Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Hırvat Cenneti; Split

  • 14 Temmuz 2021
  • Hırvat Cenneti; Split için yorumlar kapalı
  • 411 kez görüntülendi.
Hırvat Cenneti; Split

Split, Avrupa Birliği’nin son azası Hırvatistan‘ın hudutları dahilinde bulunan bir şehirdir. Bu şehir, Hırvatistan’ın başşehri Zagreb’den sonra ülkenin en büyük şehri konumundadır. 2013 senesinde Türkiye ile 2005 senesinde başlayan abonelik ziyaretlerini galibiyetli bir biçimde neticeye erdiren ve de aza olan Hırvatistan, Avrupa Birliği’nin 28’inci azası olarak kayıtlara geçmiştir. Ülkenin eşsiz coğrafyası ve de doğası kendisini […]

Hırvat Cenneti; SplitSplit, Avrupa Birliği’nin son azası Hırvatistan‘ın hudutları dahilinde bulunan bir şehirdir. Bu şehir, Hırvatistan’ın başşehri Zagreb’den sonra ülkenin en büyük şehri konumundadır. 2013 senesinde Türkiye ile 2005 senesinde başlayan abonelik ziyaretlerini galibiyetli bir biçimde neticeye erdiren ve de aza olan Hırvatistan, Avrupa Birliği’nin 28’inci azası olarak kayıtlara geçmiştir. Ülkenin eşsiz coğrafyası ve de doğası kendisini ziyarete gelen herkesi sanki sihirler. Abonelik mülakatlarında kendisinden istenilenleri zafer ile yerine getiren Hırvatistan, sahip olduğu hoş coğrafyası ile Avrupa Birliği’ne yakışan ülkeler arasında yer alır. Son derece minik bir ülke olan Hırvatistan, Avrupa Birliği’ne rastgele bir yük teşkil etmemektedir. Minik bir ülke oluşu, son derece butik kaliteyle kocamanlı küçüklü şehirlere sahip olması neticeyi doğurur. Split şehri de bunlardan bir tanesidir.

Hırvat Cenneti; SplitÜlkenin başşehri sonrasında en büyük şehri olma özelliğini haiz olan bu nadide şehir, Hırvatistan’ın Dalmaçya bölgesinde yer alır. Bu bölgenin her anlamda merkezi olarak da adlandırılan Split, kültürel, politik ve de iktisadi yapısı ile Dalmaçya’ya yönetimsel merkezlik yapar. Son derece popüler Hırvat şehirlerinden biri olan Split, bu namını gerçeğinde sahip olduğu eşsiz limanına ve de sahil şeridine borçludur.

Kartpostallardan fırlamış gibi bir görüntüye sahip olan Split, Hırvatistan’ın Adriyatik Denizi kıyısında yer alan şehirlerinin başında kazanç. Bunlar arasında en popüleri kuşkusuz ki, dünyaca ünlü Dubrovnik şehridir. Split de bir Dubrovnik kadar olmasa da yeniden de oldukça etkileyici bir şehir olarak kabul edilir. Bir yarımada pozisyonunda olan Split, hudutları süresince sıradışı Adriyatik Denizi’ne paralel bir biçimde kıyı süresince uzanır. Bölge Hırvatistan ekonomisi ele alındığı zaman son derece kritik bir rol oynar. Ülkenin en popüler turistik destinasyonlarının başını sürükleyen bu hoş şehir, ülke ekonomisine iktisadi bağlamda çok ciddi bir katkı sunar. Bu da ülke açısından şehri son derece değerli bir hale getirir. Şehri dolaşıp gören herkes bir kere daha bu şehre gelmek istediğini söyler. Bu anlamda şehir, artık küresel bir marka halini almış.

Hırvat Cenneti; Split2013 seneyi evvelinde Hırvatistan henüz Avrupa Birliği’ne resmi olarak bütün aza olmamışken Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyan bir hayli birey bölgeye ziyaret reelleştirirken rastgele bir vize almak zorunda değildi. Ancak Birlik aboneliği ile birlikte Hırvatistan’a ve de dolayısıyla Split de vizesiz seyahat Türkler için kaldırılmış bir uygulama haline gelmiştir. Bu da bölgeye akan Türk rakamında ciddi anlamda eksilmeye sebebiyet vermiştir. Ülkenin Adriyatik Denizi tarafından güneydoğusunda kalan Split, ülkenin en çok güneş alan şehirlerinin başında kazanç.

Son derece daha önceki bir coğrafya olan bu şehir, bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu’nun da bir parçası idi. Ancak bu coğrafyalar 1900’lü senelerle birlikte çok acı bir biçimde çıkan başkaldırılar ve de savaşlar neticesinde kaybedilmiştir. Split, günümüz Hırvatistan’ında Türk izlerinin hiç ama hiç kalmadığı ender coğrafyalardandır. Şehrin bugünkü popülasyonu takribî olarak 350 bin seviyesindedir.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ