Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Hidroterapi Usuli Nedir? Faydaları Nelerdir?

  • 26 Nisan 2021
  • Hidroterapi Usuli Nedir? Faydaları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 137 kez görüntülendi.

Hidroterapi, suyun fiziksel özelliklerinden faydalanarak fonksiyonel kayıpların ve hastalıkların rehabilitasyon edilmesi usulüdür. Bu terapi usulünde suyun kaldırma gücünden yararlanılarak bedenin taşımış olduğu yük eksilir ve klasikte yapılamayan veya yaparken sızıya neden olan hareketler artık rahatlıkla yapılabilir.Tıbbi bir uygulama olan bu usulün tarihi ise Antik Yunan’a kadar gidiyor ve yeniden bu yarıyılda da sıcak su spaları […]

Hidroterapi Yöntemi Nedir? Faydaları Nelerdir?Hidroterapi, suyun fiziksel özelliklerinden faydalanarak fonksiyonel kayıpların ve hastalıkların rehabilitasyon edilmesi usulüdür. Bu terapi usulünde suyun kaldırma gücünden yararlanılarak bedenin taşımış olduğu yük eksilir ve klasikte yapılamayan veya yaparken sızıya neden olan hareketler artık rahatlıkla yapılabilir.Tıbbi bir uygulama olan bu usulün tarihi ise Antik Yunan’a kadar gidiyor ve yeniden bu yarıyılda da sıcak su spaları egzersiz ve sızılar için kullanılıyor.

Hidroterapi Usulinin Çeşitleri Nelerdir?

Hidroterapi, birden fazla cinsi olan ve bu cinslerin hepsi de farklı emeller için kullanılan rehabilitasyon usulüdür. Hidroterapinin bu yaygın olarak görülen ve her birisi farklı bir emel için kullanılan cinsleri ise şunlardan oluşmaktadır:

• Aquatik fizyoterapi,
• Su aerobiği ya da su zumbası,
• Su masajı,
• Derin su koşusu,
• Sütun hidroterapisi,
• Isı hakimiyetli hidroterapidir.

Hidroterapi Usulinden Kimler Faydalanabilir?

Su içi egzersizler; bel sızıları, fibromiyalji, ankilozan spondilit, spor Hidroterapi Yöntemi Nedir? Faydaları Nelerdir?faydalanmaları, omuzla hareket kısıtlığı, diz ve kalça takma operasyonu sonrası, diz ve kalça eklem kireçlenmesi, yumuşak doku ve eklem zorlanmalarıyla felç geçiren hastalara önerilir. Ancak obezite, astım, akciğer hastalıkları, nöromusküler bozukluklar, yüksek tansiyon gibi hastalıkların rehabilitasyonunda kullanılan bu usul, su fobisi olanlar, hakimiyet altına alınmamış solunum ve kalp yetmezliği , böbrek yetmezliği , enfeksiyon, hakimiyet altına alınamamış olan sara, yüksek ateş, bağırsak ve mesane bozukluğu olan hastalara önerilmez.

Hidroterapinin Verimleri Nelerdir?

Hidroterapi, bireylere rakamsız fayda sağlayan bir su terapisi usulüdür. Hidroterapinin bireylere sağlamış olduğu bu yararlarından kimileri ise şunlardır:

Hidroterapi Yöntemi Nedir? Faydaları Nelerdir?Ağrı ve Kabarıklıkları Eksiltir

Suyun kaldırma gücü sayesinde eklemlerdeki ağırlık eksilir. Bütün bu sırada da adale etkinlikleriyle beraber kan akışı süratlenir. Daha sonra da egzersiz yaparken çoğalış gösteren dolaşım, ödemleri eksiltir. Havuzda yapılan pek çok hidroterapi seansında mevcut su sıcaklığı 31 veya 35 derece arasında değişir. Bu da klasik adalelerin daha basit bir biçimde hafiflemelerini sağlar. Fakat hidroterapide soğuk su kullanımı da mevcuttur ve inflamasyonlar, mahallî ödemler, adale spazmları ve asap mesajım sürati üzerinde pozitif tesirler vazgeçer.

Hareket ve Eforu Çoğaldırır

Hidroterapi fiziksel sınırlamaları bulunan insanların fiziksel işlevlerini iyileştirir. Değişik spor cinsleri ile karşılaştırıldığı zaman hidroterapi, bedendeki gerilimli bölgelerin hafiflemesine odaklıdır. Zira hidroterapi azıcık efor gerektirir ve bu efor sayesinde de adale eforu elde edilir.
Ortopedik problemlerin olması ya da artrit gibi rahatsızlıklar ve yaralanmaların olması halinde hidroterapi fizik terapisti ile beraber uygulanır. Terapist de hastayı meseleli bölgelerdeki baskının alınabilmesi emeliyle yönlendirip adalelerin kuvvetlendirilmesine destekçi olurken eklemlerin hareket aralığının da artırılmasını sağlar.

Gelecek Yaralanmaları Önler ve Formu İyileştirirHidroterapi Yöntemi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Suda egzersiz yapmak, adalelere mukavemet verir ve hem gelecek yaralanmaları hem de tekerrür eden yaralanmaları maniler.
Misal vermek gerekirse derin su fitness uygulamasında suda koşmak, efor kazanmak için oldukça idealdir. Ayrıca suda koşmak sızılar ve koşma yaralanmaları yaşayan insanlar için de uygundur. Yapılan çalışmalar suda yürümenin bacaklardaki esas adaleleri ciddi anlamda uyardığını gösteriyorlar. Bu nedenle spordan sonra uygulanan soğuk hidroterapi, oldukça popüler olan uygulamalar arasında yer almaktadır.

Uykuyu ve Ruh Halini İyileştirebilir

Çalışmalar hidroterapi rehabilitasyonlarının, stresin tesirleriyle savaşa destekçi olduğunu ve ruh halini iyileştirdiğini göstermektedir. Suya daldırma terapisi ya da mineral banyosu gibi bir hayli hidroterapi cinslerinin stres eksiltici tesirleri onlarca ülkede çok uzun zamandır kullanılan terapi usulleridir. Günümüzde de sıcak bir banyo, gerilimi atmak ve gevşemek için oldukça iyi bir yoldur.

Kalp Damar Sıhhatini Dayanaklar

Belirli hidroterapi uygulamaları, kalp damar sıhhatine pek çok alanda fayda sağlıyor. Uygulanan bu su aerobikleri de kalp mukavemetini çoğaldırıp kilo vermeye destek ediyor. Kumpaslı bir biçimde yapılan su aerobik programları ise tansiyonda iyileşme ve akciğer kapasitesinin çoğalmasını sağlayabiliyor.

Hidroterapi Yöntemi Nedir? Faydaları Nelerdir?Sosyal ve Tutumsal Problemlerin Rehabilitasyonunda Kullanılabilir

Hidroterapi iskelet, adale ve asap rehabilitasyonu alanında 100 seneden fazla bir müddettir kullanılan bir usuldür ve muhtelif manileri olan çocuklarda motor performanslar ile sosyal tutumların iyileştirilmesi mevzusunda oldukça dikkat toplamaktadır. Hidroterapi usulü aynı zamanda otizm, adale distofisi, skistik fibroz, serebral palsi, rett ve spina bifida belirtiyi rehabilitasyonlarında da umut veren bir rehabilitasyon usuldür.

Ayrıca bazı hidroterapistler, yapılan hidroterapi seanslarının şu ek bereketlerinin de bulunduğunu belirtiyorlar:

• Metabolik sürati iyileştirir.
• Cildi ıslatır.
• Sindirimi iyileştirir.
• Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
• Adale tonusuna destek eder.

Hidroterapi İhtarları

Hidroterapiye yeni başlayanlar, ilk birkaç seanstan hemen sonra belirli bölgelerde hamlamı sezebilirler. Ancak beden suda egzersize alıştıktan sonra ise hamlama ve rahatsızlıklar bir nebze olsa da rahatlayacaktır. Fakat bu neticelere erişmek için de 5-6 defa 30-60 dakikalık olan hidroterapi seanslarını bitirmeniz gerekecektir.
Suda hakikatleştirilen bu hareketlerden faydalanmak için ise iyi bir yüzücü olmanız gerekmez. Sığ suda yapılan su aerobik sınıflarına da katılım gösterebilirsiniz.
Şayet yara, astım ve enfeksiyon gibi hidroterapi katılımını eforlaştıran sıhhat meseleleriniz varsa da bu uygulamaya katılmak için evvel hekiminiz ile görüşme yapmanız gerekecektir.

Yazar: Sevinç Urgenç

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ