Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Her Felçli İyileşebilir Mi ?

  • 05 Ekim 2021
  • Her Felçli İyileşebilir Mi ? için yorumlar kapalı
  • 20 kez görüntülendi.
Her Felçli İyileşebilir Mi ?

Her felçli hastanın sıhhatine kavuşabilmesi ne yazık ki muhtemel olamamaktadır. Zira her bir hasta için felcin ortaya çıkma stili ve bedeninde oluşan zararlar değişiklikler göstermektedir. Beyin ve beyincikten kaynaklı oluşan felçleri rehabilitasyon edebilmek oldukça güçtür. Omurga kırıkları, rastgele bir geçirilen kaza neticeyi oluşan felçleri veya bedende oluşan muhtelif deformasyonlara bağlı yürüme bozuklukları yürümede aksama gibi […]

Her Felçli İyileşebilir Mi ?Her felçli hastanın sıhhatine kavuşabilmesi ne yazık ki muhtemel olamamaktadır. Zira her bir hasta için felcin ortaya çıkma stili ve bedeninde oluşan zararlar değişiklikler göstermektedir. Beyin ve beyincikten kaynaklı oluşan felçleri rehabilitasyon edebilmek oldukça güçtür. Omurga kırıkları, rastgele bir geçirilen kaza neticeyi oluşan felçleri veya bedende oluşan muhtelif deformasyonlara bağlı yürüme bozuklukları yürümede aksama gibi felç rehabilitasyonu safhasında düzelmekte ve hoş neticeler elde edilebilmektedir. Ancak beden kırıkları yada bedenimizdeki deformasyon olan bölgedeki omurlar karşılıklı olarak durup durmadıkları ve omuriliğin içinde bulunan asapların bir tamlık oluşturup oluşturmadıkları felç rehabilitasyonunda ehemmiyetli olan unsurlardandır. Şayet felçli hastanın yürümesi mesele yaratıyorsa ve felç geçiren hastanın omurunun içinden geçen asap uçları tamlık oluşturuyorsa, felçli hastanın ayak parmaklarında çok az bir his dahi bulunsa rehabilitasyon oldukça zaferli neticeler verebilmektedir.

Felçli hastalara genellikle fizik rehabilitasyon uygulaması yapılmaktadır. En az 30-35 gün olarak tasarlanan yürümesinde problem olan felçli hastaların rehabilitasyonunda bağ doku veya kemik zararının vaziyeti tespit edilirse uzman hekim tarafından genellikle fizik rehabilitasyon, ozon rehabilitasyonları kullanılmaktadır. Son günlerde seçenek tıbbın getirdiği takatlerden olan akupunktur uygulamasından da yararlanılmaktadır. Felçli hastaların bedeninde bulunan akupunktur noktalarına akupunktur uygulaması yapılmaktadır. Bu sayede adalelerin uyarılması sağlanmaktadır. Akupunktur uygulaması sayesinde adale çalışımı sağlanarak uzun zamandır kullanılmayan ve faaliyet görmeyen adaleleri uyarıyor. Bu sayede kemiklerde oluşan sızıya eksiltmek içinde akupunktur rehabilitasyonu uygulanabilmektedir. Fizik rehabilitasyon ile omurgayı hakimiyet altında bulundurarak düzgün hale getiriyor ve düzgün işlemesi sağlanmaktadır.

Felçli hastalara uygulanan ozon rehabilitasyonu usulünde de adale ve kemik hücreleri beslenerek ve bağışıklık sistemini çoğaldırarak organizmamızın tamlığı geliştirilmektedir. Fizik rehabilitasyon uygulamasında kesik elektrik akımı ve ultrosonik ses dalgalarıyla felçli hastaların asap ve adale dokuları bu biçimde uyarılmaktadır. Ultrasonografi uygulaması yapılırken eklem yaraları felçli hastalarda oluşabilmektedir. Bu yaraların iyileştirilmesinde nebatsal yardımlı merhem ve pomatlardan dayanak alınırsa bu yaralar yasaklanabilmektedir. Non iyonik ve elektromanyetik rehabilitasyonları sağlayan aygıtların ve geliştirilen tekniklerle hastaların duruşlarındaki denge kaybı yine yapılandırılmakta ve ayakta duruşları basitleştirilmektedir. Neticesinde yürümekte zorlanan şahıslar tekerrür yürüyebilmek bahtına sahip olabilmektedirler.

Yazar:Enes Eker

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ