Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Hodan Yağı Nedir ve Yararları Nelerdir?

  • 01 Ekim 2021
  • Hodan Yağı Nedir ve Yararları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 36 kez görüntülendi.
Hodan Yağı Nedir ve Yararları Nelerdir?

Hodan yağı, hodan nebatının yaprakları ile çiçek kısımlarından üretilen bir yağ çeşididir. Bu otun değişik bir ismi ise sığır dilidir.Daha çok ulus arasında bu adla anılan hodan yağı esansiyel bir yağdır. Hodan yağının bir başka ismi ise yıldız çiçeği olup bu yabani bir çiçek cinsidir. Hodan nebatı takribî olarak 46 santimetre uzunluğundadır. Hodan nebatının parlak […]

Hodan yağı, hodan nebatının yaprakları ile çiçek kısımlarından üretilen bir yağ çeşididir. Bu otun değişik bir ismi ise sığır dilidir.Daha çok ulus arasında bu adla anılan hodan yağı esansiyel bir yağdır. Hodan yağının bir başka ismi ise yıldız çiçeği olup bu yabani bir çiçek cinsidir. Hodan nebatı takribî olarak 46 santimetre uzunluğundadır. Hodan nebatının parlak mavi renkte çiçekleri olup dünya üzerinde hemen hemen her yerde bulunur. Hodan nebatı mayıs- eylül ayları arasında çiçek açar ve sert tüylüdür. Türkiye’de Kuzey ve Batı Anadolu ile Marmara Bölgesi‘nde yetiştirilmektedir. Hodan nebatı çekirdeklerindeki yağı açısından kıymetli olup bu yağın imali için yetiştirilmektedir. Bu yağı kıymetli kılan reel şey,gamma linolenik asit denilen yağ asidi açısından zengin bir içeriğe sahip olmasındandır.

8650_hodan3Hodan yağının bir hayli fantastik tesiri vardır. Hodan yağı öncelikle cildin ıslatılmasını sağlar ve cilde elastikiyet kazandırır. Bunun için kuru cilde sahip olan bireylerin bu yağı kullanması önerilir. Ayrıca ten hastalıklarına sahip şahıslarda bu yağın iyileştirici özelliğinin olduğu da öğrenilmektedir. İrin ve enfeksiyonların iyileşmesinde de tesirlidir. Ayrıca hodan yağı bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine de fayda sağlar. Hormonları kumpaslar. İdrar söktürücü özelliği de vardır. Değişik bir ehemmiyetli özelliği ise cesaret verdirmesidir. Uysallaştırıcı bir özelliği de bulunan hodan yağından bu tesiri dolayısıyla asapsal hastalıklarının iyileştirilmesinde de faydalanılır. Soğuk algınlıklarına karşı da tesirleri olan hodan yağının ateş düşürücü tesiri de vardır. Bunların yanında balgam söktürücü olarak da kullanılabilir. Ayrıca iştahsızlık meseleyi yaşayan bireylerin hodan yağı kullanması iştah meselesine deva olacaktır. Çünkü hodan yağının iştah açıcı özelliği de bulunmaktadır. Bağırsakların kumpaslı çalışmasında da fayda sağlar. Kanı arınma özelliği de vardır. Hodan yağının değişik bir hoş tesiri ise hücreleri yenileyici özelliğinin olmasıdır. Mide hastalıklarının iyileştirilmesinde özellikle de mide ülseri rahatsızlıklarında pozitif tesir gösterir. Bağırsak kurtlarının düşürülmesini de sağlar. Hodan yağı, romatizma sızılarını da dindirir, en azını rahatlatır. Hemoroit, prostat gibi hastalıklarının rehabilitasyonunda da hodan yağından yararlanılır.

Görüldüğü üzere hodan yağının rakamsız yararı vardır. Hodan yağının yararları belirtilenlerle de hudutlu değildir. Ayrıca saç bakım maskesi olarak da kullanılır. Hodan yağı saçların daha gür ve daha parlak bir görünüm kazanmasını sağlar. Ayrıca bu yağ cilt bakım maskelerinde de kullanılır. Yaşlılık buruşuklarının önlenmesinde ve eksiltilmesinde, cilde daha sağlıklı bir görünüm kazandırılmasında tesir eder. Tendeki yaraların iyileştirilmesinde de hodan yağından faydalanılır.

8650_hodanHodan yağının bir hayli yararı olmasına rağmen bazı gidişatlara da yol açabilir. Bu sebeple çok dikkatli kullanılmalıdır. Özellikle sara başka bir deyişle epilepsi hastaları ile şizofren hastalarının bu yağı kullanmaması nasihat edilir. Ayrıca kan sulandırıcı ilaç kullanan şahısların da bu yağı kullanmaması önerilir. En azından bu yağı kullanmadan evvel doktorlarına müracaat etmelidirler. Ayrıca gebelik sürecindeki kadınlar ile emzirme yarıyılındaki kadınların da bu yağı kullanmamaları daha iyi olacaktır.

Hodan yağı hem haricen hem de dahili olarak kullanılabilir. Harici kullanımlarda cilde masaj yapmak suretiyle kullanılan hodan yağının dahili kullanımlarında ise 1-2 çay kaşığı miktarı aşılmamalıdır.

Netice olarak hodan yağı insan sıhhatine çok yararı olan bir yağ çeşididir. Fakat bir hayli mahsulde olduğu gibi hodan yağının kullanımında da dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Yukarıyada belirtildiği üzere yan tesirlerinin olabileceği şahıslar ile başka sağlık meseleyi olanlar kullanmadan evvel bir hekime müracaat etmelidir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ