Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

İmplant Enfeksiyonu Manyetik Isıtmayla Rehabilitasyon Edilebilir mi?

  • 27 Eylül 2021
  • İmplant Enfeksiyonu Manyetik Isıtmayla Rehabilitasyon Edilebilir mi? için yorumlar kapalı
  • 19 kez görüntülendi.
İmplant Enfeksiyonu Manyetik Isıtmayla Rehabilitasyon Edilebilir mi?

İmplant, bir uzva veya bedenin yapısına cerrahi müdahaleyle ilave edilen malzemedir. İmplant, bir kan damarı greftindeki gibi bir doku, bir kalça takmayı veya kalp bataryayı gibi suni bir madde ya da makine de olabilir. Takmaların, suni eklemleri veya kemikleri bir arada yakalayan muhtelif iğne, çivi ve plakalar gibi metal implant parçalarının, yaralılara veya yaşlılara büyük desteği […]

İmplant Enfeksiyonu Manyetik Isıtmayla Tedavi Edilebilir mi?İmplant, bir uzva veya bedenin yapısına cerrahi müdahaleyle ilave edilen malzemedir. İmplant, bir kan damarı greftindeki gibi bir doku, bir kalça takmayı veya kalp bataryayı gibi suni bir madde ya da makine de olabilir. Takmaların, suni eklemleri veya kemikleri bir arada yakalayan muhtelif iğne, çivi ve plakalar gibi metal implant parçalarının, yaralılara veya yaşlılara büyük desteği olmaktadır. Kemik dokusu onarıldıktan sonra, hadiseler tekerrür yürüyebilir, koşabilir, sıçrayabilir hale gelmektedir. Ancak bazen bedendeki bir bakteri bu implantlara yerleşmekte ve o enfeksiyonla başa çıkmak yeni bir operasyonu da kapsayan uzun bir rehabilitasyon sürecini gerektirmektedir. Bilim insanları, suni eklemlerdeki rehabilitasyon edilmesi güç bu tip enfeksiyonlara manyetik ısıtmayla müdahaleyi test ediyorlar. İmplantlardaki enfeksiyonların rehabilitasyonunda, manyetik ısıtmanın ağır operasyonların yerine kullanımı inceleniyor.

Enfeksiyonların Rehabilitasyonunda Biyofilm Meseleyi:

Bu tip enfeksiyonların rehabilitasyon edilmelerinin çok güç olmasının en ehemmiyetli sebebi, bakterilerin biyofilmler oluşturmalarıdır. Bunlar, ince bakteri katmanları ve değişik bazı yapışık maddelerden oluşan ve bakterilerin üstünü kaplayarak kendilerini gözettikleri “bakteri kaleleri”dir. Misalin dişlerdeki “diş taşı” denilen plaklar bir biyofilm cinsidir. Ama, dişleri sert bir diş fırçasıyla arınmakla, dizkapağındaki veya ayak parmağındaki bir titanyum plakaya tutunmuş biyofilmi arınmak aynı şey değildir. Suni eklemleri olan hastaların yüzde 1 veya yüzde 2’sinde bu tip bir enfeksiyon büyümektedir. Oran minik gibi görünse de, dünya çapında düşünüldüğünde ortaya çok büyük rakamlar çıkmaktadır.

Bu enfeksiyonların rehabilitasyonu acı verici ve çok pahalı olabilmektedir. Hastanın enfekte olmuş eklemini çıkarmak ve yerine yenisini koymak cerrahi müdahale ve yoğun ilaç uygulamaları gerektirmektedir. Teksas Üniversitesi’nin Güneybatı Tıp Merkezi’nden David Greenberg ve Rajiv Chopra’nın araştırmaları tam bu meseleleri ortadan kaldıran bir çözümle sonuçlandı. Çalışmalarında, MRI başka bir deyişle manyetik titreşimle görüntüleme teknolojisinden yola çıktılar. Beyin, kalp ve adaleler gibi yumuşak iç uzuvları görüntülemek için kullanılan manyetik titreşim makineyi, bu görüntüleri oluşturmak için güçlü manyetik alanlardan faydalanmaktadır. Ancak, mevzubahisi manyetik dalgalar metallerle etkileşime girdiklerinde ısı üretmektedirler. Bu vaziyet, bedenlerinin muhtelif yerlerinde metal implantlar veya bazı elektronik makineler bulunan hastalarda bir MRI taramasını riskli hale getirebilmektedir. Analistler, manyetik dalgaların bu özelliğini, hastaların bereketine kullanılır hale çevirmeyi düşündüler.

İmplant Enfeksiyonu Manyetik Isıtmayla Tedavi Edilebilir mi?Biyofilmlerin Manyetik Isıtmayla Eritilmesi:

Bazı vaziyetlerde, mühendisler ısı üretmek için manyetik alanları kullanırlar. Bu harekât endüksiyonla ısıtma olarak öğrenilmektedir. Elektrik, bir telden geçerken çevresinde bir manyetik alan yaratır. Kullanılan elektriğin seçenek akım AC olduğu yerlerde, elektriğin akış güzergahı aralıksız olarak ve süratle, ileri geri değişir. Seçenek akımdaki bu metamorfoz, kabloların çevresindeki manyetik alanın da değişmesine neden olur. Bir metal nesne veya elektrik ileten rastgele bir nesne bu değişken manyetik alanın yakınına getirilirse, elektrik bu metalden de akmaya başlar. Bir metal, elektriğin akışına karşı bir ölçü direnç sağlayacağından, metalde indüklenen enerjinin bir kısmı ısı olarak ayrılmaktadır. Dokular gibi elektrik iletmeyen nesnelerden akım geçmediğinden, bunlar soğuk kalırlar.

Greenberg ve Chopra, bu ısıtma özelliğinden kaynaklanan sıcaklığın, hastaya rastgele bir mesele yaratmadan, hasarlı bakterileri öldürmek için kullanılıp kullanılamayacağını araştırdılar. Test etmek için, bir metal çubuğa yapışmış biyofilm bir test tüpüne yerleştirildi. Ardından manyetik alan uygulamasına geçildi ve ısınan metal bakteri biyofilmini eritti. Bir implantın ısıtılması bedenin geri kalanını etkilememektedir, zira adaleler ve kemikler elektriği iletmemektedir. Ancak sıcak bir nesneye değmenin eli yakması gibi, implante edilen metalin ısıtılması onunla temasta olan etrafındaki dokuları yakabilir. Bu noktada, şayet manyetik ısıtma bir rehabilitasyon yöntemi olarak kullanılacaksa, rastgele bir biyofilmi etrafındaki dokulara hasar vermeden yok etmek için, en doğru ısı ölçüsünü tanımlamak ehemmiyet kazanmaktadır. Araştırma takımı bu harekâtı farelerde test etti. Hayvanların bacaklarına minik metal implantlar yerleştirildi ve canlı doku ile temas eden ısıtılmış bir metal implantın eminliği incelendi. Bu test bilgilerinden, patlamaya eş yüksek efordaki bir “flaş” ısıtmanın, yavaş ve aralıksız bir ısıtmadan daha tehlikesiz olduğu anlaşıldı.

İmplant Enfeksiyonu Manyetik Isıtmayla Tedavi Edilebilir mi?Manyetik Isıtmanın Antibiyotiklerle Beraber Kullanılması:

İlaçlar, bedenin her tarafına erişebilmelerine karşın, belli bir bölgede kalıcı olamamaktadır. Bu sebeple, implantlarda saklanmış enfeksiyonlarla çabada, antibiyotikler biyofilmleri aşarak kesin bir tesir yaratamamaktadır. Chopra ve Greenberg, bu mikrop öldürücü ilaçlarla manyetik ısıtma beraber kullanıldıklarında, her ikisinin de tesirlerinin çok çoğaldığını da buldular. Böylece rehabilitasyon daha tehlikesiz hale gelmekte. Ayrıca, manyetik ısıtma antibiyotiklerle beraber kullanıldığında, bir enfeksiyonun rehabilitasyonunda her birinden kullanılması gereken doz da düşmekte ve mümkün yan tesirleri eksilmektedir.

Rochester’deki Mayo Tıp Mektebi’ndan Douglas Osmon’a göre, biyofilm enfeksiyonlarını rehabilitasyon etmek için invaziv olmayan bir yöntem bulmanın, uzun zamandan beri suni dizler gibi implantların üzerinde çalışan hekimler için çok ehemmiyetli bir hedef. Takmalı bir hastanın, ciddi yan tesirleri olan antibiyotiklere olan lüzumunu eksiltebilmek ya da tamamen ortadan kaldırabilmek bu alanda devrim yaratacaktır.

İmplant Enfeksiyonu Manyetik Isıtmayla Tedavi Edilebilir mi?Ancak, gündemde aşılması gereken başka bir mani var. Araştırmalarda ve deneylerde tamamen metalden yapılmış implantlar kullanılmış gidişatta. Oysa günümüzdeki bazı takmaların kimi parçaları plastikten yapılıyor, kemik çimentosuyla ve çivilerle statikleniyorlar. Dolayısıyla, manyetik ısıtmanın plastiğe ya da kemik çimentosuna hasar verip vermeyeceğinin de ayrıca titizlikle incelenmesi, şayet bir mesele varsa analiz etilmesi gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ