Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Hiroshima ve Nagasaki Hakkında Dinlenmemiş Bilgiler

  • 04 Temmuz 2021
  • Hiroshima ve Nagasaki Hakkında Dinlenmemiş Bilgiler için yorumlar kapalı
  • 137 kez görüntülendi.
Hiroshima ve Nagasaki Hakkında Dinlenmemiş Bilgiler

II. Dünya Savaşı’nın son safhasında sırasıyla 6 ve 9 Ağustos 1945’te Hiroşima ve Nagasaki kentleri Birleşik Devletler tarafından düşürülmüş ve atom bombaları ile bombalanmıştır. O zamandan beri, dünyanın bir hayli yerinde değişik ülkeler tarafından muhtelif nükleer tehditler devam etmektedir. Yeniden de, nükleer savaş başlıklarını depolayan tam bu senelerden sonra doğrudan bir nükleer hamlenin tek kurbanı Hiroşima […]

Hiroshima ve Nagasaki Hakkında Duyulmamış BilgilerII. Dünya Savaşı’nın son safhasında sırasıyla 6 ve 9 Ağustos 1945’te Hiroşima ve Nagasaki kentleri Birleşik Devletler tarafından düşürülmüş ve atom bombaları ile bombalanmıştır. O zamandan beri, dünyanın bir hayli yerinde değişik ülkeler tarafından muhtelif nükleer tehditler devam etmektedir. Yeniden de, nükleer savaş başlıklarını depolayan tam bu senelerden sonra doğrudan bir nükleer hamlenin tek kurbanı Hiroşima ve Nagasaki olmuştur. Hiroşima ve Nagasaki kentleri hakkında dinlenmemiş bilgileri sizler için derledik.

1 Hiroşima ve Nagasaki bombalamalarından sonraki senelerde hayatta kalanlar sağlık araştırmalarında şimdiye kadarki en uzun çalışılan gruplardan biri haline geldi. Radiation Effects Research Foundation isimli bir Amerikan-Japon ortaklığı, bombalamaların takribî 94 bin kurbanını araştırdı.
2 Atom bombasının patlamasıyla tekerrür çiçek açan ve ilk çiçek olan zakkum, kentin resmi çiçeği olmuştur.
3 Son bilimsel araştırmalara göre, hayatta kalanlar vasati 210 milisivert ışınım almış olup, bir röntgen taraması takribî 2 milisivert’lik bir doz sağlar ve Amerika Birleşik Devletleri genelinde uçmak takribî 40 milisevert doz sağlar.
4 Nükleer hamlenin yapıldığı gün Nagasaki popülasyonunun takribî 260.000 olduğu hipotez ediliyor. Bugün, Nagasaki takribî yarım milyon insanın yaşıyor. Hâlâ Japonca terimlerle batık bir kasaba olarak kabul edilmektedir.

Hiroshima ve Nagasaki Hakkında Duyulmamış Bilgiler5 Hiroşima’daki bomba sitesinden takribî 1 mil uzaklıkta bulunan altı ginkgo ağacı patlamada fazla zarar gördü. Donakaltıcı bir biçimde, hepsi kurtuldu ve yanmış gövdelerinden kısa zamanda yeni tomurcuklar çıktı. Netice olarak, ginkgo ağacı artık Japonya‘da umut simgeyi olmuştur.
6 Hiroşima’da patlayan ilk bombadan sonra, daha sonra Nagasaki’ye ikinci patlama hakikatleşti. Her iki bombalamadan da 165 şahsın hayatta kaldığı bilindi.
7 Mayıs 2016’da Barack Obama, Hiroşima’yı ziyaret eden ilk Amerika Birleşik Devletleri başkanı oldu. Hiroşima Barış Abideyi Müzesi’ni ziyaret etti ve atom bombasının kurbanlarını anmak için Hiroşima Barış Abideyi Parkı’ndaki cenotafda çelenk koydu.
8 1955 senesinde Nagasaki Barış Parkı, Nagasaki’deki orijinal bomba sitesinde açıldı. Kuzeyde, yerel heykeltraş Seibo Kitamura tarafından yapılan 30 ton’luk Barış Heykeli yer alıyor. Anayasanın sağ elinin, nükleer silah tehdidine işaret etmek için yukarıya kaldırıldığı, yatay olarak uzatılan sol elin barış simgelediği söyleniyor.

Hiroshima ve Nagasaki Hakkında Duyulmamış Bilgiler9 Hiroşima ve Nagasaki’nin atom bombalarında hayatta kalan kurbanlar için Japonca kelime Hibakusha’dır. Sözcüğün bütün anlamıyla “patlamadan etkilenen insanlar” olarak geçiyor.
10 Hiroşima Bölgesi’nin başşehri olan Hiroşima, ünlü Japon araba üreticisi Mazda Motor Corporation’ın merkezidir.
11 Her sene 6 Ağustos’da, Hiroşima Barış Abideyi Parkı Hiroşima Barış Abideyi Merasimi’ni elini yakalıyor. Konuşmalar Japonya Başbakanı ve Hiroşima Belediye Başkanı tarafından yapılıyor ve bütün 8: 15’de patlama anında kurbanlar için bir dakikalık saygı duruşuna geçiliyor.

Hiroshima ve Nagasaki Hakkında Duyulmamış Bilgiler12 2011’de Japonya, Hiroshima ve Nagasaki’nin bombalar tarafından yok edildiği gibi suratlarca sahil kasabasını ve köyünü devirici bir tsunami tarafından vuruldu. Tsunami kaynaklı alanların resimleri, bombardıman sonrasında Hiroşima ve Nagasaki’de çekilen fotoğraflara rahatsız edici biçimde benziyor.
13 Nagasaki, 2005 senesinde çevreleyen Koyagi kasabaları, Iojima, Nomozaki, Sanwa, Sotome ve Takashima’nın birleşmesiyle beraber ehemmiyetli miktarda genişledi.
14 Bir Hayli bilim adamının dahil olduğu, moleküler biyolog Bertrand Ürdün tarafından yapılan bir araştırma, Hiroşima ve Nagasaki vefatlarının vasati ömrünün ışınıma maruz kalmayanlara mukayeseyle yalnızca birkaç ay eksildiğini söylüyor.

Hiroshima ve Nagasaki Hakkında Duyulmamış Bilgiler15 Hiroşima, tüm nükleer silahların kaldırılmasını savunmaya devam ediyor ve şehrin Belediye Başkanı, dünya çapındaki şehirleri ve yurttaşları 2020 senesine kadar nükleer silahları yok etmek ve ortadan kaldırmak için seferberliği bülten eden beynelmilel bir belediye başkanlığı organizasyonu olan Barış İçin Belediye Başkanlığını yapıyor.
16 1958 senesine kadar Hiroşima popülasyonu 410.000’e erişti ve sonunda savaş evveli seviyeyi geçti. Bugün, şehir 1.2 milyon bireye konut sahipliği yapıyor.
17 Japonya’nın Kyushu adasının ülkenin Çin’e en yakın limanı olan batı kenarında uzanan Nagasaki, “uzun pelerin” olarak çeviriyor.
18 Hiroşima ve Nagasaki bombalamalarının kurbanlarının takribî % 10’unun Koreliler olduğu hipotez edilmektedir. Çoğu, Japon askeri için silah ve cephane üreten gerekli emekçilerdi. Bugün, her iki şehrin hala çok büyük Koreli toplulukları var.
19 Popüler inancın aksine, Hiroşima ve Nagasaki kurtulan çocukları arasında sağlıkta veya değişinim oranında rastgele bir değişiklik tespit edilmemiştir.
20 Hiroşima’nın merkezinde Hiroşima Valiliği Ticari Sergisi olarak öğrenilen özgün bir binanın tahribi, şu anda Hiroşima Barış Abideyi Parkının bir parçası olan A bomb Dome, 1996’da Dünya Serveti Listesi’nde patentlenmiştir.

Hiroshima ve Nagasaki Hakkında Duyulmamış Bilgiler21 Hayatta kalan çocuklar, başta ışınım hastalığının neticeleri hakkında ulusun bilgisizliğinden dolayı, şiddetle ayrımcılığa maruz kalmışlardır. Bir Hayli Hibakushas’ın evlenmesi veya iş bulması, ışınım hastalığının kalıtsal ya da bulaşıcı olduğuna inanan ulusun çoğunun olduğu için çok güç oldu. Fukushima Afetinden bir hayliyi aynı ayrımcılıkla karşı karşıyadır.
22 Bombaları izleyen on seneler süresince, ebeveynlerin gelecekteki yasaların Hibakushas hayatta kalanlar olup olmadığını bilmek için özel dedektif yakalaması alışılmadık bir şey değildi.
23 Bombalamaların patlamaları o kadar güçlü ki, yakılmış insanların ürkütücü gölgeleri basamaklara, kaldırımlara ve duvarlara basıldı. Bu unutulmaz izlenimler patlamanın sıcaklığı suratından oluştu bu da patlamanın bir kısmını emen cisimlerin ve nesnelerin çizgisini değiştirdi. Bu gölgelerden kimileri hala Hiroşima Barış Abideyi Müzesinde görülebilir.
24 İkonik devasa canavar olan Godzilla, ilk olarak Hiroşima ve Nagasaki bombalamalarında bir metafor olarak düşünülmüştü.
25 Çoğunlukla düz Hiroşima’daki vahim imhanın aksine, Nagasaki’deki vefat ve tahribatın büyük miktarda insanların yaşadığı yere bağlıydı. Koba Dağı tarafından korunanlar, bu imhalardan kurtulmuş oldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ