Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Her Şeyi Biriktirme Saplantısı; Stoklama Bozukluğu

  • 04 Temmuz 2021
  • Her Şeyi Biriktirme Saplantısı; Stoklama Bozukluğu için yorumlar kapalı
  • 409 kez görüntülendi.
Her Şeyi Biriktirme Saplantısı; Stoklama Bozukluğu

Zaman zaman haberlere de mevzu olan, bir yerden sonra artık komşularına rahatsızlık verdiği için belediyelerce müdahale edilen çöp konut olaylarını duymuşsunuzdur. Bu insanlar çöplerini atmaya bu kadar mı erinmişler; bir insan böyle bir konutta nasıl ve niçin oturur, diye düşünenleriniz olduysa, suallerinizin cevabı Stoklama Bozukluğu Hoarding Disorder. Stoklama bozukluğu, sahip olduğu eşyaları lüzumu olsun olmasın […]

Zaman zaman haberlere de mevzu olan, bir yerden sonra artık komşularına rahatsızlık verdiği için belediyelerce müdahale edilen çöp konut olaylarını duymuşsunuzdur. Bu insanlar çöplerini atmaya bu kadar mı erinmişler; bir insan böyle bir konutta nasıl ve niçin oturur, diye düşünenleriniz olduysa, suallerinizin cevabı Stoklama Bozukluğu Hoarding Disorder.

İstHer Şeyi Biriktirme Takıntısı; İstifleme Bozukluğuifleme bozukluğu, sahip olduğu eşyaları lüzumu olsun olmasın asla atmayıp ya da atamayıp biriktiren, stoklayan bireylerin sahip olduğu hastalığın ismi. Daha sonra bir işime yarayabilir ya da hatırası var görüşü ile bazı şeyleri atamıyorsanız hemen kaygılanmayın, zira burada bahsedilen, kompülsif stoklama diye de adlandırılan patolojik seviyeye erişmiş abartılı bir biriktirme hali. Kimse kendiliğindene teşhis koymadan, Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından hazırlanan ve gerektiğinde aktüellenen mental rahatsızlıkların ve bunların tanı kriterlerinin bulunduğu psikologların ve psikiyatristlerin el kitabı DSM-5’in The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders Yığıncılık tanı kriterlerinden bazılarına bakalım.

A-Şahsi eşyaların, faydasız veya hudutlu bir kıymete sahip olsalar bile, onları yakalamak için yoğun bir itki ve onları bırakmakla alakalı kasvet ve/veya tereddütlük sebebiyle bırakmada devamlı güçlük.

B- Belirtiler çok rakamda nesnenin bir araya gelmesine ve neticede konut, iş yeri veya öbür şahsi alanların örn., büro, vasıta,bahçe dolmasına ve tıkanmasına yol açarak alanların basmakalıp kullanımına mani olur. Şayet tüm yaşam alanları dolmamışsa bu vaziyet ancak bu alanların nesnelerden arınılması öbürlerinin örn., aile azaları, otoritelerçabası neticeyi olası olmuştur.

C-Belirtiler belirgin muayenehane kasvete veya sosyal, mesleksel veya öbür ehemmiyetli işlevsellik alanlarında noksanlığa neden olur. şahsın kendisi veya öbürleri için tehlikesiz bir etrafın sürdürülmesi gibi.

BHer Şeyi Biriktirme Takıntısı; İstifleme Bozukluğuu maddelerden de kavrayacağımız üzere, ciddi bir psikolojik rahatsızlık olan kompülsif stoklama aynı zamanda ciddi bir millet sıhhati meseleyidir zira mesleksel meseleler, makûs fiziksel sağlık şartları gibi yaşam problemleri doğurur. Bazı araştırmalara göre bu bireylerde; madde bağımlılığı, anksiyete ve duygudurum bozukluklarına sahip olan bireylere oranla daha yüksek çalışma bozukluğu gözlenmiştir. Konutlarını kullanılamaz hale getirirler, zamanla konutta yürümek, hareket etmek hatta yatmak bile güçleşir. Üstelik çöpleri bile biriktirme ve paklik yapmama gidişatları enfeksiyona neden olabileceğinden sıhhati de negatif etkilenir. Etraflarındaki insanların ve komşularının rahatsız olacağı seviyeye geldiklerinde, dışlanmaya maruz kalabilirler bu da sosyal yalıtıma neden olur. Netice olarak stoklama/yığıncılık sıhhatini de, sosyal yaşamını da ciddi anlamda negatif etkilemektedir.

Yığıncılığı oluşturan fazla alma ve biriktirme vaziyeti üç biçimde oluşur. Bunları; lüzumu olmamasına ve hatta koyacak yeterli alanı olmamasına karşın satın alma, çalma ve çevreden fazla biçimde toplama olarak sıralayabiliriz. Görülme sıklığı %2-6 ortamında olan stoklama bozukluğunun kadın ve erkekler arasında görülme oranında pek bir fark gözlemlenmemiştir fakat cinsiyetlerin biriktirme biçimlerinin değişik olduğu görülmüştür. Bu, kadınlar da fazla satın alma, erkeklerde ise çalma ve/veya fazla toplama şeklini kollanmıştır.

Stoklama bozukluğunun etiyolojisi hakkında henüz bütün ve kesin balakalara sahip olmasak da yapılan araştırmalar neticeyi bazı bulgular elde edilmiştir. Misalin, kompülsif stoklama tavrının başlamasının ya da şiddetlenmesinin, yaşanan travmatik ve/veya stresli hadiselerle paralel olduğu görülmüştür. Ayrıca, stoklama rahatsızlığına sahip bireylerin %50’sinin akrabalarında da aynı rahatsızlığa tesadüfüldüğü ortaya konmuştur. Dolasıyla günümüzde bu hastalığın hem genetiğe hem de etrafsal etmenlere bağlı olduğu düşünülmektedir. Bunlara ek olarak değişik psikoloji teorileri hastalığa değişik açıklamalar getirmektedir. Frued’un Psikoanalitik Teorisine göre bireyin psikoseksüel gelişimi sırasında 2-4 yaş yarıyılına denk gelen anal yarıyılında mesele yaşamış olması stoklama bozukluğuna neden olabilir. Günümüzün en kabul gören teoriyi Bilişsel Tavırcı Yaklaşım ise nesnelerin idrak edilen kıymetine odaklanarak nesnelere duygusal anlamlar yükleyip onları şahıslaştırmanın kompülsif stoklamaya neden olduğunu belirtir.

Stoklama hastalığına sahip bireyler çoğunlukla bu vaziyetten rahatsız olmazlar dolasıyla kendi kendilerine rehabilitasyon almak için başvurmazlar. Genellikle aile bireylerinden bkocaman, dost ya da bir akraba gibi bir başkası tarafından rehabilitasyon almaya götürülürler. Biriktirdiklerini atmak zorunda kalma düşünceleri bu hastalarda hiddet, yeis ve anksiyete gibi kasvetlere sebebiyet verir ve bu bozukluğa sahip bireylerin % 75 inde duygudurum ve anksiyete bozukluğu vardır. Ayrıca yığıncılarda kıl ve ten yolma problemleri de görülebilir. Günümüzde bu hastalık ilaçla rehabilitasyonun yanı gizeme Bilişsel Tavırcı Terapi ile düzenlenmeye çalışılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ