Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Herkesin Web Sitesinin Olacağı Doğru mu?

  • 16 Kasım 2021
  • Herkesin Web Sitesinin Olacağı Doğru mu? için yorumlar kapalı
  • 99 kez görüntülendi.
Herkesin Web Sitesinin Olacağı Doğru mu?

Özellikle web sitesi satışı hakikatleştiren platformların kullandığı bir slogan bu: ” Birgün herkesin web sitesi olacak ”. Azıcık fütürist geleceğe dair yaklaşımla hipotezlerini bazı bilgilerle destekleyip bu sloganı güçlü bir hale getirmek istiyorlar.

Herkesin Web Sitesinin Olacağı Doğru mu?Özellikle web sitesi satışı hakikatleştiren platformların kullandığı bir slogan bu: ” Birgün herkesin web sitesi olacak ”. Azıcık fütürist geleceğe dair yaklaşımla hipotezlerini bazı bilgilerle destekleyip bu sloganı güçlü bir hale getirmek istiyorlar. Bir de ülkemizde 2011 senesinde çıkarılan kanunla bu söylemler daha da arkasıydı. Peki denilenler doğru mu ve kanunun içeriği ne?

Bu kanunun Resmi Gazete’ de yayımlanan haline alttaki irtibattan erişebilirsiniz:
https://www.resmigazete.gov.tr/daha öncekiler/2011/02/20110214-1-1.htm

Görüldüğü gibi yasa şahıslar için böyle bir gereklilik getirmiyor. Başka Bir Deyişle bu söylemler kısmen yanlış. Bu kanunda getirilen gereklilik Komandit İşletmeler için geçerli. Bunun emeli, harcayıcının firma üzerine araştırma yapabilme hakkını, harcayıcıya kullandırmak gibi görülse de henüz hangi emelle yapıldığı öğrenilmiyor. Yeni Ticaret Yasayı’ nun gerektirdiği nedenlerden dolayı bu kanunun çıkarıldığı da konuşuluyor. Ancak yasa bir hayli uzun. Bu surattan da bütün olarak anlaşılamıyor. Web sitesi satışı reelleştirmek isteyenler de bu kanunu kendi işlerine yaradıkları biçimde açıklayıp alıcı sürüklemeyi tasarlıyor.

Herkesin Web Sitesinin Olacağı Doğru mu?Kanunda bu sitelerin içerikleri mevzusunda da kesin kararlar var. Bu kararın belirtildiği kısım 39. maddede yer alıyor. Bu madde şöyle: ” Patent edilen ticaret unvanı, ticari işletmenin görülebilecek bir yerine okunaklı bir biçimde yazılır. Ayrıca, tacirin firmasıyla alakalı olarak kullandığı her türlü kâğıt ve evrakta, tacirin sicil numarası, ticaret unvanı, şirketinin merkezi, tacir anapara firmayı ise vaat edilen ve ödenen anapara, internet sitesinin adresi ve numarası gösterilir. Anonim, limited ve anaparası hisselere dağılınmış komandit işletmelerde, sırasıyla idare heyeti başkan ve abonelerinin; müdürlerin ve idareyicilerin isimleri ile soyadları gösterilir. Tüm bu bilgiler firmanın internet sitesinde de yayımlanır. ”

Bütün olarak hala anlaşılamayan, bu surattan da değişik söylemlerin üretildiği bu yasa daha çok konuşulacak gibi. Ancak gelecekte herkesin bir web sitesi olacak biçimindeki yaklaşımlar, şayet asıllaşırsa dahi devletin getirdiği lüzumluluklardan ziyade, artık konutumuzun bırakılmazlarından olmaya başlayan yaygın internet kullanımı nedeniyle olabilir.

Yazar: Gürkan DEMİRCİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ