Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Hirsutizm Tüylenme Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  • 29 Nisan 2021
  • Hirsutizm Tüylenme Nedir? Belirtileri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 116 kez görüntülendi.

Hırsutizm, bayanlarda özellikle göğüs, karın, bıyık ve çene altındaki siyah kılların gelişmesi ve fazla çoğalması anlamına kazanç. Genellikle bir hormon bozukluğundan alana gelen hirsutizm, böbrek üstü bezi ve yumurtalıklardaki işlevsel bozuklukların da habercisi olabilir. Bayanlardaki bu tüylenmenin en ehemmiyetli sebeplerinden biri , bir çeşit yumurtlama bozukluğu olan polikistik over belirtiyidir. Buda erkeklik hormonlarının fazla üretilmesine […]

Hırsutizm, bayanlarda özellikle göğüs, karın, bıyık ve çene altındaki siyah kılların gelişmesi ve fazla çoğalması anlamına kazanç. Genellikle bir hormon bozukluğundan alana gelen hirsutizm, böbrek üstü bezi ve yumurtalıklardaki işlevsel bozuklukların da habercisi olabilir.

8235_1Bayanlardaki bu tüylenmenin en ehemmiyetli sebeplerinden biri , bir çeşit yumurtlama bozukluğu olan polikistik over belirtiyidir. Buda erkeklik hormonlarının fazla üretilmesine ve buna bağlı olarak tüylenmenin oluşmasına neden olur. Ayrıca menopozdan sonra östrojen imalinin çok eksilmesi ve androjen imalinin devam etmesinden kaynaklanabilir.

Hırsutizmin bazı şekilleri ile erkekleşme bulguları aynıdır. Ses kalınlaşması ve adale büyümesi, özellikle şakaklarda saç dökülmesi bayanlarda kıllanmayla beraber görülür. Bunların yanı gizeme, hırsutizmin sebebi meçhul biçimleri de vardır ki, bayanların yüzde 50’sinden aşırısı bu grupta yer alır. Bu hastalarda kiloluluk ve sivilcelenmeye yatkınlık vardır, ama erkekleşme özellikleri yoktur.

Hırsutizmde genetik ve ırksal etmenler de ehemmiyetli rol oynar. Sarı ve siyah ırklarda nadide görülmesine karşı, Akdeniz uluslarında çok tesadüfülür.

Doğru bir muayenehane ve biyokimyasal değerlendirme yapılarak, esasındaki nedenler tanımlandıktan sonra rehabilitasyona başlanması gerekir. Rehabilitasyon genel olarak şu emellere müteveccih olmalıdır:

– Fazla androjen imali varsa bunu eksiltmek,

– Dokuların androjen kullanımını eksiltmek.

Kılların gelişmesini sınırlayan ilaç rehabilitasyonunda şişmalığın eşlik ettiği olgularda perhiz rehabilitasyonu da yapılmalıdır. Hastanın kilo vermesi muayenehane açıdan çok ehemmiyetlidir. İlaçlar kıl gelişmesini yavaşlatır ve incelmesini sağlar. Ancak var olan kılların dökülmesini sağlamaz. Bu sebeple rehabilitasyon süresi aralıklı olarak 3-6 ay arasında devam etmelidir.

İlaç rehabilitasyonunun yanında estetik rehabilitasyona da müracaat etilmelidir. Hafif kıllanmalarda sarartma yöntemine müracaat etilebilir. Ancak kılların uzun olduğu ve sarartmanın hoş görünmediği gidişatlarda tek çözüm kılların alınmasıdır. Muhtelif usullerle alınan kıllar kesin olarak kaybolmaz ama daha yavaş gelişir, seyrek ve cılız çıkar. Bundan dolayı kumpaslı aralıklarla alınmalıdır.

Günümüzde kılların kalıcı olarak yok edilmesinin tek usulü epilasyondur. Ancak bunun doktor tarafından uygulanması gerekir. Şayet hirsutizm ura bağlı şekilde ise öncelikle cerrahi teşebbüste bulunulması gerekir.

Hirsutizm genelde önlenebilen bir hastalık değildir. Fakat kiloluluk ve insülin mukavemeti varsa önlenebildiği takdirde daha düşük bir androjen seviyesi ve daha az tüylenme sağlanabilir.
Bibliyografi:
http://www.haberler.com/kadinlarda-asiri-tuylenme-meseleyi-hirsutizm-ve-rehabilitasyonu-4903124-haberi/
http://www.endokrin.org/Tr/content3.asp?m1=1&m2=8&m3=171

Yazar:Ayfer Yeşilova

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ