Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Herkes Kitap Yazabilir Mi?

  • 01 Kasım 2021
  • Herkes Kitap Yazabilir Mi? için yorumlar kapalı
  • 148 kez görüntülendi.
Herkes Kitap Yazabilir Mi?

Kitap yazma sevgisini iki ana başlıkta toplayabiliriz; Birincisi yazar olmak için kitap yazmak isteyenler. İkincisi ise tamamen hobi emelli olarak kitap yazmak isteyenler. Açıklamaya öncelikle ikinci başka bir deyişle hobi emelli yazanlar için başlayalım… Hemen hemen herkesin gönlünde, “benim de bir kitabım olsa, satmak gibi bir tasam yok yalnızca gelecekte çocuklarıma anı olarak vazgeçmek istiyorum” fikri mevcuttur. […]

Kitap yazma sevgisini iki ana başlıkta toplayabiliriz;
Birincisi yazar olmak için kitap yazmak isteyenler.
İkincisi ise tamamen hobi emelli olarak kitap yazmak isteyenler.

Açıklamaya öncelikle ikinci başka bir deyişle hobi emelli yazanlar için başlayalım…

Herkes Kitap Yazabilir Mi?Hemen hemen herkesin gönlünde, “benim de bir kitabım olsa, satmak gibi bir tasam yok yalnızca gelecekte çocuklarıma anı olarak vazgeçmek istiyorum” fikri mevcuttur. Sizlerin olmasa da kesinlikle etrafınızda böyle düşünen insanlar vardır. Bu stil düşünen insanlar için kurulmuş yayın konutları ülkemizde mevcut. Sizin için yazdıklarınız editöryel olarak hakimiyet eden, size fikir sunan fakat bunun karşılığında emin bir fiyat arz eden yayın konutlarını internet üzerinden kolaylıkla bulabilirsiniz. Fakat maliyet listelerini hakimiyet ettiğinizde sayfa sayısına göre değişkenlik gösteriyor fakat asgari 5000 TL fiyat arz etmektedirler. Bu da hobi emelli bu işi yapmak isteyenler için isteklerini ileri bir zamana aktarmalarına neden oluyor.

Bir de matbaalar var bu stil düşünenler için. Yayın konutlarıyla kıyas edildiğinde neredeyse yarı maliyetine kitabınızı bastırabilirsiniz. Fakat matbaalar yazılarınız üzerinde hiçbir çalışma yapmazlar, olduğu gibi basım yapar ve kitapları almanızı isterler. Yayın konutlarının satış yapması, flandra harekâtlarıyla uğraşması, yazım ve anlam yanlışlarını düzenlemesi gibi hizmetler matbaalarda yoktur. Onlar kara kumpas çalışırlar.

Kısacası paranız miktarında hizmet alırsınız. Nasihat olarak yayın konutlarını seçim etmenizi nasihat ederim. Sebebine gelince; hayatınızda durmadan kitap çıkarmıyorsunuz. Bir kere bu işi yapacaksanız nitelikten ödün vermeden ortaya hoş bir iş çıkmasını sağlayın. Ayrıca yayın konutları sizin kitabınıza uygun kapak tasarımı yaparak sizi bu tasadan da kurtarmaktadır. Matbaada basım yaptırdığınızda saydığım bu kalemleri ekstra yerlerden yaptırmak zorunda kalacaksınız. Bu sebeple geleceğe vazgeçmek istediğiniz bu tutkunuz için para biriktirin ve ortaya nitelikli, ileride “iyi ki böyle yapmışım” diyebileceğiniz bir çalışma yapın.

İlk kategoriye gelecek olursak, yazar olmak, tanınmak ahlakı yapıtlar vermek istiyorsanız sizin işiniz daha da güç. Zira sizi para da kurtarmayacaktır.

Nasıl mı?

Herkes Kitap Yazabilir Mi?Ülkemizdeki kitap okuma oranları ve okurların neye göre tercih yaptıkları malum. Herkesi tenzih ederiz lakin genelde ad üzerine kitap satın alan bir okur kitlesi karşısında maça 1-0 yenik başlayacaksınız. Yayın konutları ne yazık ki bu mevzuda acımasızlar. Ancak onlar da haklı ve ölü yatırım yapmak istemiyorlar. 10.000 TL’ye yakın bir maliyet yaparak kitap çıkaracaklar ancak getiri sağlamayacak. Firma manayı ile düşünürsek onları da haklı göreöğreniriz.
Yazar olarak, öncelikle yapmanız gerekenleri sıralayalım.

– Kitabınızın tamamen bittiğinden emin olun. Başka Bir Deyişle son sayfasında THE END yazmadan görüşmelere başlamayın.
– A-4 kağıdına kitabınızı yazdırın ve bir klasör içerisine kumpaslı bir biçimde yerleştirin. Ne kadar kumpaslı görünürseniz saygınlığınız o kadar çoğalacaktır.
– İsterseniz mail olarak dosya kabul eden yayın konutlarının internet sitesinden dosyanızı öz geçmişle beraber yollayabilirsiniz. Ancak size dönüşleri vasati 3-4 ay arasında olacaktır. Zamanınız varsa bu yolu deneyin. Ancak ben yeni bir yazar için ben nasihat etmiyorum.
– Elinizde dosyanızı alarak yayın konutlarının kapısını tek tek yılmadan çalın. Sizi gülle karşılamalarını asla beklemeyin. Suratınıza baksalar şu safhada iyidir.
– Gayet sakin ve kendinden emin bir biçimde tasanızı anlatın. Ziynetli kelimeler yerine daha nitelikli fakat akıllı konuşun.
– Dosyanızı konuşma sonunda size göstereceği alakaya göre müesseseye teslim edin aksi takdirde siz odadan çıktıktan sonra çöpe giden bir dosyanız olacaktır.
– Size vasati dönüş müddetini bilin.
– Yazdığınız cinste yayın yapıp yapmadıklarını bilin.
– Dosyanız içerisinde kesinlikle öz geçmiş ve iletişim numaralarınızı vazgeçin.
– Surat surata görüşmeler her zaman daha sıhhatli neticeler ortaya çıkaracaktır. Hem belki de ortak tanıdıklarınız dahi çıkabilir.
– Ondan sonrası artık bekleme. Bekleme müddetinin ne zaman olacağını öğrenemeyiz ancak 1-4 ay arası olacağı kesin. Yayın evinin kapasite ve arzına göre değişecektir.
Şimdiden hepinize Allah kolaylık versin. Dosyanız yalanlansa bile yazmaktan asla bırakmayın..

Yazar:şevket Devrim

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ