Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

İlk Yapay Kar Aygıtının Buluşu ve Tescil Savaşları

  • 20 Kasım 2021
  • İlk Yapay Kar Aygıtının Buluşu ve Tescil Savaşları için yorumlar kapalı
  • 90 kez görüntülendi.
İlk Yapay Kar Aygıtının Buluşu ve Tescil Savaşları

Tanım gereği kar, fiziksel bütünlüğe ve biçimini gözetecek efora sahip kristalize buz parçacıklarıdır. Klasikte tabiatta natürel olarak alana gelen hava şartları arasında olmasının yanında bazı firmalar için ticari bir kaynaktır. Fakat kar yağmadığında bu ticari şirketlerin işlerinin sekteye uğramaması için yapay olarak sağlanması gerekir. Kayak merkezleri, film üretimcileri gibi firmalar kar lüzumu olan firmalar arasında […]

Tanım gereği kar, fiziksel bütünlüğe ve biçimini gözetecek efora sahip kristalize buz parçacıklarıdır. Klasikte tabiatta natürel olarak alana gelen hava şartları arasında olmasının yanında bazı firmalar için ticari bir kaynaktır. Fakat kar yağmadığında bu ticari şirketlerin işlerinin sekteye uğramaması için yapay olarak sağlanması gerekir. Kayak merkezleri, film üretimcileri gibi firmalar kar lüzumu olan firmalar arasında gösterilebilirken bunun yanında kış olimpiyatlarında kar olmadığı yarıyıllarda kullanılabilmektedir. İşte o yarıyıllarda yapay kar üreten kar cihazları devreye girer ve şirketlerin işlerini aksatmadan ticaretlerine devam etmelerine dayanakçı olur. Peki, hiç merak ettiniz mi? Bu aygıtın tarihi nedir, kim tarafından nasıl keşfedilmiştir. Bu yazıda kar aygıtının tarihi ve nasıl keşfedildiğine dair balakalar bulunmaktadır.

İlk Kar Aygıtının Buluşu

İlk Yapay Kar Makinesinin İcadı ve Patent SavaşlarıYapay kar imali ilk olarak kaza olarak başladı. Kanada‘daki bir düşük sıcaklık laboratuvarı, 1940’larda kırağının bir jet motorunun girişi üzerindeki tesirlerini incelmekteydi. Dr Ray Ringer liderliğindeki tahlilciler, bir rüzgâr tünelinde motor girişinden hemen evvel havaya su püskürterek natürel şartları yine üretmeye çalışıyorlardı. Buz kırağı oluşturmadılar ama kar bu etrafta kar üretmişlerdir. Ve motoru ve rüzgar tünelini kezlerce kapatmak zorunda kaldılar.
Bir kar yapma cihazını ticarileştirme teşebbüsleri, ortakları Arkası Hunt ve Dave Richey ile birlikte 1940’larda kayak yapım işinde olan Wayne Pierce ile başladmıştır. 1947’de Connecticut, Milford’daki Tey Manufacturing Company’yi birlikte kurmuşlar ve yeni bir kayak tasarımı satmışlardır. Ancak 1949’da, kar yağmadığı için bu firma, kurak ve karsız bir kış sebebiyle kayak satışlarındaki düşüşten büyük hasar görmüştür. Wayne Pierce, 14 Mart 1950’de bir çözüm bulmuştur ve bu yapay kardır. İşte o Mart sabahı işe geldiğinde dondurucu havadan su damlacıkları üflendiğinde, suyun donmuş müseddes kristallere veya kar tanelerine dönüşeceği fikrini açıklamıştır. Bir boya püskürtme kompresörü, bir nozul ve biraz bahçe hortumu kullanarak, Pierce ve ortakları kar yapan bir cihazı buluş etmişlerdir.
Firma, 1954’te bir temel operasyon olarak bu aygıta tescil almış ve kar yapma aygıtlarından birkaçını kurmuştur, ancak kar yapma işini çok ileriye taşıyamamışlardır. Belki de kayacak bir şeyden çok kayağa ilgi duyduklarından dolayı bilave edilen bu büyüme yaşanmamıştı. Üç ortak, firmalarını ve kar yapma aygıtının tescil haklarını 1956’da Emhart Corporation’a satmışlardır. Boston Larchmont Irrigation Company’nin sahipleri olan Phil Tropeano ve Joe Tey tescilini satın alarak Pierce’ın tasarımından yola çıkarak kendi kar yapma donanımlarını üretmeye ve geliştirmeye başlamışlardır. Ve kar yapma fikri yaygınlaşmaya başladığında, Larchmont ve Tropeano kardeşler öteki kar yapma teçhizatı üreticilerine dava açmaya başlamışlardır. Tey tesciline duruşmada itiraz edilmiş ve Dr.Ray Ringer liderliğindeki Kanada araştırmasının Wayne Pierce’a verilen tescilden evvel olduğu mazeretiyle dava düşmüştür.

Kar Cihazı Tescil Alma Savaşlarıİlk Yapay Kar Makinesinin İcadı ve Patent Savaşları

1958’de Alden Hanson, fanlı kar yapıcı ismi verilen yeni bir cins kar yapma cihazı için tescil başvurusunda bulunacaktı Fakat eskiki Tey tescili sıkıştırılmış bir hava ve su aygıtıydı ve yüksek hengame ve enerji arzlarını kapsayan dezavantajları bulunmaktaydı. Hortumlar da ara gizeme donuyor ve hatların patlaması na mani olunamıyordu. Hanson, bir fan, parçacıklı su ve isteğe bağlı olarak leke parçacıkları gibi çekirdekleştirici bir madde kullanan bir kar yapma cihazı planlamıştır. 1961’de cihazı için bir tescil almış ve bu makine bugün tüm fanlı kar yapma aygıtlarının lider modeli olarak kabul edilmektedir.
1969’da, Columbia Üniversitesi Wollin, Lamont Labs‘den Erikson, ve Zaunier adlarında üç mucit, değişik bir yapay kar aygıtına tescil almak için başvurusunda yapmışlardır. Wollin tescili olarak bilinen b tescil, arkadan suyla çarpılan ve mekanik olarak atomize edilmiş suyun önden ayrılmasına neden olan, özel olarak geliştirilmiş bir dönen fan kanadı için alınmıştır ve su donarken kar oluşmuştur. Mucitler, bu Wollin tesciline dayanan kar yapma aygıtının üreticileri olan Snow Machines International’ı büyütmeye devam etmişlerdir. Hanson tescil sahibiyle, mevzubahisi tescille bir ihlal ihtilafını önlemek için şipşak lisans uyuşmaları imza atmışlardır. Lisans uyuşmasının bir parçası olarak SMI, bir Hanson temsilcisi tarafından teftişe tabi yakalanmıştır.
1974 senesinde, nükleatörü kanalın dışına ve toplu su nozüllerinden uzakta izole eden kanallı bir fan olan Boyne Snowmaker için tescil başvurusu yapılmıştır. Emzikler, merkezin yukarıyası ve kanalın alta akış sağlayan kenarına takılmıştır ve bu biçimde SMI, Boyne Snowmaker’ın lisanslı üreticisi olmuştur. Daha sonra 1978’de Bill Riskey ve Jim VanderKelen, Michigan Gölü çekirdeği olarak bilinen bir makine için tescil başvurusunda bulunmuştur. Mevcut nükleatörü bir su ceketi ile çevrelemiştir ve Michigan Gölü çekirdeği, eskiki fan kar üreticilerinin bazen yaşadığı donma meselelerinin hiçbirini yaşamamıştır. VanderKelen, 1992’de yeni stilde bir pervane kanadına sahip çok süratli bir fan olan Silent Storm Snowmaker’ın tescilini almıştır.
20. asrın başlarından ortalarına kadar, kar kayağı sporu popülaritesi çoğalmıştır. Giderek daha fazla birey sporu keşfettikçe ve onu senelik bir anane haline getirdikçe, kayak pistleri son derece karlı firmalar haline gelmiştir. Ancak tatil köyü sahiplerinin büyük bir meseleyi vardır ve bu da çalışmalarını başarılı hale getirecek seviyede yeterince kar yağmasıdır. Sırf bu surattan bir çok şirket kapanmış ve işlerine son vermişlerdir. Ve sırf bu surattan dünyanın birçok yerinde kayak sezonu bir veya iki ay ile hudutlu kalmıştır.
İlk Yapay Kar Makinesinin İcadı ve Patent SavaşlarıÇözüm, tabiatın sağlayamadığı vaziyette lüzum dinlenen karı, yapay olarak yapmanın bir yolunu bulmaktı. Netice, kar tabancası ismi verilen bir buluş olmuştur. Bu makine, natürel kar bol olduğunda bile bereketli bir makine olduğunu ispatlamış bir makinedir. Zira kuruluş sahiplerine en üst kar tabakasının meblağlılığı üzerinde daha fazla hakimiyet sağlamalarına ve dolayısıyla alıcıları için daha iyi kayak şartları yaratmalarına imkân tanımaktadır. Bu günlerde, kar yapma cihazları dünyadaki kayak merkezlerinin büyük çoğunluğunda standart donanımlardır. Birçok tatil köyünün senede dört ay veya daha uzun zaman sarih kalmasını olası kılmışlardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ