Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

HPV’nin Diğer Riskleri

  • 03 Temmuz 2021
  • HPV’nin Diğer Riskleri için yorumlar kapalı
  • 124 kez görüntülendi.
HPV’nin Diğer Riskleri

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar Serviks kanserinden rahim ağzı kanseri daha aşırısına yol açabilir. Bu enfeksiyonlardan biri de HPV dediğimiz, genital bölgede kondilom denilen siğillerin alana gelmesine neden olan virüstür. HPV’nin serviks kanserine yol açtığını öğrenilen bir asıldır. Fakat HPV yalnızca serviks kanserine yol açmaz. Başka riskleri de vardır. Bir araştırmaya göre HPV’nin, yemek borusu […]

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar Serviks kanserinden rahim ağzı kanseri daha aşırısına yol açabilir. Bu enfeksiyonlardan biri de HPV dediğimiz, genital bölgede kondilom denilen siğillerin alana gelmesine neden olan virüstür. HPV’nin serviks kanserine yol açtığını öğrenilen bir asıldır. Fakat HPV yalnızca serviks kanserine yol açmaz. Başka riskleri de vardır. Bir araştırmaya göre HPV’nin, yemek borusu kanserinin en sık görülen formu, özofagus skuamöz hücreli karsinom tehlikesini artırdığı kollanmıştır.

hpv_hastaligi

Özofagus Skuamöz Hücreli Karsinom OSCC Nedir?

OSCC, mideyi boğaza bağlayan yemek borusunu etkileyen bir kanser çeşididir. 2013 senesinde Amerika Birleşik Devletleri‘de takribî 17.990 birey bu kanser suratından hayatını kaybetmiştir. OSCC’nin sigara, perhiz, içki gibi bir hayli değişik sebebi vardır. Yeni araştırmalar HPV virüsünün OSCC’ye neden olan büyük bir etken olduğunu göstermektedir.

HPV, OSCC kanserinde Nasıl Bir Rol Oynamaktadır?

Oral seks, bir hayli kansere yol açan HPV virüsü kapmanıza neden olabilir. HPV kaptığınızda baş ve boyun kanserlerine tutulma tehlikeniz çoğalıyor.

Korunma Yolları

Yalnızca cinsel beraberlik ile bulaşan bu virüs, tek partnerli şahıslarda daha az görülmekle beraber aralıksız partner değiştiren bireyler daha fazla tehlike altındadır. Prezervatif kullanarak bir nebze tedbir alınabilir. Fakat yalnızca prezervatif kullanmak yeterli değildir. Şahısların 6 ay arayla hekim hakimiyetine gitmeleri ve teşhis konduğu takdirde rehabilitasyon olmaları gerekiyor.

HPV-ILLustration

Aşı İle Rehabilitasyonu Muhtemel Mü?

HPV aşısı serviks kanserine yol açan iki virüs tipine karşı koruma sağlayabiliyor. Aşı ile tamamen koruma olduğuna dair henüz net birşey olmamakla beraber, bu mevzuda araştırmalar devam ediyor. HPV’nin suratlarca çeşidi bulunmaktadır. HPV aşısı OSCC dahil olmak üzere diğer HPV ile ilişkili kanserlerin görülme tehlikesini genel olarak eksiltmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ