Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Hayvanların Kutup Abuhavasına Uyarlamayı

  • 22 Nisan 2021
  • Hayvanların Kutup Abuhavasına Uyarlamayı için yorumlar kapalı
  • 75 kez görüntülendi.

İnsanlar 25-30 derece sıcaklıkta denize girerken, 5-10 derece sıcaklıkta mont giymeye başlarlar. Başka Bir Deyişle ısıya karşı oldukça duyarlıdır. Tüm memeli canlıların beden sıcaklıkları 35-38 derece arasında değişkenlik gösterir.

Hayvanların Kutup İklimine Adaptasyonu

İnsanlar 25-30 derece sıcaklıkta denize girerken, 5-10 derece sıcaklıkta mont giymeye başlarlar. Başka Bir Deyişle ısıya karşı oldukça duyarlıdır. Tüm memeli canlıların beden sıcaklıkları 35-38 derece arasında değişkenlik gösterir. Eksantrik olan insanlar da bu kadar düşük ısı başkalaşımlarında asıllaşan büyük değişiklikler, özellikle kutuplarda yaşayan canlılarda yaşanmaz. Başka Bir Deyişle kutuplarda dondurucu soğuklarda balıklar dahi yaşamaya devam eder.

Hayvanların Kutup İklimine AdaptasyonuDüşük ısı değişikliklerinden etkilenen yalnızca insanlar değildir. Mesela çekirgeler yalnızca 5-10 derecelik ısı düşüşünde dahi daha yavaş hareket etmeye başlar. Kutuplarda yaşayan hayvanlarda ise o bölgeye geçim sağlama vardır. Başka Bir Deyişle ısı başkalaşımlarından ve fazla soğuktan uyarlama sayesinde korunabilirler. Bu bölgede yaşayan hayvanlar ya beden ısılarını o bölge sıcaklığına göre ayarlar ya da kürkleri olanlar bu kürkler sayesinde korunma sağlarlar. Banal sıcaklığın yaşandığı bölgelere göre beden sıcaklıklarını bir biçimde 10 kat oranla çoğaldırmak zorundadırlar.

Hayvanların Kutup İklimine AdaptasyonuBugüne dek bu bölgelerde yaşayan hayvanların hep kürkleri üzerinde durulmuştur. Ancak sıcak bölgelerde yaşayan hemcinsleriyle kürkleri neredeyse aynıdır. Üstelik domuzlar kürkü olmamasına karşın 20-30 derecelik sıcaklık düşüşünde dahi yaşayabilirler. Bunu sağlayan tenlerinin altında bulunan yağlardır. Zati Dünya’ da bedeninin tamamı kürk ile kaplı olan hayvan yoktur. Burun vb. uzuvları kesinlikle sarihtir. Başka Bir Deyişle kürklerin tesiri olduğu kesindir ancak yeterli değildir. Kürkler bedenin çoğunu soğuktan gözetir ancak her bölgeyi kaplamadığı için bedenin tamamı için yeterli değildir. Bu surattan da bir biçimde beden sıcaklıklarını çoğaldırıp civara uyarlama sağlarlar.

Kutuplarda yaşayan balıkların yaşayabilmesinin nedeni ise, tenleri üzerinde bulunan kristallerin protein olmasıdır. Bu protein balığın donması için gereken sıcaklığı daha alt noktaya sürükler. Bu bilim insanlarının yakın zamanda keşfettikleri bir gidişattır. Hatta laboratuvarda bu proteinin yapımını sağlamışlardır. Yaşama dair unsurları fazla soğuklardan gözetmek için deneyler yapılmakta, ancak bu proteinin imali henüz yaygın bir biçimde hakikatleştirilememekte.

Yazar: Gürkan DEMİRCİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ