla karşılaşırız. Bu vaziyeti her ne kadar insanların kesintisiz değişen çıkar ve fikirleriyle açıklasak da hakikatinde gidişata yol açan faktörlerin başında insanların cemiyetten dışlanma, mühürlenme gibi fobileri uyumaktadır. Bu yazımızın reel konusu “Bradley effect/factor” […]

Kendi şahsi etraflarımızda olduğu gibi sosyal ve politik olarak kitle tutumlarında sıklıkla beyanlar ile eylemler arasında arada olağanüstü farklar olabilecek vaziyetlerle, sonuçlarla karşılaşırız. Bu vaziyeti her ne kadar insanların kesintisiz değişen çıkar ve fikirleriyle açıklasak da hakikatinde gidişata yol açan faktörlerin başında insanların cemiyetten dışlanma, mühürlenme gibi fobileri uyumaktadır.
Bu yazımızın reel konusu “Bradley effect/factor” olarak siyaset literatüründe yer edinen kavram olsa da bu kavramın dışına çıkarak geniş bir perspektif çerçevesinde insan tutumlarındaki söylem ve eylem değişikliğini irdeleyeceğiz.
İnsanların Söylemleri ile Yaptıkları Arasında Neden Fark Olur?Bradley tesiri kavramı, 1982 yılında Kaliforniya eyaleti tercihlerinde yaşanan tercih evveli seçmen söylemleri ile tercih sonrası neticeler arasındaki farkın ortaya çıkarttığı suallere yanıt bulmak için yapılan araştırmalardan doğmuştur. Tom Bradley, Kaliforniya’nın ulus tarafından pek hoşlanılan valisidir. Demokrat Parti, Bradley’in ulus tarafından hoşlanılıyor olmasını ve popülaritesini dikkate alarak onu tekerrür valilik için aday gösterir. Nitekim anket firmaları çalışanlarının yurttaşlara sorduğu suallere ve medyanın reelleştirdiği cadde müzakerelerinde tercih seçimlerine dair alınan yanıtların kahir ekseriyeti seçimlerin Bradley’den yana olduğudur ancak tercih günü gelip çattığında tercih gecesi neticelerin düşük bir farkla da olsa Bradley’den yana değil Cumhuriyetçi Parti adayı George Deukmejan’dan yana olduğu görülür. Mevzuya dair çokça araştırma yapılsa da hakikatinde söz mevzusu tercihlerde ortaya çıkan tablonun nedenleri emindir. Bradley2in karşısında yer alan rakibi Deukmejan, Kaliforniya’da ehemmiyetli bir ağırlığa sahip Ermeni popülasyon arasında oldukça muteber bir addır. Tercihlerde de aday olarak yer alınca otomatikman tercihlerin mukadderatını etkileyecek bir kitleyi arda almış oldu ve tercih neticelerindeki bu öngörülemez tablo yaşandı.
Bradley’in karşılaştığı sonuca reel neden olan nokta ise sonradan uzmanların yaptıkları araştırmalarla ortaya çıkan ve günümüz siyaset terimlerinden biri haline gelen olgu şuydu: İnsanlar kendilerine rastgele bir sual yöneltildiğinde evrensel veya yerel moral bedellerin tesirinde kalarak, dışlanma ve mühürlenme fobisiyle makbul sayılacağını düşündüğü yanıtlar verir. Şöyle ki Bradley siyah tenli asıllı bir insan olduğu için Bradley’e rey vermeyeceklerini beyan etmeleri halinde “ırkçı veya zenci düşmanı” olarak anılacakları fobisiyle verdikleri yanıtlarda iki suratlı tutum sergilemişlerdir.
Bradley tesiri, sosyal ilişkilerde, kitle idaresinde hatta sofizm olarak nitelenen ikna ve manipülasyon tekniklerinde ehemmiyetli bir husustur.
Sıradan rastgele bir yurttaş kadın hakları mevzusunda çoğunlukla öyle düşünmese de basın önünde kendisine yöneltilen bir suale düşüncelerinin bütün aksine yanıtlar verebilir. Bu vaziyet yaşamın her alanına müteveccih mevzularda görülebilir. Medyada sıkça yer alan üçüncü sayfa haberlerine mevzu olan adli vakalarda tesadüftüğümüz gidişatlar hakikatinde büyük oranda Bradley tesiriyle açıklanabilir.
Kimi analistler Bradley tesirinin varlığını yalanlarlar. Bu tesirin Bradley tesirini ortaya atan anket işletmesi olan The Field Poll tarafından tercih neticeyi hipotezlerindeki hata ve İnsanların Söylemleri ile Yaptıkları Arasında Neden Fark Olur?yanılgıları sıfırlamak için uydurulduğunu belirten analistler de vardır. Bradley’in rakibi olan Deukmejian’ın tercih kampanyası takımından danışman Sal Russo da tercihten dün yaptıkları anketlerde kendilerinin kazandığını gördüklerini, bu bakımdan Bradley tesiri denilen vaziyetin anket işletmesinin kusurlu neticelerini örtmek/yamamak için üretilmiş bir mazeret olduğunu ifade etmiştir.
Bradley tesirine dair en kapsamlı ve nesnel araştırmayı ise 2008 yılında Harvard Üniversitesinden Siyaset Bilimi Kısmı profesörlerinden Daniel J. Hopkins 1989-2006 yılları arasında yapılan 133 tercihin resmi neticeleriyle anket neticeleriyle karşılaştırdı ve anket neticeleriyle hakikat neticeler arasındaki meblağsızlığı tanımlamada Bradley tesirinin bir etken olduğunu ortaya koydu. Bradley tesiri bir etkendi ancak onlarca etmenle beraber değerlendirildiği takdirde anlamlı olmaktaydı. Nitekim Obama’nın Amerikan Devlet Başkanı olmasının Bradley tesirinin geçerliliğini ancak emin koşullarda gözettiğini göstermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ