Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

İncir Döneri Nedir?

  • 06 Temmuz 2021
  • İncir Döneri Nedir? için yorumlar kapalı
  • 143 kez görüntülendi.
İncir Döneri Nedir?

Ülkemizde kuru incir yapımı dünya geneli yapımında birinci sıradadır. Öyle ki; dünya genelinde kuru incir yapımının takribî %50-55’i ülkemizde yapılmaktadır. 2014-2015 sezonunda 15 Ekim 2014 – 1 Ekim 2015 55.856 ton kuru incir ihracatı asıllaştırılmıştır. Ülkemizde kuru incir yapımı bakımından %80’lik imalle Aydın şehri ilk sırada gelmektedir. İncirin öğrenilirliğini artırmak, sahip olduğu ihracat sayılarını yükseltmek […]

resim-173Ülkemizde kuru incir yapımı dünya geneli yapımında birinci sıradadır. Öyle ki; dünya genelinde kuru incir yapımının takribî %50-55’i ülkemizde yapılmaktadır. 2014-2015 sezonunda 15 Ekim 2014 – 1 Ekim 2015 55.856 ton kuru incir ihracatı asıllaştırılmıştır. Ülkemizde kuru incir yapımı bakımından %80’lik imalle Aydın şehri ilk sırada gelmektedir. İncirin öğrenilirliğini artırmak, sahip olduğu ihracat sayılarını yükseltmek ve gözetmek emeliyle inciri kapsayan yeni mahsuller piyasaya sürülmektedir. İncir döneri de bu kapsamda Aydınlı bir şirket tarafından üretilen bir mahsuldür.

Demir, kalsiyum, fosfor açısından zengin bir besin olan incirin Eylül-Ekim aylarında hasadı yapılmaktadır. Gebelerde ve çocuklarda vitamin yetersizliğinden ortaya çıkan hastalıklar ve anemiye iyi gelmektedir. Bunların yanında kandaki kolesterol seviyesini düşürmekte, kan şekerinin süratli bir biçimde yükselmesini önlemektedir. Öbür taraftan potasyum bakımından zengin olması sayesinde kemik hastalıklarına karşı tesirlidir.

Çiftçiler tarafından bir araya gelen incirler ağaçtan veya metalden yapılan yastıklara veya karton tenekeler üzerine serilerek 2-4 gün zamanınca güneş altında bekletilerek kurutulur. Kurutma operasyonu incirin depolama müddetini çoğaldırdığı gibi gıda maddesi ünitede içeriğini de çoğaldırmaktadır.

İncirler harekâta alınmadan evvel aflatoksin test odalarında incirler, UV ışınla, aflotoksin içeriği bakımından test ediliyor. Aflotoksin tespit edilenler ayıklanıyor. Aflotoksin bakımından pak çıkanlar yıkanıp ve arınılarak incir kazanlarda pişirilir. Ardından tahtalara dökülerek incir döner haline getirilmektedir. İncir döneri incirin kabuktan temizletilmiş iç kısmının, Antep fıstığı, portakal aroması ve susamla karıştırılıp demir çubuğa sarılmasıyla elde edilmektedir. İçeriğindeki maddelerden de anlaşıldığı gibi bir çeşit cezeryedir. Aralarındaki fark; cezeryenin ana maddesi havuç olup, incir dönerinin ana maddesi kuru incirdir. Bu biçimde oluşturulmuş incir döneri, ince biçimde kesilip rulo haline getirilerek ambalajlanmaktadır. İncir döneri kutular halinde satılmaktadır. Muhtelif boylarda kutuları mevcuttur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ