Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Hipotermi Nedir?

  • 31 Mart 2021
  • Hipotermi Nedir? için yorumlar kapalı
  • 177 kez görüntülendi.

Yağmura, kara, rüzgara, şiddetli soğuk havaya uzun süreli maruz kalan insanlarda, beden ısısının bayağı hali olan 37 derece yerine 35 derece ve altına inmesiyle beraber baş gösteren vaziyete hipotermi denir. Çok uzun müddet soğuğa maruz kalındığı zaman, beden daha fazla ısı kaybetmemek için korunma mekanizmalarını devreye sokar. Kan akışı eksilir, beden titremeye başlayarak uzuvların ısısını […]

Yağmura, kara, rüzgara, şiddetli soğuk havaya uzun süreli maruz kalan insanlarda, beden ısısının bayağı hali olan 37 derece yerine 35 derece ve altına inmesiyle beraber baş gösteren vaziyete hipotermi denir.

Çok uzun müddet soğuğa maruz kalındığı zaman, beden daha fazla ısı kaybetmemek için korunma mekanizmalarını devreye sokar. Kan akışı eksilir, beden titremeye başlayarak uzuvların ısısını bayağı seviyede yakalamaya çalışır.

Peki, beden korunma yapacak enerjisini yitirdiğinde neler olabilir? Bu sualin yanıtı aynen şu olmalıdır: “Hipotermi hayatı tehdit edecek ebatlara erişebilir!”

Hipotermi Bulguları Nelerdir?

Hipotermi Nedir?Hipotermi süreci yavaş ilerleyen farkına varılamayabilen bir süreçtir. Hipotermiyi gösteren bulgular;

1. El ve ayaklarda ağırlık,
2. Uyku hali,
3. Nabzın yavaşlaması
4. İdrak Etme eforluğu
5. Konuşmada ağırlaşma,
6. Derin derin soluk alıp verme isteği,
7. Hakimiyetsiz el ve ayak hareketleri,
8. Tutumlarda bariz bir metamorfoz,
9. Titreme halidir.

Hipotermi Fark Edildiği Zaman Ne Yapılmalıdır?

1. Öncelikle acil servisi arama imkânı var ise ilk olarak sıhhat takımlarına haber verilmelidir.
2. Şayet yoksa veya erişim zamanları uzunsa, soğuk havada beklemek yerine soğuktan korunabilmek ismine bir sığınak bakılmalıdır.
3. Tehlikesiz alan sağladıktan sonra ıslak elbiselerden kurtularak kuru giysiler giyinilmelidir.
4. Terlememek kaydıyla aralıksız hareket halinde kalmaya çalışılmalıdır.
5. İçkisiz sıcak bir meşrubat ısınmaya oldukça destek edecektir.
6. Karın bölgesi başta olmak üzere, el ve ayakları ve bedenin tamamını sıcak yakalayacak biçimde bir battaniye, çarşaf, uyku tulumuna sarınmak iyi bir alternatiftir.

Hipotermiye Tutulmamak İçin Neler Yapılmalı?

Öncelikle soğuk, kasırgalı, yağışlı havalarda dışarıya çıkmamaya itina gösterilmelidir. Dışarıya çıkmak zorunda kalınıyorsa da zorunlu tedbirler alınarak dışarı çıkılmalıdır.

1 Bedenin soğumasının %20’si baş bölgesinde hakikatleşir. İlk olarak kafayı sıcak yakalayacak bir bere ile suratı soğuktan gözetecek bir atkı iş görecektir.
2 Daha sonra ise, el ve ayaklar iyi korunmalıdır. Kalın bir çorap ve botlar ile elleri ısıtacak bir eldiven ikinci evre için yeterlidir.
3 Üçüncü evre olarak, böyle havalarda olası olan en kısa vakitte kuru, sıcak bir civara geçmek en doğru hareket olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ