Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

İmtihan Stresi İle Baş Edebilmek

  • 01 Mayıs 2021
  • İmtihan Stresi İle Baş Edebilmek için yorumlar kapalı
  • 74 kez görüntülendi.

Bir çok talebe imtihan stresi ile boğuşmaktadır. İmtihan yerinde masaya oturulduğu düşünüldüğünde kalbin süratle çarpması ve bedenin terlemesi imtihan stresinin bulgusudur. İmtihan stresi, stresi eksiltme taktikleri gibi kolay usuller kullanılarak yasaklanabilmektedir. Soluk almak kolay bir sanattır. Bir kaç defa derin soluk aldıktan sonra zekâ hafiflemesine izin verilmelidir. Ancak imtihan paniğinde basitlikle unutulabilmektedir. İmtihan stresini yenebilmek […]

Bir çok talebe imtihan stresi ile boğuşmaktadır. İmtihan yerinde masaya oturulduğu düşünüldüğünde kalbin süratle çarpması ve bedenin terlemesi imtihan stresinin bulgusudur. İmtihan stresi, stresi eksiltme taktikleri gibi kolay usuller kullanılarak yasaklanabilmektedir.

Sınav Stresi İle Baş EdebilmekSoluk almak kolay bir sanattır. Bir kaç defa derin soluk aldıktan sonra zekâ hafiflemesine izin verilmelidir. Ancak imtihan paniğinde basitlikle unutulabilmektedir.

İmtihan stresini yenebilmek için pozitif şeyler düşünülmelidir. Pozitif düşünmek imtihan paniğini ortadan kaldırmaya takviyeci olacaktır. Böylece pozitif şeylere odaklanılmalıdır. İmtihan neticesinin dünyanın sonu olmadığına ikna olmak gerekmektedir.

Egzersiz yapmak imtihan stresinin ortadan kalkması ve zekanın boşaltılması için uygun bir stratejidir. Beyin işlevinin geliştirilmesinin en iyi yoludur. Egzersiz bedende bulunan endorfin hormonu seviyesini çoğaldırdığı için duygusal stresin de eksilmesini sağlamaktadır.

İmtihan stresini ortadan kaldırmanın bir öteki yolu da bulunan her müddette ders çalışmamaktır. tasarılı ve programlı çalışılmalı ve kendimize müddet ayırmalıyız. Zira fazla çalışarak beyninize mola vermediğiniz zaman çalıştığınız mevzuları kısa süreli bellekten uzun süreli belleğe geçişi etkilemektedir. Beyin yorulduğunda işlevi eksilmektedir. Ders çalışma vakitlerini kısa vakitlere programlandığı zaman beyin eforu çoğalmaktadır. Böylece tasarı yapıldığı zaman beyin daha çok bilgiyi daha uzun vakitte bellekte yakalayacaktır.

İmtihan stresi ile baş edilebilmesi çalışma yaşamında da zaferli olmaya destek etmektedir. Zekanın sıhhati için mola verilmesi ehemmiyetli olmaktadır. Öyle ki devamlı yorularak ders çalışmak imtihanda istenilen galibiyeti getirmeyecektir.

Yazar:Yeliz Muvaffak Ola

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ