Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

İnsan Bedenindeki Mukus: İşlevleri ve Sağlık Meseleleri

  • 20 Mayıs 2021
  • İnsan Bedenindeki Mukus: İşlevleri ve Sağlık Meseleleri için yorumlar kapalı
  • 176 kez görüntülendi.

Bedende Mukus Mukus, kaba bir madde olarak nam kazanmıştır ve bir hayli insanın sakınmak istediği şeydir. Gerçeğinde ehemmiyetli işlevlere sahip çok kullanışlı bir malzemedir. Bakteri ve virüsleri yok eder, leke gibi parçacıkları yakalar, su kaybını önler, geçitleri ıslatır, malzemelerin hareketini yağlar ve yüzeyleri zarara karşı korur. Mukus, mukus çeperleri veya mukozalar tarafından üretilen kaygan bir akışkandır. […]

Bedende Mukusİnsan Vücudundaki Mukus: Fonksiyonları ve Sağlık Sorunları

Mukus, kaba bir madde olarak nam kazanmıştır ve bir hayli insanın sakınmak istediği şeydir. Gerçeğinde ehemmiyetli işlevlere sahip çok kullanışlı bir malzemedir. Bakteri ve virüsleri yok eder, leke gibi parçacıkları yakalar, su kaybını önler, geçitleri ıslatır, malzemelerin hareketini yağlar ve yüzeyleri zarara karşı korur.
Mukus, mukus çeperleri veya mukozalar tarafından üretilen kaygan bir akışkandır. Membranlar, dış etrafa bağlanan bedenlerimizdeki geçiş yollarını çizmektedir. Bu geçiş yolları burun, ağız, solunum yolları, sindirim sistemi ve faize sistemini içerir. Gözün beyaz kısmı ve göz kapağının iç tarafında da bir mukoza bulunur.
Mukozalar, destekleyici bir bağ dokusu katmanının üstünde ince yüzey katmanlarından oluşur. Bir Haylisinde mukus üreten bezler bulunur, ancak kimileri idrar yolundakiler de dahil olmak üzere mukus yapmaz veya yalnızca ufak bir ölçü yaparlar.

Mukus Bileşimi ve Vaziyeti

Mukus, su, müsinler, antikorlar, antiseptikler ve tuzlar gibi proteinler içerir. Müsinler, bağlı karbonhidratlara sahip proteinler olan glikoproteinlerdir. Karbonhidrat kaplama, musin moleküllerine su emmesi için büyük bir kabiliyet verir. Antikorlar, antiseptiklerin doğrudan patojenleri öldürürken, bağışıklık sisteminin patojenlere hastalığa neden olan organizmalara saldırmasına takviyeci olur.
Bedenin bir hayli yerinde mukus ehemmiyetli olsa da, varlığı en keskin olanı burun ve solunum yoludur. İnsanlar maksatlı olarak nazal mukuslarına ya da sümüklerine bakmayabilirler, ancak yanlışlıkla gizeme dışı bir görünüme sahip olduklarını fark edebilirler. Farklılık genellikle geçicidir ve hasarsızdır.

Solunum Yolunda Kirpiklerin Rolü

Akciğerlerin hava yollarında, mukus kapanları parçacıkları soluyarak havayı ıslatır. Kirpikler olarak adlandırılan küçük saç eşi yapılar hava yollarını tanımlar. Kirpikler koordine bir kumpasta hırpalanarak, mukusun burnunun arda kadar süzüldüğü, yutulduğu veya burnuna saldığı yerdedirler.
Sigara içmek kirpilere hasar verebilir ve solunum yollarında mukus birikmesine neden olabilir. Mukus bir araya gelmesi soluk almayı güçleştirebilir ve bir bireyin tıkanıklığı gidermek için sıklıkla öksürmesine neden olabilir.

Sinüsler

Paranazal sinüsler surat kemiklerinde boşluklardır. Mukus üreten mukoza çeperi ile kaplıdır. Sinüslerin işlevi veya işlevleri öğrenilmemektedir. Soluduğumuz havayı ıslatabilir, dişlerin kökleri gibi duyarlı bölgeleri süratli sıcaklık değişikliklerine gözetebilir, kafatasını rahatlatabilir, çarpışma sırasında zon bölgeleri olarak hareket edebilir veya sesimizin rezonansını çoğaldırabilirler.
Sinüsler izole edilmez, ancak burun dahil olmak üzere yüzdeki öteki yapılara bağlanır. Bu, bakterilerin sinüse girip enfeksiyona yol açabileceği anlamına kazanç. Sinüs enfeksiyonu sinüzit olarak adlandırılır. Sinüs astarının ve fazla mukus yapımının iltihaplanmasını içerir. Mukus, sarı veya yeşil renkli olabilir ve burun içinden damlama yoluyla boşaltılır.

Renkli Nazal Mukus veya Sümükİnsan Vücudundaki Mukus: Fonksiyonları ve Sağlık Sorunları

Solunum sistemi tarafından taze olarak üretilen mukus renksizdir. Burundan çıkarıldığında, gri, beyaz, sarı, yeşil, kahverengi, siyah, turuncu, pembe, kırmızı veya pas rengi olabilir. Renkli sümük her zaman olmasa da bazen bir sağlık meselesini gösterir.
Mukus renginde farklılıkların bazı genel sebepleri altta listelenmiştir. Yeniden de bazı farklılıkların başka nedenleri olabilir. Şayet burun mukuslarının görünümü hakkında evham ediliyorsa bir hekime danışılmalıdır.

Gri Mukus

Burundan çıkarılan sümük, genellikle kapsadığı toz ve lekeye ve kısmen kurumaya bağlı olarak gri renklidir. Mukusun kurutulmuş topaksı biçimi, “booger” olarak öğrenilir.

Bulutlu veya Beyaz Mukus

Bulutlu bir görünüm, dokuların irinli ve şişmiş olduğunu, mukusun daha yavaş hareket etmesine, nem kaybına, kalınlaşmasına ve flulaşmasına neden olduğunu düşündürmektedir. Enflamasyon bir enfeksiyon veya alerjiye bağlı olabilir. Bulutludan ziyade beyaz olan mukus, soğuk algınlığı gibi bir enfeksiyonu işaret edebilir.

Sarı veya Yeşil Mukus

Sarı veya yeşil mukus kesinlikle bir enfeksiyonun var olduğunu göstermez. Renkler devamlı ise, viral veya bakteriyel bir enfeksiyon bulunabilir. Cleveland Clinic, insanların on iki gün sonra yeşil mukusla hekime gitmelerini nasihat eder. Harvard Sağlık Yayınları on gün sonra bir hekim ziyaretini önerir. Bununla beraber, renkli mukusun yanında başka semptomlar mevcut ise, bir hekim çok daha yakın zamanda ziyaret edilmelidir.
Yeşil renk, beyaz kan hücreleri veya akyuvarlar tarafından salınan verdoperoksidaz ismi verilen renkli bir enzimin varlığına bağlıdır. Bu hücrelerin kimileri faal olarak patojenlerle savaşır. Değişikleri, sıklıkla alerjilere eşlik eden inflamatuar yanıta dahil olurlar. Bu sebeple alerjiler veya enfeksiyonlar sebebiyle sarı veya yeşil mukus ortaya çıkabilir.

Kahverengi veya Siyah Mukus

Kahverengi mukus, burundaki lekeden veya kanın varlığından kaynaklanabilir. Siyah mukus, medikal rehabilitasyon gerektiren majör bir mantar enfeksiyonu ile üretilebilir. Sigara dumanından elde edilen katranlar, solunum sisteminde kahverengi veya siyah renkte mukus kiri yapabilir. Kömür madencileri, kömür tozunun solunması sebebiyle de siyah mukus geliştirebilirler.

Turuncu, Kırmızı veya Pas Renkli Mukus

Pnömonili insanlar kan varlığıyla ortaya çıkan yanık turuncu renkte mukus üretebilir. Zatürre olan herkes bir hekimin bakımı altında olmalıdır. Pembe, kırmızı veya pas renginde mukus da kan varlığını gösterir. Bu gidişatlarda, burun delikleri içinde ufak bir yara tarafından kan üretilebilir. Kırmızı renk devam ederse veya çok ölçüde kan çıkarılırsa, hekim önerisi alınmalıdır.

Ağız ve Mide Mukusu

Ağız

Ağızdaki tükürük, ince kıvamlı mukus içerir. Bu mukus müthiş bir yağlayıcıdır ve yutkunmayı kolaylaştırır.

Mide

Mide astarı gözetici bir mukus katmanı ile kaplıdır. Midede bulunan bezler, mukus, hidroklorik asit ve pepsinojen ismi verilen faal olmayan bir enzim üretir. Mide boşluğunda, hidroklorik asit pepsinojeni pepsin olarak adlandırılan faal bir sindirim enzimine dönüştürür. Bu enzim proteinleri hazmeder. Mukus katmanı, mide astarının pepsin ve asit tarafından hücuma uğramasını önleyen bir bariyer misyonu görür.
Mide içindeki mukus katmanı inceltilmiş veya çıkarılmışsa, Helicobacter pylori denilen bir bakterinin enfeksiyonu sırasında alana gelebilirse , pepsin ve asit mide astarına saldırabilir. Enfeksiyon iltihaplanmaya gastrit ve ülser olarak adlandırılan yaralara neden olabilir.

Bağırsak

İnce bağırsağın iç kısmındaki bezler ve kalın bağırsak da mukus üretir. Genellikle dışkıda bir ölçü mukus bulunur, ancak genellikle fark edilmek için yeterli ölçüde değildir. Diyare baskın olan irritabl bağırsak belirtiyi IBS gibi bağırsak problemlerinde dikkat çekici ölçülerde görülebilir. Mukus ince, parıltılı bir jöleye benzemektedir. Ülseratif kolitte, kalın bağırsağın kaplaması cerahatlidir ve ülserler büyür. Bu bozuklukta mukus ve kan sıklıkla dışkıya salınır.

Faize Yolu

Rahmin alt ucudur. Bu bölgedeki bezler servikal mukus üretir. Bu mukusun kıvamı, bir kadının aylık döngüsünde, faize hormon seviyeleri bedeninde değiştikçe değişir. Servikal mukus, enfeksiyonu önlemeye takviyeci olur ve sperm hareketini takviyeler veya maniler.
Menstrüasyondan sonra çok az rahim mukus yapar. Çevrim ilerledikçe, ölçü çoğalır. Mukus beyaz veya krem ​​rengindedir ve yapışıktır. Yumurtlama anında, yumurta yumurtadan çıkarıldığında ve bir kadın doğurgan olduğunda, mukus en bol ve renksiz, ince ve çoğu zaman elastik olur. Bu, sperm penetrasyonuna izin veren en iyi dokudur. Ovulasyondan sonra, mukus ölçüyü eksilir, flulaşır ve tekerrür yapışık bir doku geliştirir.

Gözler

Konjonktiv, gözün sklera ve göz kapağının iç kısmını kaplayan mukozadır. Gözü yağlayan ve eskime yaradılışına katkıda bulunan ince bir mukus üretir. Gözyaşları üç tabakaya sahiptir. Bunlar, konjonktiva tarafından yapılan bir iç mukus katmanı, lakrimal bezden yapılan sulu bir orta katman ve göz kapaklarındaki meibom bezlerinin oluşturduğu yağlı bir dış katmandır.
Göz yaşarır ve gözün yüzeyine dağılırsa, gözün iç köşesindeki ufak sarihliklerden burun içine akar. Her sarihliğe lakrimal punkum denir. Bazı insanlar sabah gözlerinin köşesinde kurumuş mukus parçacıkları ile uyanırlar.

Kistik Fibrozis veya CFİnsan Vücudundaki Mukus: Fonksiyonları ve Sağlık Sorunları

Kistik fibroz, bedenin sıradandan daha kalın ve daha yapışık olan mukus yaptığı bir genetik bozukluktur. Kalın materyal çok kolay hareket edemez ve beden geçişlerine bir araya gelir. Solunum tüplerindeki mukus soluk almayı güçleştirir ve sıklıkla bakteriyel enfeksiyonlara yol açar. Buna ek olarak, mukus genellikle sindirim enzimlerini pankreastan ince bağırsağa taşıyan tüpü bloke eder. Bu, gıdaların özellikle karbonhidratlar ve yağların eksiltilmiş sindirimi ile sonuçlanır ve dolayısıyla yiyecek emilimini eksiltir.
Kistik fibrozlu bireyler genellikle kısalmış bir yaşama sahiptir. Ancak, iyi haber, gelişmiş rehabilitasyonlar sebebiyle, bir hayli ülkede hastaların vasati ömrünün süratle çoğalmasıdır. Araştırmanın emeli hastalara sıradan bir yaşam süresi ve daha iyi bir yaşam niteliği sunmaktır.
Bir CF hastasının yaşamının her gün ehemmiyetli bir kısmı akciğerleri arınmak için rehabilitasyona tüketilir. Günde bir hayli hap alırlar. Periyodik olarak oksijen inhalatörlerini kullanırlar ve akciğerlerdeki mukusu bölmek için titreşimli bir yelek giyerler. Ayrıca yiyeceklerden yeterli yiyecek elde etmek için sindirim enzimleri tüm öğün ve aperatifler ile alınır.

Astım

Astım, sıradandan daha fazla mukus imalini kapsayan başka bir meseledir. Bozukluğu olan bireyler, spesifik alerjenlere veya irritanlara karşı duyarlı olan solunum yollarına sahiptir. Tahriş edici maddeler arasında toz akarları, soğuk hava, sigara dumanı, bazı besin bileşenleri veya egzersiz yer alır. Bir astım krizi sırasında, hava yolları, hava geçişini kısıtlayarak irinli ve şişmiş hale kazanç. Hava yolları, hava geçişini de yasaklayan ekstra bir mukus üretir. Ek olarak, hava yollarını çevreleyen adaleler, hava geçişlerini daraltır. Şahıs soluk alırken hırıltılı veya ıslık sesi dinlenir.
Astım rehabilitasyon edilebilir ve idarenebilir.

Bronşit

Bronşit, hava yollarının iltihaplanmasını ve fazla mukus üretimini kapsar. Akut bronşit yalnızca kısa bir zaman sürer ve genellikle viral bir enfeksiyondan kaynaklanır. Kronik bronşit uzun bir zaman sürer ve genellikle kalıcıdır. Genellikle sigaradan veya emin kimyevilerin veya lekeleyicilerin kronik solunmasından kaynaklanır.
Akut bronşitten muzdarip insanlar hava yollarında renkli mukus üretebilir. Bu mukus ilk başta beyaz olabilir ve sonra sarı veya yeşil olarak değişebilir. Renk, bakteriyel bir enfeksiyondan ziyade irinle ilişkili beyaz kan hücrelerinin varlığını gösterebilir. Her zaman olduğu gibi, semptomlar devam ederse veya daha da makûsa giderse, bir hekime danışılmalıdır.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı

Kronik bronşit ve amfizem, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı veya KOAH olarak sınıflandırılan en yaygın iki hastalıktır. Her ikisi de temel olarak sigara içmekten kaynaklanır, ancak lekeli havayı solumak suretiyle daha da makûslaşabilir. Semptomlar arasında hışıltılı solunum, soluk darlığı ve öksürük mukus bulunur. Ne yazık ki, hastalığa neden olan tetikleyici akciğerlere hasar verir ve rahatsızlık ilerler. Gidişat ne kadar erken teşhis edilir ve tetikleyici önlenirse, netice o kadar iyi olur.
KOAH’lı bireyler ya kronik bronşit ya da amfizeme sahip olabilirler, ancak sıklıkla iki şartı vardır. Alveoller, içinde oksijenin kan içine emildiği akciğerlerdeki ufak hava keseleridir. Amfizemde, alveollerin duvarları ufalanır, ekshalasyonu güçleştirir.

Yazar: Katibe Melis Dinçer

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ