Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

İnsan Bedeninde Keşfedilen En Yeni Uzuv

  • 28 Nisan 2021
  • İnsan Bedeninde Keşfedilen En Yeni Uzuv için yorumlar kapalı
  • 119 kez görüntülendi.

Bilim adamlarının yakın zamanda insan bedeninde keşfettiği ve belirlediği en yeni uzuv interstitium’dur Kolayca söylemek gerekirse interstitium; etli, katı bir uzuv değildir. Bu uzuv ufak, duyarlı akışkan dolu keselerden oluşan bir ağdır. Yeni Uzvumuzun Yeri Neresidir? Tenimizin hemen altında bir doku katmanı olduğunu öğreniyor olabilirsiniz. Bu doku; ayrıca akciğerler, boşaltım, sindirim yolları ve dolaşım sisteminin […]

İnsan Vücudunda Keşfedilen En Yeni OrganBilim adamlarının yakın zamanda insan bedeninde keşfettiği ve belirlediği en yeni uzuv interstitium’dur Kolayca söylemek gerekirse interstitium; etli, katı bir uzuv değildir. Bu uzuv ufak, duyarlı akışkan dolu keselerden oluşan bir ağdır.

Yeni Uzvumuzun Yeri Neresidir?

Tenimizin hemen altında bir doku katmanı olduğunu öğreniyor olabilirsiniz. Bu doku; ayrıca akciğerler, boşaltım, sindirim yolları ve dolaşım sisteminin ehemmiyetli bir kısmında bulunur. Geçmişte bunun yoğun bir bağ dokusu tabakasından başka bir şey olmadığı düşünülüyordu ancak saygıdeğer bir mecmuada yayınlanan son belirtiler dokunun reelde birbirine bağlı ufak parçalamalardan oluşan bir ağ olduğunu ortaya koymuştur.

Bedenin Her Yerinde

İnterstitium ten gibi yapısal bir bariyer ile uzuvlar ve adaleler gibi iç yapılar arasında var olan, bitişik akışkan dolu bir alandır. Temel olarak bedenimizin her tarafında bulunan bir seri mikroskopik, akışkan dolu keseciklerdir. İnterstitium gerçeğinde bedenimizin her yerinde mevcut olan engin bir yapıdır. O kadar geniştir ki kendi başına bir uzuv olarak adlandırılabilir. Bu biçimiyle diğer uzuvlardan daha büyük olduğu söylenebilir. Varsayımlar bedenin doku arası akışkanlarının hacim olarak yüzde 20’ye yakınının, takribî olarak 10 litresinin interstitiumda bulunduğu güzergahındadır.

İnsan Bedenindeki 80. Uzuvİnsan Vücudunda Keşfedilen En Yeni Organ

Bilim insanları ve hekimler tarafından interstitiel dokunun ve akışkanın varlığı daha evvelden bilniyor olsa da yoğun bir bağ doku olduğunu düşünülmüş, anatomisi belirlenememiştir. Son çalışmalarla bu yapının yalnızca yoğun bir bağ doku olmadığı, sıkıştırılabilen bir akışkana sahip olduğu anlaşılmış ve ayrı bir uzuv olarak kabul edilmiştir. Uzvun akışkanla dolu dağılmaları elastin ve kolajen ağla birbirine bağlanmaktadır. 2017’de keşfedilmiş olan “mezenter” isimli 79. uzuvdan sonra interstitium insan bedeninin 80. uzvu olmuştur.

Interstitiumun İşlevleri

Bilim insanları interstitiumun işlevlerinden bütün olarak emin olmasalar da bu keselerin beden için çok az amortisör işlevi gördüğünü varsayım etmektedir. Kolay bir ifadeyle akışkanla dolmuş bu boşluklar örttükleri akciğer, kalp, adale ve kan damarları, bağırsak gibi uzuvların dış çeperinde bulunmakta ve onları elastik, eforlu yapısıyla bir ağ gibi sarmakta, zarar görmelerini, yırtılmalarını önlemektedir.

İnterstitium Neden Geç Keşfedildi?

İnsan Vücudunda Keşfedilen En Yeni OrganTıp tahlilcileri interstitiuma ait belirtilerini Mart 2018’de Scientific Reports mecmuasında yayımlamıştır. Bu kadar ehemmiyetli bir yapının neden bu zamana kadar fark edilmediği merak mevzusudur. Şu ana kadar interstitium tenin altındaki dokuları araştırmak için kullanılan taşıtlar sebebiyle ayrı bir varlık olarak belirlenememiştir. Sabit dokular bilim insanları tarafından kimyevilerle operasyondan geçirilmekte, ince bir biçimde kesilip dilimlenmekte ve kalan akışkanlar akıtıldıktan sonra medikal mikroskoplarda araştırılmaya hazır hale getirilmektedir. Bu usul akışkan dolu keselerin çökmesine neden olmakta ve yalnızca destekleyici bağ dokuyu görünür hale getirmektedir. Bu nedenle histolojik ve anatomik olarak açıklanamamış olan ve şu an varlığı kabul edilen uzuv gözden kaçtığından bulguyu gecikmiştir.
Son zamanlarda New York Üniversitesi’ndeki analistler tarafından hakikatleştirilen prob tabanlı konfokal lazer endomikroskopinin yeni tekniği sayesinde değişik cinste bir mikroskobik görüntü elde edilebilmiştir. Analistler bir kanser hastasının safra kanalını incelerken akışkan dolu keseler ağını bulmuştur. Böylece interstitium bağ dokudan ayrı bir yapı olarak tespit edilip belirlenmiştir.

Umutlar Çoğalıyor

İnsan Vücudunda Keşfedilen En Yeni Organİnterstitiumda bulunan akışkan lenf damarlarına dönmekte ve lenf düğümleriyle doğrudan iletişim halinde bulunmaktadır. Bu sebeple kanserli hücreler lenfatik sisteme intersittium aracılığıyla girmektedir. Yeni uzvumuzun işlevleri anlaşıldıkça kanserle alakalı yeni testler geliştirilebileceği düşünülmektedir. Bu uzvun bulgusuyla bedende kanserin dağılma biçiminin aydınlatabileceği mevzusundaki umutlar çoğalmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ