Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Hiperparatiroidizm-Hiperparatiroidi Nedir?

  • 12 Ağustos 2021
  • Hiperparatiroidizm-Hiperparatiroidi Nedir? için yorumlar kapalı
  • 145 kez görüntülendi.
Hiperparatiroidizm-Hiperparatiroidi Nedir?

Hiperparatiroidi paratiroid bezleri çok fazla paratiroid hormonu PTH ürettiğinde ortaya çıkmaktadırlar. Paratiroid bezleri boyun da, tiroidin arda yakın veya yanlarına yerleştirilmiş dört bezelye boyu endokrin bezleridir. Endokrin bezleri bedenin klasik çalışması için lüzumlu olan hormonları salgılamaktadır. Eş isimlere sahip olmasına ve boyna bitişik olmasına karşın, paratiroid bezleri ve tiroit çok farklı uzuvlardır. PTH, kemiklerde ki […]

Hiperparatiroidi paratiroid bezleri çok fazla paratiroid hormonu PTH ürettiğinde ortaya çıkmaktadırlar. Paratiroid bezleri boyun da, tiroidin arda yakın veya yanlarına yerleştirilmiş dört bezelye boyu endokrin bezleridir. Endokrin bezleri bedenin klasik çalışması için lüzumlu olan hormonları salgılamaktadır. Eş isimlere sahip olmasına ve boyna bitişik olmasına karşın, paratiroid bezleri ve tiroit çok farklı uzuvlardır. PTH, kemiklerde ki ve kanda ki kalsiyum, D vitamini ve fosfor seviyelerini tertip ede destekçi olmaktadır. Bu rahatsızlığı olan bazı şahıslar rastgele bir bulgu yaşamaz ve rehabilitasyona lüzum dinlemezler. Kimilerinde ise operasyon gerektirebilecek hafif veya ciddi semptomlar bulunmaktadır.

Hiperparatiroidizmin Sebepleri Nelerdir?

Hiperparatiroidizmde, paratiroid bezlerinizden biri veya daha aşırısı fazla etkin hale kazanç ve fazla PTH üretirler. Bu ura, bez genişlemesine veya paratiroid bezlerinin değişik yapısal meselelerine bağlı olabilmektedir. Kalsiyum seviyeleri çok düşük olduğunda, paratiroid bezleri PTH imalini artırarak cevap verirler. Bu, böbreklerin ve bağırsakların daha fazla ölçüde kalsiyum emmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda kemiklerden daha fazla kalsiyum atılmasıdır. Kalsiyum seviyesi tekerrür yükseldiğinde PTH yapımı sıradana dönmektedir.

Hiperparatiroidizm Tipleri Nelerdir?

İlk, ikincil ve üçüncül olmak üzere üç çeşit hiperparatiroidizm vardır ve bunlar alttaki gibidir:
Primer hiperparatiroidizm: Bu tip, paratiroid bezlerinden en az birinde mesele yaşanırsa ortaya çıkmaktadır. Paratiroid problemlerinin yaygın sebepleri arasında bez üzerinde iyi mizaçlı sihrimeler ve en az iki bezin gelişmesi bulunmaktadır. Ender vaziyetlerde, kanserli bir ur bu vaziyete neden olmaktadır. Primer hiperparatiroidizm büyüme tehlikesinin çoğalması bazı sağlık meseleyi olan şahıslarda da görülür ve bunlar alttaki gibidir:
• Çoklu endokrin neoplazileri gibi bedendeki birkaç bezi etkileyen bazı kalıtsal bozuklukları olanlarda
• Uzun bir kalsiyum ve D vitamini beceriksizliği hikayesi olanlarda
• Kanser rehabilitasyonundan kaynaklanan ışınıma maruz kalmış şahıslarda
• Temel olarak bipolar bozukluğu rehabilitasyon eden lityum denilen bir ilacı almış olan şahıslarda
Hiperparatiroidizm-Hiperparatiroidi Nedir?Sekonder hiperparatiroidizm: Bu tip, kalsiyum seviyelerin anormal derecede düşük olmasına neden olan altta uyuyan bir gidişat olduğunda ortaya çıkmaktadır. Sekonder hiperparatiroidizm hadiselerinin çoğu, düşük D vitamini ve kalsiyum seviyelerine neden olan kronik böbrek yetmezliğinden kaynaklanmaktadır.
Tersiyer hiperparatiroidizm: Bu tip, paratiroid bezlerin kalsiyum seviyeleri sıradana döndükten sonra çok fazla PTH yapmaya devam ettiğinde ortaya çıkmaktadır. Bu tip genellikle böbrek meseleyi olan şahıslarda görülmektedir.

Hiperparatiroidizm Bulguları Nelerdir?

Bulgular, hiperparatiroidizm cinsine bağlı olarak hafif ila şiddetli olarak değişebilmektedir. Hafif veya şiddetine bağlı olarak değişen hiperparatiroidizm bulguları alttaki gibidir:
Primer hiperparatiroidizm: Bazı hastaların rastgele bir semptomu olmamaktadır. Ancak bireyin bulguları varsa, hafif ila şiddetli olabilmektedir. Daha hafif semptomlar alttaki gibidir:
• Bitkinlik
• Halsizlik
• Bunalım
• Bedende ağırlık
Daha ciddi semptomları ise alttaki gibidir:
• İştah kaybı
• Kabızlık
• Kusma
• Mide bulantısı
• Fazla susuzluk
• Artan idrara çıkma
• Akıl fluluğu
• Hafıza problemi
• Böbrek taşı
Sekonder hiperparatiroidizm: Bu tiple, çatlaklar, şişmiş eklemler ve kemik deformiteleri gibi iskelet anormallikleri olabilmektedir. Değişik bulgular, kronik böbrek yetmezliği veya ciddi D vitamini beceriksizliği gibi altta uyuyan sebebe bağlıdır.

Hiperparatiroidizm Nasıl Teşhis Edilir?

Hekim, rutin kan testleri kanda yüksek seviyede kalsiyum gösteriyorsa hiperparatiroidizm olduğundan şüphelenebilir. Ayrıca bu tanıyı doğrulamak için, başka testler yapması gerekir ve bu testler alttaki gibidir:
Kan testleri: Ek kan testleri, daha doğru tanı koymasına destekçi olabilmektedir. Kanı yüksek PTH seviyelerine sahip olan şahıs, yüksek alkalin fosfataz seviyeleri ve düşük fosfor seviyeleri açısından hakimiyet edilmesi gerekmektedir.
İdrar testleri: İdrar testi, bireyin vaziyetinin ne kadar şiddetli olduğunu ve böbrek meselelerinin neden olup olmadığını tanımlamasına destekçi olabilmektedir. Bireyin ne kadar kalsiyum kapsadığını görmek için idrarını konttol testi yapılmaktadır.
Böbrek testleri: Bireyin böbrek anormalliklerini hakimiyet etmek için karın röntgenini çekilmektedir.

Hiperparatiroidizm Rehabilitasyonları Nelerdir?

Primer hiperparatiroidizm: Bireyin böbrekleri iyi çalışıyorsa, yalnızca kalsiyum seviyeleri Hiperparatiroidizm-Hiperparatiroidi Nedir?azıcık yüksekse veya kemik yoğunluğu bayağıysa rehabilitasyona lüzumu olmayabilir. Bu vaziyette hekim, bireyin gidişatını senede bir kere izler ve senede iki kere kan-kalsiyum seviyelerini hakimiyet etmektedir. Hekim bireyin perhizinde ne kadar kalsiyum ve D vitamini aldığını izlemesini önerecektir. Ayrıca böbrek taşı tehlikesini eksiltmek için bol su içmesi de gerekmektedir ve kemiklerini kuvvetlendirmek için kumpaslı egzersiz yapmalıdır. Rehabilitasyon zorunluysa, cerrahi en sık kullanılan rehabilitasyondur. Cerrahi prosedürler, genişlemiş paratiroid bezlerinin veya bezlerdeki urların çıkarılmasını demektir. Karmaşıklıklar enderdir ve zararlı vokal kord asapları ve uzun süreli, düşük kalsiyum seviyeleri kapsamaktadır. Kandaki kalsiyum gibi davranan kalsimetikler başka bir rehabilitasyon usulüdür. Bu ilaçlar bezleri daha az PTH yapmak için aldatabilir. Hekimler, operasyonun galibiyetsiz olması veya alternatif olmaması gidişatında bazı vaziyetlerde bunları reçete etmektedirler. Kemikleri kalsiyum kaybetmekten alıkoyan bisfifonatlar osteoporoz tehlikesini eksiltmeye destekçi olmaktadır. Hormon replasman rehabilitasyonu kemiklerin kalsiyuma tutunmalarına destekçi olabilir. Bu rehabilitasyon, menopoz sonrası bayanları osteoporoz ile rehabilitasyon edebilir, ancak uzun süreli kullanımla alakalı tehlikeleri vardır. Bunlar arasında bazı kanser tehlikeyi ve kardiyovasküler hastalık tehlikeyi de bulunmaktadır.
Sekonder hiperparatiroidizm: Rehabilitasyon, altta uyuyan nedeni rehabilitasyon ederek PTH seviyesini sıradana getirmeyi kapsamaktadır. Rehabilitasyon usulleri arasında ciddi beceriksizlikler için D vitamini ve kronik böbrek yetmezliği için kalsiyum ve D vitamini alınması sayılabilir. şahıs da kronik böbrek yetmezliği varsa ilaç ve diyalize de lüzumu olabilmektedir.

Hiperparatiroidizm ile İlişkili Karmaşıklıklar Nelerdir?

Hiperparatiroidizm-Hiperparatiroidi Nedir?Hiperparatiroidizm varsa, kemiğin incelmesi olarak da adlandırılan osteoporoz denilen bir gidişat da olabilir. Yaygın semptomlar kemik kırıklarını ve vertebral cisim spinal sütun kırıklarından kaynaklanan yükseklik kaybını kapsamaktadır. Bu, fazla PTH yapımı, kemikler de çok fazla kalsiyum kaybına neden olarak onları zayıflattığında büyür. Osteoporoz tipik olarak, kan da çok fazla kalsiyum varsa ve uzun zaman kemikler de yeterli kalsiyum olmadığında ortaya çıkmaktadır. Osteoporoz kemik kırığı tehlikesini artırır. Hekim kemik röntgeni veya kemik mineral yoğunluğu testiyle osteoporoz bulgularını hakimiyet eder. Bu test, özel X-ışını aygıtları kullanarak kalsiyum ve kemik mineral seviyelerini ölçmektedir.
Cerrahi hiperparatiroidizm de hadiseler rehabilitasyon edilmektedir. Şahıs ve hekimi, gidişatı rehabilitasyon etmek yerine izlemeyi seçtiyse, birkaç sağlıklı yaşam stili tercihi yapmak semptomlarla savaşmaya destekçi olmaktadır. Bol su içmeli ve kumpaslı egzersiz yapmalıdır. Ayrıca harcadığı kalsiyum ve D vitamini ölçüsünü de hakimiyet altında yakalamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ