Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

İmal Yeri İle Çiğ Madde Kaynağı Arasındaki Mesafenin Ehemmiyeti Nedir?

  • 04 Kasım 2021
  • İmal Yeri İle Çiğ Madde Kaynağı Arasındaki Mesafenin Ehemmiyeti Nedir? için yorumlar kapalı
  • 102 kez görüntülendi.
İmal Yeri İle Çiğ Madde Kaynağı Arasındaki Mesafenin Ehemmiyeti Nedir?

Özel girişim açısından muhakkak sektörlerde yer alan kuruluşlar, ana emel olarak yüksek kar elde edimini tanımlarlar. Ki bu vaziyet, oldukça basmakalıp ve natüreldir.

5532_hammadde_pamuk1Özel girişim açısından muhakkak sektörlerde yer alan kuruluşlar, ana emel olarak yüksek kar elde edimini tanımlarlar. Ki bu vaziyet, oldukça basmakalıp ve natüreldir. En az girdi ile, en çok çıktıyı hedefleyerek, maksimum yararlılık endeksli kar marjları, pek çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu etmenlerin içinde emekçilik giderleri, sektörel fırsatlar, yeniden sektörel riskler, değişken giderler, erişim ve lojistik giderleri gibi kalemler bulunmaktadır. Bir ürün üretilecek ve bu ürün üzerinden ticaret yapılacak ise, akla gelen ilk gider kalemi, hammadde gereksinimi ve temini olacaktır.

Yapımın ana unsuru, işlenecek bir hammadde tamının varlığıdır. Gömlek dikmek için iplik, peynir yapmak için süt, kağıt üretmek için ağaç, merdiven yapabilmek için demir, yakacak kömür ortaya çıkarabilmek için kömür madenleri gibi bir hayli ürün ve hammadde ilişkisi, sektörlerin olmazsa olmaz vaziyetini belirlemektedir. Hatta, şirketlerin kuruluş düzeyinde bile, yer tercihi optimizasyon çalışmalarındaki en ehemmiyetli etkenlerden biri, hammaddenin temininde ve dayanakçı maddelerin hazır bulundurulmasında kasvet yaşanmaması ölçütüdür. Burada ise, hammaddenin niteliği ve erişimin kolay olması, kritik bir karar verme adımıdır.

5532_hammadde-02Şöyle ki, şirket kurulduğu yer olarak, hammadde kaynaklarına yakın olmak istemektedir. Öncelikle bu istek, tedarik süresi ve giderleri ile doğrudan ilgilidir. Şayet, firmanın kendisi ile hammadde kaynağı arasında 10 km varsa, bu hem erişim gideri olarak, hem de hammadde tedariği süresi açısından büyük avantajdır. Ancak şirket ile kaynak arasında, 200 km gibi bir mesafe var ise, bu vaziyet çok kısa müddette oldukça fazla bir gider ve zaman kaybı olarak firmanın karşısına çıkacaktır. Mesafe ve yol vaziyetleri, ürün maliyetlerini de doğrudan etkilemektedir. Yüksek giderli bir ürüne, öbür giderler de yansıtılıp, son olarak da hedef kar marjı ilave edildikten sonra, son harcayıcı noktasında fazla bir maliyet ile akdikeni arayacaktır. Bu da hem alıcılar, hem de işletme ismine pozitif bir vaziyet değildir.

5532_kuresel_ticaretKimi sektörlerde, hammadde tedariği az ya da senede birkaç seferde halledilebilecek biçimde olduğu için, bu vaziyet çok umursanmamaktadır. Ancak maden firmaları, ağır sanayi firmaları, termik santraller, yiyecek alanındaki sebze, meyve ve balık konserve fabrikaları gibi iş kolları, genel olarak hammadde kaynağına yönelerek imal alanı oluştururlar. Bu noktada değişik bir ölçüt de, son ürünlerin pazar alanının yeridir. Başka Bir Deyişle, şirket, hem hammadde kaynağına, hem de ürettiği ürünü satabileceği pazara yakın olmak zorundadır. Zira, aynı hammadde kaynağına yakınlıkta olduğu gibi, hedef kitleye yönelebilmek ismine, ürünlerin satılacağı Pazar mevkisine yakınlık da, firmalar açısından büyük ehemmiyet taşımaktadır. Bu seferki karar safhasında da, hammaddenin spesifik özellikleri devreye girmektedir. Şayet ki hammadde, tedarik evresinden sonra girdiği imal düzeyinde, hacim ya da ağırlık olarak çok büyük kayıplara uğruyor ise, taşınması ve tedarik süreci de muhtelif meselelerle karşılaşmakta ise, hammadde kaynağına yakın biçimde kurulan işletme bu kasvetleri aşabilecektir. Yalnızca, pazara yakınlık kısmı dengelenmek zorunda kalınacaktır. Kaldı ki, işlenecek hammadde depolanabilir ise, harekâta safhasında da çok büyük farklılıklara uğramamaktaysa, hedef pazar alanına yakın kurulan firmalar, gidişatlarını avantaja çevirebilmektedirler.

Netice olarak, her firmanın kar emeli güttüğü unutulmamalı, giderler eksiltildiği miktarda karlılık çoğalacağı için, pazar yerlerine uzak kalmamak ve hammadde kaynağına yakınlık mevzularında denge kurulması gerekli hale gelmektedir. Hammadde kaynağının dibinde yer alıp, dünyanın öteki ucuna satış yapmaya çalışan bir işletme bunu muvaffak olamayacağı gibi, satışın yapıldığı mevkiye kurulup da, yeniden dünyanın öbür ucundan hammadde temin etmeye çalışan bir işletme de çok uzun ömürlü olamayacaktır. Ehemmiyetli olan, yüksek karlılık ve düşük gider bazlı hareket edilebilmesi ve sağlam optimizasyon çalışmalarının yapılabilmesidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ