Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Hücrenin Hayat Döngüsü Nasıldır ?

  • 23 Nisan 2021
  • Hücrenin Hayat Döngüsü Nasıldır ? için yorumlar kapalı
  • 98 kez görüntülendi.

Bedende bulunan hücrelerin sahip olduğu fantastik bir hayat döngüsü mevcuttur. Esas hücre tahmininde bahsedildiği gibi her bir hücre başka bir hücreden orijin alır, emin yarıyıllarda kendisi gibi başka bir ekip hücreler üretir ve kendisine ait bir metabolizması vardır. Hayat döngüsünü bitiren hücre miadını doldurarak canlılığını yitirir. Hücrenin hayat döngüsünün süresi hücreye bağlı olarak farklılık gösterir. […]

Hücrenin Yaşam Döngüsü Nasıldır ?Bedende bulunan hücrelerin sahip olduğu fantastik bir hayat döngüsü mevcuttur. Esas hücre tahmininde bahsedildiği gibi her bir hücre başka bir hücreden orijin alır, emin yarıyıllarda kendisi gibi başka bir ekip hücreler üretir ve kendisine ait bir metabolizması vardır. Hayat döngüsünü bitiren hücre miadını doldurarak canlılığını yitirir.
Hücrenin hayat döngüsünün süresi hücreye bağlı olarak farklılık gösterir. Bağırsakların iç yüzeyini oluşturan hücreler üç gün gibi kısa bir zamanda yenilenirken bir adale ya da asap hücresinde bu müddet çok daha uzundur. Hayat döngüsünde alana gelen bu müddet değişiklikleri Go yarıyılının uzunluğu ile yakından ilgilidir. Hücrenin hayat döngüsünde bulunan yarıyılların esas özellikleri şunlardır:
G0 yarıyılı: Olağan hücre operasyonlarının sürdüğü yarıyıldır. Hücreden hücreye müddet değişiklikler gösterebilir. Hücrenin esas bir ekip harekâtlarını yerine getirdiği düzeydir.

G1 Yarıyılı: Bu düzeyde hücre gelişmesi ön tasarıdadır. Protein birleşimi sürati çoğaldığı için bu düzeyde hücre organeli rakamı ikiye katlanır. Hücre döngüsünde bu safha 8 saat veya daha uzun bir vakittir.
S Yarıyılı: Bu yarıyıl 6 ile 8 saat arası sürer. Deoksirübo Nükleik Asit’nın kendini kopyalaması ve ambalajlanmasına dayanakçı olan histon proteinlerinin inşası bu düzeyde reelleşir.
G2 Yarıyılı: İki ila beş saat arası bir zaman sürecine yayılmış olan bu yarıyılda esasta protein birleşimlenir.

Hücrenin Yaşam Döngüsü Nasıldır ?Mitoz Yarıyılı: İğsi, ipliksi anlamına gelen mitozun bu yarıyıla adını vermesinin sebebi çekirdeğin iğsi ve ipliksi görünmesidir. Beden hücreleri içinde alana gelen bir dağılınma biçimi olarak mitoz hücrenin artması mantığını direnir. Cinsiyeti tanımlayan hücreler olan yumurta ve sperm hücreleri ise mayoz dağılınma alanında araştırılırlar. Profaz, metafaz, anafaz ve telofaz yarıyıllarının birbiri peşi gizeme devam etmesi sürecini içeren mitoz yarıyılı 1 ila 3 saat kadar sürer. Hücrenin bu yarıyıla kadar iki katına çıkardığı organeller ve genetik bir ekip malzemeler denk olarak ikiye ayrılınır. Mitozu oluşturan bu dört evrenin sonunda genetik materyaller iki katına çıkar son iki düzeyde başka bir deyişle anafaz ve telofaz evrelerinde sitoplazma ve organeller denk biçimde ikiye dağılırlar.
Profaz: Bu yarıyılda çeper bölünür ve hücre kromozomları ipliksi yapılar ile yakalanır.
Metafaz: Kardeş kromatitler sentromer denilen organellere tutunur ve çekirdeğe doğru harekete geçerler.
Anafaz: Kardeş kromatitler birbirinden böler ve dağılmış olan bu kromatitler karşıt kutuplara doğru yol alırlar.
Telofaz: Daha az bariz bir hal alan ve karşı kutuplara yerleşmiş olan kromatitlerin etrafı çekirdek çeperi ile örtülür, sitokinez ufalanması neticeyi iki tane yavru hücre oluşur.

Yazar: Taner Tunç

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ