Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Herakles Herkül Kimdir?

  • 27 Temmuz 2021
  • Herakles Herkül Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 102 kez görüntülendi.
Herakles Herkül Kimdir?

5685_herkulMitolojik bir kahraman olan Herakles, Yunan mitolojisinde bu ad ile anılmakta olup; bunun yanı gizeme, Roma mitolojisinde de “Herkül” ismi ile öğrenilmektedir. İngilizce kaynaklarda ise “Hercules” olarak geçmektedir.

Miken kralının kızı Alkmene ile, Yaradanların Kralı Zeusun oğludur. Alkmeneye aşık olan Zeus, kadının kocası biçimine bürünerek Alkmeneye yanaşmıştır. Doğumundan itibaren yarı yaradan bir yapısı bulunan ve yaradansal bir güce sahip olan Herakles, henüz birkaç günlük bebek iken Hera’nın yolladığı iki zehirli yılanı öldürmeyi muvaffak olmuştur. Heraklesin Zeusun oğlu olduğunu kavrayan Hera, aralıksız olarak Herakles ile uğraşmış ve Onun vefatına neden olmuştur.

Herakles, yarıyılına göre oldukça üstün bir eğitim almıştır. Ok atmayı, at sürmeyi ve güreşmeyi hatasız biçimde icra edebilmiştir. Efsaneye göre, Herakles 18 yaşına geldiğinde, Kitharion ormanlarındaki ünlü canavarı öldürmeyi muvaffak olmuştur. Bu sebeple, kendisine ödül olarak, Thebai Kralının kızı Megara verilmiştir. Megaradan 3 çocuğu olan Heraklesi, Heranın cinsli oyunları çıldırtmış ve Herakles çocuklarını ve karısını öldürmüştür. Bu kabahatinden ve tüm günahlarından temizlemesi ismine, Miken Kralı Eurystheus’un hizmetine girmesi ve kralın her istediğini yapması gerekli kılınmıştır. Miken Kralının Herakles’e yaptırdığı 12 işe, mitolojik kaynaklarda “Herakles’in 12 görevi” adı verilmiştir.

5685_resim-3-yorgun-heraklesHeraklesin 12 Görevi

1. Nemean Arslanı’nı yenmek Bu arslan ile alakalı efsanelerde, arslanın postunun sadece kendi pençesi ile kesilebileceği anlatılmaktadır.
2. Lerna gölünde bulunan Hydra’yı öldürmek
3. Artemis’in kutsal hayvanlarından biri olarak öğrenilen Kyreneia Geyiğini tutmayı muvaffak olmak
4. Erymanthian Dağında yaşadığına inanılan büyük yaban domuzunu, bir ağ ile yakalamak
5. Augias’ın ahırlarını sadece bir günde arınmak Bu ahırların pakliği için, iki büyük akarsunun yataklarının kaydırılarak ahırların içinden geçirilmesi sağlanmalıdır.
6. Stymphalos yöresinin insanlarını rahatsız eden Stymphalian Kuşlarını, Yaradan Athena’nın takviyesiyle kovmak
7. Poseidon’un Minos’a verdiği hakimiyet edilemez Girit Boğası’nı Giritten getirmek
8. Zamanın Troya Kralı Diomedes’in emrine girerek, Troya ulusuna zulmeden deniz canavarını öldürmek Süratini alamayıp kendisine makûs davranan kralı da öldürmüştür.
9. Amazonların kraliçesi Hippolyta’dan kemerini almak Gerçeğinde kemer için kraliçe ile uyuşmuş, ancak Heranın kışkırtmaları ile Amazonlar Heraklese saldırmıştır. Ardından da Herakles, kraliçeyi öldürmez zorunda kalmıştır.
10. 3 gövdeli dev mahlukat Geryoneus’un sığırlarını çalmak
11. Hesperidler’in altın elmalarını getirmek Altın elmaların gözeticisi Atlas ile de uyuşma yapmıştır.
12. Hades’in ölüler ülkesini koruma görevi bulunan Kerberos adlı köpeği, yeryüzüne çıkarmak

5685_01herculHerakles, gerçkelşetirdiği 12 görevin ardından, yeniden zorlu serüvenler yaşamak zorunda kalmıştır. Prometheus’u kurtarması, kadın kılığında yün eğirmesi, Troya’ya hasar vermesi, Argonatların seferine katılması gibi hadiseler, Heraklesin efsanevi öykülerinden birkaçıdır. Bir zaman sonra Deianeira ile evlenmiş, Sentor Nessosun karısına yanaşmak istemesi sebebiyle oklarıyla Nessosu öldürmüştür. Nessos ise, can vermeden evvel bir ölçü kanını Deianeiraya vazgeçmiştir. Daha sonra, Heraklesin karısının bir kıskançlık krizi yaşamasının ardından, Heraklese bu kana daldırılmış bir gömlek vermesi, mitoloji kahramanının vefatını hazırlamıştır. Gömleğin Heraklese yapışması, Ona dayanılmaz acılar yaşatmıştır. Acılardan kurtulmak isteyen Herakles, kendini ateşlere atmış ve yanarak can vermiştir.

Başta babası Zeus olmak üzere, tüm yaradanlar Heraklesin vefatına çok üzülmüştür. Bu sebeple Herakles olymposa çıkartılarak, kendisine ebedilik bahşedilmiştir. Ardından, Tanrıça Hebe ile evlendirilmiştir. Heraklesoğulları olarak öğrenilen Yunan Yarımadası milletinin atası kabul edilen Herakles, fizik eforu ve moral gücünün simgeyidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ