Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Hayvanların Korunma Teknikleri

  • 16 Aralık 2021
  • Hayvanların Korunma Teknikleri için yorumlar kapalı
  • 94 kez görüntülendi.
Hayvanların Korunma Teknikleri

Canlılar hayatlarını sürdürebilmek için, beslenir, kendi cinslerinin devamını sağlamak için ürer ve aynı zamanda değişik canlılara av olmamak için kendilerini korunurlar. Bir çok canlı kendilerine özgü korunma teknikleri geliştirmiştir. Bulunduğu civarın şartlarına uygun halde görünme, o civar koşullarındaki canlılar gibi davranarak muhtelif kamuflaj usulleri sayesinde canlılıklarını sürdürmeye devam ederler.

Canlılar hayatlarını sürdürebilmek için, beslenir, kendi cinslerinin devamını sağlamak için ürer ve aynı zamanda değişik canlılara av olmamak için kendilerini korunurlar. Bir çok canlı kendilerine özgü korunma teknikleri geliştirmiştir. Bulunduğu civarın şartlarına uygun halde görünme, o civar koşullarındaki canlılar gibi davranarak muhtelif kamuflaj usulleri sayesinde canlılıklarını sürdürmeye devam ederler.

Su Silahlı Balık
Bu balık ağzına doldurduğu suyu, su üzerine sarkmış olan dallardaki böceklere püskürtüyor. Böcek, tazyikli su sebebiyle düşüyor ve basitlikle bu balığa yem oluyor. Reelinde burada ehemmiyetli bir nokta var. Balığın bu operasyonu hakikatleştirirken, başını suyun dışına çıkarmaması. Basmakalıpta su ışığın kırılması nedeniyle gördüğümüz cisimlerin konumları değişiktir. Başka Bir Deyişle bu balık reelinde hem o açıyı hesaplayarak avının yerini doğru tespit ediyor, hem de bu operasyonu hakikatleştirirken su içerisinde suyu yüksek süratte avına doğru püskürterek bütün avına isabet ettiriyor.

Hayvanların Savunma Teknikleri

Bukalemun
Kamuflaj mevzusunda şüphesiz ilk akla gelen hayvanlardan biridir bukalemunlar. Zira bulundukları civarın rengine göre renk değiştirirler. Reelinde bukalemun bunun farkında dahi değildir. İstemsiz bir biçimde beden değdiği civarın rengine bürünmektedir.

Gözleri de birbirinden bağımsız halde hareket edebilen bukalemunun dili de ağzının içinde bir akordeon gibi direnmiştir. Dilinin ortasında ucu sivri bir kıkırdak vardır. Dilin ucundaki dairesel adaleler kasıldığında, dil dışarı fırlar. Bu dil üzerindeki, sümüksü ve yapışık bir akışkan ile kaplı olması nedeniyle avına yapışmasını sağlar.. İç içe geçmiş adaleler sayesinde yapışık dil, bukalemunun 1,5 katı kadar mesafeye kadar erişebilir. Bukalemunun dilinin avı tutup geri çekilme süresi ise yalnızca 0.1 saniyedir.

Hayvanların Savunma TeknikleriÇıngıraklı Yılan
Çıngıraklı yılanda başının ön kısmındaki surat çukurlarında ısı idrak edicileri bulunur. Bu idrak ediciler sayesinde etrafındaki avın beden sıcaklığından nerede olduğuna tespit etir. Bu tespit etme, 1/300’lük bir derece çoğalışını tespit edebilecek kadar duyarlıdır. Ayrıca, koku alma uzvu olan çatal biçimindeki dili takviyesiyle, koyu karanlıkta bile yarım metre ilerisinde yere çömelmiş hareketsiz bir sincabın durduğunu kavrayabilir. Bu sayede avının yerini yanılgısız tespit ederek, evvel suskun bir biçimde ardından da boynunu bir yay gibi gererek avının üzerine büyük bir süratle atlar. Bu sırada 180 derece kadar açılan güçlü çenesi sayesinde dişlerini avına geçirir. Bu vaka o kadar kısa müddette hakikatleşir ki; neredeyse bir arabanın yarım saniye içinde sıfırdan 90 kilometre/saat sürate ulaşması ile eşdeğer bir zamanda alana kazanç.

Hayvanların Savunma Teknikleri

Yılanın, avını tesirsiz hale getirmek için kullandığı en büyük silahı olan ‘zehir dişleri’nin uzunluğu ise 4 cm kadardır. Bu dişlerin içi oyuk ve zehir bezlerine bağlıdır. Bez adaleleri, yılan ısırdığı anda büzülerek zehri evvel diş kanalına, oradan da avın cilt altına tazyikle püskürtürler. Yılan zehri, ya avın, merkezi asap sistemini felce uğratır ya da kanını pıhtılaştırarak vefatına neden olur.

Ateş Balığı
Göz akdikeni renklere sahip olan balık, minik balıkları kayalık veya mağara şeklindeki yerlerde sıkıştırır. Ardından göğüs yüzgeçlerini bir ağ gibi kullanarak balıkların kaçış yollarını kapatır. Kaçmaya çabalayan balıklar ise, ateş balığının zehirli dikenlerinin arasında av gidişatına düşer. Bu son derece tesirli zehir sayesinde, minik balıklar can verir ve ateş balığı da beslenme işlemine reelleştirir.

Hayvanların Savunma TeknikleriStargazer Balığı
Kamuflaja uygun olarak yaratılmış dış görünümleri sayesinde, ‘stargazer’ balığı denizin dibindeki kumların altına kendini tamamen gömerek gizler. Balığın ağzının üstünde dişe eş saçaklı bir yapı bulunur. Dişe benzeyen ve kumlardan ayırt edilemeyen bu uzuv sayesinde kumun altında rahatlıkla soluk alabilirler. Bir av gelene kadar tuzakta bekler, avı kendine yanaştığında ani bir hareketle kumun arasından fırlar ve onu yakalar.

Yazar: Ali MAZILIGÜNEY

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ