Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Hidradenitis Süpürativa HS Nedir?

  • 23 Nisan 2021
  • Hidradenitis Süpürativa HS Nedir? için yorumlar kapalı
  • 177 kez görüntülendi.

Hidradenitis süpürativa, genellikle sürtünme veya tahriş sebebiyle sızılı çıbanlar ve skarlaşmalara neden olan kronik, yineleyen bir cilt rahatsızlığıdır. Dünya çapındaki popülasyonun takribî % 1-4’şanı etkilemektedir ve bayanlar arasında erkeklerden daha yaygındır. Bu yazıda, hidradenitis süpürativa evreleri, sebepleri, bulguları ve rehabilitasyon alternatifleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Hidradenitis Süpürativa Nedir? Hidradenitis süpürativa, bazen sivilce inversa ismi verilen […]

Hidradenitis süpürativa, genellikle sürtünme veya tahriş sebebiyle sızılı çıbanlar ve skarlaşmalara neden olan kronik, yineleyen bir cilt rahatsızlığıdır. Dünya çapındaki popülasyonun takribî % 1-4’şanı etkilemektedir ve bayanlar arasında erkeklerden daha yaygındır. Bu yazıda, hidradenitis süpürativa evreleri, sebepleri, bulguları ve rehabilitasyon alternatifleri hakkında bilgiler yer almaktadır.

Hidradenitis Süpürativa Nedir?

Hidradenitis süpürativa, bazen sivilce inversa ismi verilen uzun süreli bir cilt rahatsızlığıdır. Çok şişmiş ve büyük hale gelebilecek minik cerahatli nodüllere neden olmaktadır ve bazen yırtılma ve cerahat sızıntısı yaşanabilmektedir. Hidradenitis süpürativa kistleri, öbür cilt hastalıklarının bulgularına benzemektedir. Bu kist rahatsızlıkları alttaki gibidir:
• Epidermoid kistler gibi öbür sebeplerle kistler
• İltihaplı Sivilce
• Folikülit
• Fronkül karbonkül
Bununla beraber öbür yaygın cilt yaralarının aksine hidradenitis süpürativa, değişik beden bölgelerini etkileme ve büyük yara izlerine neden olma meylindedir. Bu izler harekete ve bireyin hayat niteliğini etkilemektedir.

Semptomları

Hidradenitis Süpürativa HS Nedir?Hidradenitis süpürativa hastalarında ilk olarak cilt üzerinde minik sivilce eşi şişlikler, yaralar oluşmaktadır. Kumpaslı sivilcelerin aksine, bu yaralar genellikle yineleyendir, bedenin her iki tarafını da etkilemektedir ve cildin dayandığı veya sürtünme yaşadığı alanlarda büyüme meylindedir. Bu alanlar alttaki gibidir:
• Kasık
• Koltuk altları
• Üst uyluk
• Göğüsler
• Kalça
• Mide altında kıvrımlar
Daha az yaygın olarak, hidradenitis süpürativa yaraları bedenin öbür bölgelerinde de görülmektedir. Hidradenitis süpürativa yalnızca yine oluşması için günler, haftalar veya aylar süresince devam ettir. Bazı şahıslar için, yaralar her seferinde aynı yerde büyümektedir, ancak ötekileri için başka bir yerde görünmektedir. Hidradenitis süpürativa hayat boyu devam eden bir gidişattır.

Evreleri

Hidradenitis süpürativa’nın erken safhaları, bireyin başka bir cilt rahatsızlığı için basitçe kusur yapabileceği meçhul semptomlara neden olma meylindedir. Hidradenitis süpürativa’nın yaygın erken ihtar işaretleri vardır ve bunlar alttaki gibidir:
• Bezelye büyüklüğünde sivilceler veya franküllerin patlaması birkaç saat ila birkaç gün sonra kaybolması, daha fazla kopması, genişlemesi, yırtılması veya akması
• Uzun zaman katlanan molalar
• Netleşen fakat geri dönen aralar
Bazı şahıslarda, yaralar daha şiddetlidir. Şiddetli hidradenitis süpürativa’nın bulgu ve semptomları vardır ve bunlar alttaki gibidir:
• Sızılı yaralar, cerahat veya kan gibi akışkanları dağılabilir ve akabilir kronik derin yaralar oluşabilir
• Yaralar iyileşirken oluşan ip eşi izler
• Zamanla kalınlaşan yara izi
• Cildin altında çok derin olan oyuk kanallar sinüs izleri, bu da süngerimsi bir görünüm verir
Tüm hidradenitis süpürativa yaraları sızılı, duyarlı ve skarlaşmaya neden olmaktadır. Ağır hadiselerde, geniş yara izi ve büyük ya da sızıntı yapan enfeksiyonlar da utanmaya neden olabilmektedir ve bireyin kendine güvenini ve hayat niteliğini düşürebilmektedir. Bir dermatolog Hurley Düzeylerini kullanarak hidradenitis süpürativa’nın şiddetini tanımlayabilmektedir. Hurley Düzeylerini evreleri alttaki gibidir:
• Hurley Safha I: Tünel / sinüs izleri olmayan tek veya birkaç yara
• Hurley Safha II: Birden fazla boğaz veya etkilenen bölge ancak hudutlu tünel
• Hurley Safha III: Bedenin tüm alanını içeren geniş skar ve tünel kapsayan çoklu yaralar

Sebepleri

Hidradenitis Süpürativa HS Nedir?Sivilce yaşayan şahıs daha fazla hidradenitis süpürativa büyüme tehlikeyi altındadır. Analistler hidradenitis süpürativa’nın neden büyüdüğünü bütün olarak öğrenmemektedirler, ancak nodüller tıkalı kıl köklerinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Ayrıca cinsiyet hormonları hidradenitis süpürativa gelişiminde de rol oynamaktadır. Çoğu şahıs ergenlikten sonra ilk semptomları yaşamaktadır. Bağışıklık sistemi hidradenitis süpürativa gelişiminde bir etkendir. Bir kurama göre, bağışıklık sisteminin tıkalı kıl köklerindeki minik enfeksiyonlara fazla tepki vermesinden kaynaklandığını bildirilmektedir. Hidradenitis süpürativa hastalarının takribî üçte biri aynı zamanda hastalığa bağlıdır, bu surattan genetik bir bileşeni olabilmektedir. Öbür bazı etkenler ve ilaçlar hidradenitis süpürativa büyüyen bireyin tehlikesini artırmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
• Kadın olmak
• Fazla kilolu olmak veya kilolu olmak
• Sigara içmek
• Lityum almak
Ayrıca Hidradenitis süpürativa hastalarının bazı sıhhat şartlarına sahip olmaları daha mümkündür. Bu sıhhat şartları alttaki gibidir:
• İltihaplı Sivilce
• Hirsutizm veya fazla kıllanma
• Metabolik belirti
• Diyabet
• Polikistik over belirtiyi PKOS
• İnflamatuar bağırsak hastalığı IBD
• Kalp hastalığı
• Bunalım

Rehabilitasyon

Erken tanı ve rehabilitasyon olmadan, hidradenitis süpürativa bazen ilerlemektedir ve ciddi skarlaşmalara neden olmaktadır. Genellikle hekim bu vaziyetin bulguları olan birini teşhis için bir dermatoloğa yönlendirmektedir. Hidradenitis süpürativa teşhisi alan bireylerin muhtelif rehabilitasyon alternatifleri bulunmaktadır. Bu rehabilitasyon alternatifleri alttaki gibidir:
• Tahlil ve sebeplerini bulma
• Yara ve fistüllerin giderilmesi
• Kopma sıklığını ve şiddetini eksiltme
Bir Hayli değişik ilaç, minik ila orta dereceli hidradenitis süpürativa hadiselerinin rehabilitasyonunda takviyeci olmaktadır. Bu ilaçlar alttaki gibidir:
Antibiyotikler: Hekimler genellikle bakterileri öldürmek için yaftasız topikal veya oral antibiyotik reçete etmektedirler ve oral doksisiklin ortak bir tercihtir. Ayrıca bu ilaçların kimileri antienflamatuar özelliklere sahiptir. Genellikle, bireyin rehabilitasyonun tesirli olup olmadığını onaylamak için en az 3 aylık antibiyotik kürü bitirmesi gerekmektedir.
Kortikosteroidler: Bu steroidler irini eksiltmektedir. Hekim hidradenitis süpürativa için sistemik kullanım yerine topikal önermektedir.
Diyabet ilaçları: Hekimler, hidradenitis süpürativa’lı bazı şahıslarda lezyonları iyileştirmek için yaftasız metformin Glucophage tip 2 diyabet ilacı reçete etmektedirler.
Hormon rehabilitasyonu: Kombine doğum hakimiyet hapları gibi hormon tertip ediciler takviyeci olmaktadır.
Potansiyel arınıcılar: Uzmanlar, hidradenitis süpürativa rehabilitasyonu için klorheksidin, benzoil peroksit % 10 ve çinko piridion kapsayan yıkamalar önermektedir.
Ağır hadiselerde, dermatolog daha tesirli bir gidişat önermektedir. Ancak bu teklifler daha fazla yan tesir ile ortaya çıkabilecek daha dargın rehabilitasyonları kapsamaktadır. Şahıslar her zaman değişik hidradenitis süpürativa rehabilitasyonlarının potansiyel bereketlerini ve tehlikelerini bir dermatologla görüşmelidir. Şiddetli hidradenitis süpürativa için ortak rehabilitasyonlar vardır ve bunlar alttaki gibidir:
Biyoloji: Bu ilaçlar bağışıklık sistemine tesir etmektedir. 2015 senesinde Yiyecek ve İlaç Yöneti FDA , orta ila şiddetli hidradenitis süpürativa için enjekte edilebilir biyolojik ilaç adalimumab Humira kullanımını onaylamıştır. Hekimler, popüler sedef hastalığı biyolojik ustekinumab Stelara gibi öbür biyolojik maddeleri yazmaktadır, ancak bu kullanım yafta dışıdır.
Oral retinoidler: A vitaminden türeyen bu ilaçlar, bazen hidradenitis süpürativa hastaları için yafta dışı bir alternatif olarak tesirlidirler. Şiddetli hadiselerde veya öbür rehabilitasyonlara yanıt vermeyenlerde, dermatologun bireyi cerrahi harekât için yapması veya manipülasyonu gerekmektedir. Bu prosedürler alttaki gibidir:
Lazer cerrahisi: Bu prosedür saç köklerini imha eder.
• İnsizyon ve drenaj: Bu prosedürde, hekim nodülü bir bisturiyle açarak, sızının drene olmasına izin vermektedir. Ancak sıhhat uzmanları bunu önermemektedir, zira boşaltmak sırasında yara oluşur ve nodülün tekerrür oluşması olasıdır.
Deroofing: Deroofing, sızılı, derin ve yineleyen yaralar için en iyisidir.
Çıkarma: Hekim ciddi yaralara meyilli alanları kesmek için bu prosedürü kullanmaktadır. Daha sonra çevredeki cildi üzerine gererek ya da bedenin başka bir yerindeki cildi kullanarak yarayı kaplamaktadır. Bulgular genellikle aynı noktada geri dönmemektedir.
Hidradenitis Süpürativa HS Nedir?Sıhhatlı beden ağırlığını gözetmek, hidradenitis süpürativa semptomlarını eksiltmeye takviyeci olmaktadır. Şahıs ilaç rehabilitasyonunun yanı gizeme konutta başka usullerde kullanılıyorsa semptomların eksiltilmesine takviyeci olmaktadır. Konutta uygulanabilecek usuller alttaki gibidir:
Antibakteriyel yıkamaların kullanılması: Klorheksidin, benzoil peroksit % 10 veya çinko piriyon kapsayan yıkamalar hidradenitis süpürativa rehabilitasyonunda tesirli olmaktadır.
Yaranın bakımı: Yarala bakımında kumpaslı antiseptik ve içki kapsamayan losyonlar kullanmak
Sıcak kompres uygulamak: Isı sızıyı eksiltmektedir ve cerahat yaralardan çekilmesine takviyeci olmaktadır. Sıcak kompres uygulamak için, ılık su altında pak bez nemlendirilerek 10 dakika süresince yara üzerin yakalanmalıdır
Sıhhatlı beden ağırlığına erişmek ve gözetmek: Hidradenitis süpürativa, obeziteye sahip şahıslarda oldukça yaygındır, ancak kilo kaybı semptomları eksiltmektedir. Beden ağırlığının yalnızca % 10’unu kaybetmek dahi iyileşmesine takviyeci olmaktadır.
Sigarayı vazgeçmek: Tütün mahsullerini vazgeçmek, semptomları eksiltmektedir.
Tıraştan sakınma: Tıraş operasyonu cildi tahriş eder ve bakterilerin kırılmış cilde girmesine basitleştirmektedir.
Cildin serin yakalanması: Fazla ısınma semptom tutuşmalarına neden olmaktadır, bu sebeple serin ve kuru yakalamak iyileşmesine takviyeci olmaktadır
Sürtünmeyi eksiltme: Kıyafetlerin sürtünmesi ve daralması semptomları tetiklemektedir, bu surattan bol giysi ve iç çamaşırları giyilmelidir
Cildiye Derneği Amerikan Yüksekokuluna of göre, makûs hijyen hidradenitis süpürativa mesul değildir ve bu gidişat bulaşıcı değildir. Hidradenitis süpürativa hastalarına genel bakış, erken tanı ve tesirli rehabilitasyon ile iyileşme meylindedir, ancak aralıksız idare gerektiren uzun vadeli bir gidişattır. Bulgular kronik sızı, rahatsızlık, bunalım, düşük özgüven ve hareketlilik meselelerine neden olmaktadır. Dermatolog, bireyin semptomlarını idaremek için en iyi ilaçları, konut ilaçlarını ve öbür rehabilitasyonları bulmasına takviyeci olmaktadır. Ayrıca bulgularını özellikle zorlayan şahıslar, mahallî bir takviye grubuna katılmaktan fayda görebilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ