Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Hormonlar Natürel Yollarla Nasıl Dengelenir?

  • 20 Temmuz 2021
  • Hormonlar Natürel Yollarla Nasıl Dengelenir? için yorumlar kapalı
  • 170 kez görüntülendi.
Hormonlar Natürel Yollarla Nasıl Dengelenir?

Östrojen, testosteron, adrenalin ve insülin gibi hormonlar, genel sıhhatin bir hayli doğrultusunu etkileyen son derece ehemmiyetli kimyevi bileşenlerdir. Hormonlar tiroit, adrenal bezler, hipofiz bezi, yumurtalıklar, testisler ve pankreasta dahil olmak üzere muhtelif bezler ve uzuvlar tarafından salgılanmaktadır. Tüm endokrin sistem, bedenin hormon seviyelerini hakimiyet etmek için beraber çalışmaktadır. Bu hormonlardan şayet bir veya daha aşırısında balanssızlık […]

Östrojen, testosteron, adrenalin ve insülin gibi hormonlar, genel sıhhatin bir hayli doğrultusunu etkileyen son derece ehemmiyetli kimyevi bileşenlerdir. Hormonlar tiroit, adrenal bezler, hipofiz bezi, yumurtalıklar, testisler ve pankreasta dahil olmak üzere muhtelif bezler ve uzuvlar tarafından salgılanmaktadır. Tüm endokrin sistem, bedenin hormon seviyelerini hakimiyet etmek için beraber çalışmaktadır. Bu hormonlardan şayet bir veya daha aşırısında balanssızlık varsa, genellikle büyük sağlık meselelerine neden olabilirler.
Hormonal balanssızlıkların giderilmesinde genellikle doğum hakimiyet hapları, sentetik hormon replasman rehabilitasyonları, tiroid ilaçları, insülin enjeksiyonları kullanılmaktadır. Fakat ne yazık ki, hormonal bozukluklardan mustarip insanların çoğu için bu cins sentetik rehabilitasyonlara güvenmekte ve genellikle bazı yan tesirlere maruz kalmaktadırlar. Bu yan tesirlerden kimileri şunlardır:
• Şahısları semptomları hakimiyet altında yakalamak için yaşamlarının geri kalanında reçeteli ilaç almaya bağımlı hale getirir.
• Hastanın semptomlarını kolayca maskeler, ancak bunları çözmez, bu da hastanın hastalık ilerledikçe bedenin öteki bölgelerinde anormallikler geliştirmeye devam edebileceği anlamına gelmektedir.
• İnme, osteoporoz, anksiyete, faize meseleleri, kanser ve daha aşırısı gibi ciddi yan tesirler için daha yüksek tehlikeye neden olmaktadır.
Fakat hormonları natürel olarak dengelemenin bazı yolları vardır. Bu yazıda hormonları natürel olarak dengeleyebilmek için kullanılabilecek bazı natürel yollar üzerine bilgiler bulunmaktadır.

Natürel Olarak Hormonları Dengeleme

Karşılaşılan hormon balanssızlıklarında ilaç kullanarak yerine bazı natürel çözümler seçim edilebilir. Bu natürel usuller arasında şunlar bulunmaktadır:

Sağlıklı Yağların Harcanması

Hormonlar Doğal Yollarla Nasıl Dengelenir?Kısa, orta ve uzun zincirli yağ asitleri açısından zengin muhtelif yiyecekler yemek, hormonları hakimiyet altında yakalamanın anahtarıdır. Bedenin, doymuş yağ ve kolesterol dahil olmak üzere hormon oluşturmak için muhtelif yağ cinslerine lüzumu vardır. Bu temel yağlar yalnızca hormon imali için temel yapı taşları olmakla kalmaz, aynı zamanda iltihaplanma seviyelerini düşük meblağ, metabolizmanızı süratlendirir ve kilo vermeyi teşvik eder. Sağlıklı yağlar, arıtılmış karbonhidratların ters tesirine sahiptir, bu da iltihaplanmaya neden olur ve hormonların balansını bozabilir.
En öğrenilen dört anti-enflamatuar yağ kaynağı şunlardır: hindistancevizi yağı, avokado, otla beslenen hayvan sütünden elde edilen tereyağı ve tabiattan tutulmuş somon. Hindistan cevizi yağı natürel anti bakteriyel ve yağ yakıcı tesirlere sahiptir. Avokadonun verimleri arasında kalp sıhhatini iyileştirmek, irini eksiltmek, iştahı hakimiyet etmek, günlük lif ve potasyum gibi besin alımına katkıda bulunmak yer almaktadır.
Somon balığı da enflamasyonu eksilttiği ve öğrenişsel işlevlere dayanakçı olduğu öğrenilen omega-3 yağ asitlerinin en iyi kaynaklarından biridir. Omega-3 yağ asitleri beyin hücresi çeperlerinin büyük bir bileşenidir ve beyindeki hücreden hücreye bağlantı için ehemmiyetlidir. Araştırmalar, omega-3 yağ asitlerinin hipokampal nöron kaybına karşı koruma sağladığını ve proinflamatuar tepkileri eksilttiğini göstermektedir. Omega-6 yağları aspir yağı, ayçiçeği, mısır, pamuk tohumu, kanola, soya fasulyesi ve yer fıstığı bakımından yüksek yağlardan uzak durulmalı ve bunun yerine zengin natürel omega-3 kaynakları yabani balık, keten tohumu kullanılmalıdır.

Adaptogen Şifalı Nebatların Kullanılması

Adaptogen şifalı nebatlar, hormon balansını destekleyen ve bedeni fazla stresten kaynaklananlar da dahil olmak üzere çok muhtelif hastalıklardan gözeten eşsiz bir şifalı nebat sınıfıdır. Araştırmalar, bağışıklık işlevini artırmaya ve stresle gayrete ek olarak, ashwagandha, şifalı mantarlar, rhodiola ve kutsal fesleğen gibi muhtelif adapotojenlerin şu tesirleri bulunmaktadır:
• Tiroid işlevini iyileştirir
• Natürel olarak kolestrol seviyelerini düşürür
• Endişe ve bunalımı eksiltir
• Beyin hücresi yozlaşmasını eksiltir
• Kan şekeri ve insülin seviyelerini stabilize eder
• Böbreküstü bezi işlevlerini takviyeler
Özellikle Ashwagandha, hormonları dengelemede son derece tesirli olabilir. Tiroid işlevine fayda sağlar zira hücresel zarara neden olan hür radikallerin arınılmasını takviyeler. Ashwagandha, halsiz veya fazla faal bir tiroidi desteklemek için kullanılabilir ve ayrıca adrenal bitkinliğin üstesinden gelmeye dayanakçı olabilir. Çok fazla duygusal, fiziksel veya zekasal stres yaşandığında adrenallere fazla yüklenebilir ve bu da adrenalin, kortizol ve progesteron gibi hormonların bozulmasına neden olabilir.
Tulsi olarak da öğrenilen kutsal fesleğen, kortizol seviyelerini tertip etmeye dayanakçı olur, böylece anksiyete ve duygusal stres için natürel bir derman olarak çalışır. Araştırmalar, kutsal fesleğenin uzuvları ve dokuları, hormon balanssızlığına yol açabilecek öteki etmenler olan lekeleyiciler ve ağır metallerin neden olduğu kimyevi strese karşı da gözetebileceğini göstermektedir.

Duygusal Balanssızlıkların Değerlendirilmesi

Ananesel Çin Tıbbına göre duygular bir şahsın sıhhati üzerinde doğrudan bir tesire sahiptir. Bu surattan duygusal balanssızlıkları ele almak, hormonal balanssızlıklar ile ilişkili sağlık şartları önlemeye dayanakçı olabilir. TCM uygulayıcıları, fobi duygularının faize uzuvlarında, böbreklerde ve adrenallerde kortizol seviyelerini etkileyen hastalığa neden olduğuna inanmaktadırlar. Bu, PCOS ve kısırlık gibi ciddi vaziyetlere yol açabilir. Hayal kırıklığı, sabırsızlık ve bağışlamama duyguları karaciğerde östrojen balanssızlığına yol açabilecek hastalıklara neden olabilir. Evham ve endişe duyguları, insülin seviyelerinde meselelere neden olabilir ve bu da daha sonra birkaç hormonu etkileyebilir.
Hormonları natürel olarak dengelememek için stres seviyelerini eksilterek, şahsın kendine zaman ayırmaı gerekir. Meditasyon yapmak ya da dua etmek son derece faydalı olabilir ve derin soluk egzersizleri, sarih havada müddet geçirmek, her gün egzersiz yapmak son derece faydalı olabilir. Akupunktur ve masaj gibi ananesel Çin Tıbbı terapileri de hormonal balansı iyileştirmeye, stresle savaşmaya ve kan akışını iyileştirmeye dayanakçı olabilir. Duygular ve hormonlarınız birbirine bağlıdır, bu surattan birini dengelemek ikisini de ele almak gerekir. Birey kendini stresli, asabi, huzursuz ve hatta korkmuş seziyorsa, bunun hormon balansını etkilediğini ve daha da büyük sağlık meselelerine yol açabileceğini öğrenmelidir. Günlük rutininin bir parçası haline getirerek duygusal balansı üzerinde düşünmeli ve önerilenleri yapmaya çalışmalıdır.

Esansiyel Yağların Kullanılması

Hormonlar Doğal Yollarla Nasıl Dengelenir?Hormonları natürel olarak dengelemek için, DEA, parabenler, propilen glikol ve sodyum lauril sülfat gibi potansiyel olarak hasarlı kimyevilerle yapılan ananesel beden bakım mahsullerinden sakınmak gerekir. Bu vücuddaki zehirli maddeleri ortadan kaldırmak için ehemmiyetlidir. Daha iyi bir seçenek, uçucu yağlar, hindistancevizi yağı, karite yağı ve hint yağı gibi malzemelerle yapılan natürel mahsuller kullanmaktır. Toksik beden bakımı ve paklik mahsullerini değiştirmek için şu hormon dengeleyici uçucu yağları kullanılabilir:
• Clary adaçayı: Clary adaçayı, natürel fitoöstrojenler kapsadığından östrojen seviyelerini dengelemeye dayanakçı olur. Adet döngünüzü tertip etmek, PMS semptomlarını hafifletmek, kısırlık ve PCOS’u rehabilitasyon etmek, hatta rahim ve yumurtalık kanseri ihtimalini eksiltmek için kullanılabilir. Aynı zamanda bunalım ve anksiyete gibi duygusal balanssızlıklar için natürel bir derman olarak hizmet eder. Hormon seviyelerini dengelemeye ve stresi eksiltmeye dayanakçı olmak için 3-5 damla misk adaçayı damlatılmalı, krampları ve sızıyı hafifletmek için 5 damla misk adaçayı ile 5 damla hindistancevizi yağı ile mide ve öteki meseleli bölgelere masaj yapılmalıdır.
• Rezene yağı: Bağırsak sıhhati alakalı meselelerin, tiroid bozuklukları dahil olmak üzere otoimmün tepkinlere neden olduğu bulunmuştur. Bedeni rahatlatmak, sindirimi ve bağırsak sıhhatini iyileştirmek, metabolizmanızı süratlendirmek ve irini eksiltmek için rezene esansiyel yağı kullanılabilir. Mide üstüne 2 damla rezene sürülmeli ya da ılık suya veya çaya 1-2 damla ilave edilerek içilmelidir.
• Lavanta yağı: Lavanta yağı, anksiyete, bunalım, aksilik ve stresi rehabilitasyon etmeye dayanakçı olabileceğinden duygusal balansı takviyeler. Hormon seviyesini dengelemeye dayanakçı olacak, dinlendirici uykuyu teşvik etmek için de kullanılabilir. Konutta 5 damla lavanta yağı ilave edilen, ılık su ile duş alınabilir Veya 3 damla damlatılarak şakaklar, sırt, boyun veya ovulabilir.
• Sandal ağacı yağı: Sandal ağacı esansiyel yağı libidoyu artırmak, stresi eksiltmek, gevşemeyi teşvik etmek, zekasal duruluğu artırmak ve hatta gevşemeye dayanakçı olmak için kullanılabilir. Güçlü koku, huzurlu duyguları tetikler ve hormon balanssızlıklarına yol açabilecek stresin genel olarak eksilmesiyle sonuçlanır. Sandal ağacını doğrudan solunabileceği gibi bileklere ve ayakaltına 2-3 damla damlatılarak masaj yapılabilir.
• Kekik yağı: Kekik yağı, kısırlık, PCOS, menopoz, bunalım, miyom, saç dökülmesi ve uykusuzluk gibi sağlık meselelerini rehabilitasyon etmeye veya rahatlatmaya dayanakçı olan progesteron yapımını iyileştirir. Hormonların natürel olarak dengelenmesine dayanakçı olmak için, ılık su banyosuna 2 damla kekik yağı ilave edilmeli veya karna denk ölçüde hindistancevizi yağı ile 2-3 damla sürülerek masaj yapılmalıdır.

Yeterli Gıdaları Almak

Bazen hormon balanssızlığına yol açabilecek beslenme boşluklarını doldurmak için dayanak alınması gerekebilir. İşte hormonları dengelemek için önerilen en iyi dayanaklar:
• Çuha çiçeği yağı: Çuha çiçeği yağı, genel hormonal işlevi destekleyen LA ve GLA gibi omega-6 yağ asitleri kapsar. Çuha çiçeği yağı ile dayanak, adet evveli ve PCOS semptomlarını rahatlatmaya dayanakçı olabilir. Aynı zamanda hamilelik için sağlıklı bir etraf yaratmaya da dayanakçı olur.
• D Vitamini: D vitamini neredeyse bedende bir hormon gibi davranır ve iltihaplanma seviyelerini düşük yakalamak için ehemmiyetli tesirleri vardır. Bu sebeple, güneşsiz bölgelerde yaşayan bireyler, D vitamini yardımı yapmadıkları sürece, genellikle mevsimsel bunalım ve öteki sağlık meselelerinden mustarip olurlar. Çoğu birey, karanlık bölgelerde, kış aylarında ve güneşte olmadıkları günlerde yaşamaktadır ve günde takribî 2.000–5.000 IU D3 vitamini dayanak almaları gerekir.
• Kemik suyu: Kemik suyu sindirim sistemine hafifletir ve bedene basitçe emilebilen gıdalar sağlar. Kemik suyundan yapılan kemik suyu veya protein tozu harcamak özellikle genel sağlık için çok verimlidir. Zira kollajen, prolin, glisin ve glutamin gibi iyileştirici bileşikler kapsar ve genel sıhhati kuvvetlendirecek doza sahiptir.
• Probiyotikler: Probiyotikler bağırsak çeperini onarmaya dayanakçı olabilir ve bu da hormonları dengeleyebilir. Misalin glüten gibi hazmedilmemiş yiyecek parçacıkları bağırsakdan kan dolaşımına sızdığında, tüm bedeni etkileyen hastalığa neden olan iltihaplanmaya neden olur. Özellikle de tiroid gibi çoğalmış iltihaplanmaya çok duyarlı bezler. Sızdıran bağırsağı olan çoğu insanın bağırsaklarında probiyotik noksanlığı vardır. Probiyotikler, insülin, girelin ve leptin gibi anahtar hormonların yapımını ve tertip edilmesini gerçekten iyileştirebilen sağlıklı bakterilerdir.

Doğum Hakimiyet Hapları ve ilaçların Kullanımına Dikkat Edilmesi

Bazı ilaçlar hormon balansınızı bozarak bitkinlik, iştah farklılıkları, değişen uyku kumpası, düşük libido, yeis ve hatta bunalım gibi yan tesirlere neden olabilir. Hormon balansını bozabilecek bazı ilaçlar arasında kortikosteroidler, uyarıcılar, statinler, dopamin agonistleri, rexinoidler ve glukokortikoidler bulunur. İlaç kullanımına dikkat edilmeli ve olası olduğunca natürel alternatifle4eini seçim edilmelidir. Bunun yanında doğum hakimiyeti, hormon seviyelerini değiştiren başka bir riskli ilaçtır. Hap östrojen seviyelerini o kadar riskli seviyelere yükselten bir cins hormon terapisidir ki, bir hayli karmaşıklığa neden olabilir. Özellikle gebeliği önlemenin bir hayli başka daha tehlikesiz yolu olduğu düşünüldüğünde, hapı vazgeçmek usluca bir karar olabilir. Araştırmalar, doğum hakimiyet hapları almanın yarıyılda şu tesirleri olduğunu bildirmektedirler:
• Döngüler arasında atılım kanaması
• Çoğalmış uterin kanama, kan pıhtılaşması, kalp krizi ve felç tehlikeyi
• Migren
• Kan tazyikinde çoğalış
• Kilo almak
• Sırt sızıları
• Ruh hali farklılıkları
• Mide bulantısı
• İyi mizaçlı karaciğer urları
• Göğüslerde hassasiyet

Nitelikli Uyku Yatmaya Dikkat Edilmesi

Hormonlar Doğal Yollarla Nasıl Dengelenir?Bedenin sıhhati için her gece emin surette 7-8 saat yatmak gerekir.Bu yapılmadığı takdirde uykusuzluk veya natürel sirkadiyen ritminin bozulması, hormon balanssızlığına katkıda bulunur. Zira hormonlar bir programa göre çalışır, ve ilk stres hormonu olan kortizol gece yarısı tertip edilir. Bu sebeple, geç uyuyan insanlar, sempatik uçuş / tartışma stres tepkisini yoğun olarak yaşarlar. Uyku noksanlığı, uzun süreli kortikosteroid kullanımı ve kronik stres, yüksek kortizol seviyelerine en büyük katkıda bulunan üç etmendir. Indian Journal of Endocrinology and Metabolism’de yayınlanan bir raporda, stres, glukokortikoidler, katekolaminler, sihrime hormonu ve prolaktin dahil olmak üzere bir hayli hormonun serum seviyesinde farklılıklara yol açabilmektedir.
Uyku, stres hormonlarının balansta yakalanmasına dayanakçı olur, enerji oluşturur ve bedenin düzgün bir biçimde iyileşmesini sağlar. Fazla stres ve cılız uyku, daha yüksek sabah kortizol seviyeleri, eksilmiş bağışıklık, iş performansında mesele ve anksiyete, kilo alımı ve bunalıma daha yüksek duyarlılık ile iletişimlidir. Hormon işlevini had safhaya çıkarmak için ideal olarak saat 22: 00’ye kadar uyunmalı ve olası olduğunca kumpaslı bir uyku-uyanma döngüsü yaşamaya çalışılmalıdır.
Hormonal balanssızlıklar, diyabet, tiroid bozuklukları, adet kumpassızlıkları, kısırlık, düşük testosteron ve östrojen kontrolü gibi yaygın bozukluklar biçiminde dünya çapında milyonlarca insanı etkilemektedir. Bulgular arasında evhamlı, bitkin, asaplı sezmek, kilo almak veya kaybetmek, iyi yatmamak ve cinsel güdü bozukluğu, iştah farklılıkları fark edilmektedir. Hormonal balanssızlıkların sebepleri arasında makûs bağırsak sıhhati, iltihaplanma, yüksek ölçüde stres, genetik yatkınlık ve toksisite bulunur. Natürel rehabilitasyonlar arasında anti-enflamatuar perhiz yemek, yeterince omega-3 harcamak, iyi uyku almak, egzersiz yapmak ve stresi hakimiyet etmek bulunur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ