Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Hayvanların 8 Ortak Özelliği

  • 01 Ekim 2021
  • Hayvanların 8 Ortak Özelliği için yorumlar kapalı
  • 39 kez görüntülendi.
Hayvanların 8 Ortak Özelliği

Hayvanlar; çok hücreli olma, heterotrofi, hareketlilik ve biyologlar tarafından kullanılan telaffuzu güç öbür sözcüklerle anılan bir çok özellikler taşımaktaadır. Hayvanların tümü veya en azından çoğu, salyangozlardan ve zebralardan melolar ve deniz anemonlarına kadar paylaştığı temel özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler arasında çok hücreli olma, ökaryotik hücre yapısı, özel dokular, cinsel faize, büyüme blastula safhası, hareketlilik, heterotrofi […]

Hayvanlar; çok hücreli olma, heterotrofi, hareketlilik ve biyologlar tarafından kullanılan telaffuzu güç öbür sözcüklerle anılan bir çok özellikler taşımaktaadır. Hayvanların tümü veya en azından çoğu, salyangozlardan ve zebralardan melolar ve deniz anemonlarına kadar paylaştığı temel özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler arasında çok hücreli olma, ökaryotik hücre yapısı, özel dokular, cinsel faize, büyüme blastula safhası, hareketlilik, heterotrofi ve ileri seviyede bir asap sistemine sahip olma bulunmaktadır. Hayvanların taşıdığı ortak özelliklerden 8 tanesi alttaki gibidir:

1. Çok Hücrelilerdir

Hayvanların 8 Ortak ÖzelliğiAsıl bir hayvan, bir paramecium veya bir amipten ayırt etmeye çalışıyorsa bu çok güç değildir: tanımı gereği, hayvanlar çok hücreli canlılardır, ancak hücre rakamı cinsler arasında büyük değişiklikler gösterir. Misalin, biyoloji deneylerinde yaygın olarak kullanılan yuvarlak kurt, bütün anlamıyla trilyonlarca hücreden oluşurken bir veya daha fazla olmayan, bütün olarak 1.031 hücreden oluşur. Hayvanların yalnızca çok hücreli organizmalar olmadığını unutmalıdır; Bu aynı zamanda nebatlar, mantarlar ve hatta bazı liken cinsleri tarafından da paylaşılmaktadır.

2. Ökaryotik Hücre Yapısı

Muhtemelen dünyadaki yaşam tarihindeki en ehemmiyetli ayrılınma, prokaryotik ve ökaryotik hücreler arasındakidir. Prokaryotik organizmalar çepere bağlı çekirdeklerden ve öbür organellerden yoksundur ve sadece tek hücrelidir. Misalin, tüm bakteriler prokaryottur. Ökaryotik hücreler, aksine, iyi belirlenmiş çekirdeklere ve iç organellere mitokondri gibi sahiptir ve çok hücreli organizmalar oluşturmak için beraber gruplama marifetine sahiptirler. Tüm hayvanlar ökarkaryot olsa da, tüm ökaryotlar hayvan değildir: bu çok muhtelif aile ayrıca nebatları, mantarları ve protistler olarak öğrenilen küçük deniz proto-hayvanlarını kapsar.

3. Özel Dokular

Hayvanlar hakkındaki en dikkat çekici şeylerden biri, hücrelerinin ne kadar uzmanlaşmış olduğudur. Bu organizmalar büyüdükçe, düz gibi görünen kök hücreler dört geniş biyolojik kategoriye ufalar. Bunlar asap dokuları, bağ dokuları, adale dokuları ve epitel dokularıdır uzuvları ve kan damarlarını tertip eden. Daha gelişmiş organizmalar daha spesifik değişikleşme seviyeleri sergiler; Bedenin muhtelif uzuvları, misalin, karaciğer hücreleri, pankreas hücreleri ve düzinelerce öbür çeşitlerden oluşur. Buradaki kaideyi ispatlayan ödünler, teknik olarak hayvan olan ancak hemen hemen hiçbir değişikleştirilmiş hücreye sahip olmayan süngerlerdir.

4. Eşeyli faize

Hayvanların 8 Ortak ÖzelliğiHayvanların çoğu cinsel üremeye katılırlar. İki fert bir cins seks şekline sahiptir, genetik bilgilerini birleştirir ve her iki ebeveynin Deoksirübo Nükleik Asit’sını taşıyan yavrular üretir. Ödün ihtarı: bazı köpekbalıkları dahil bazı hayvanlar, aseksüel olarak faize marifetine sahiptirler. Cinsel üremenin avantajları, evrimsel bir bakış açısına göre çok büyüktür: muhtelif genom kombinasyonlarını test etme mahareti, hayvanların yeni ekosistemlere süratle adapte olmalarını sağlar ve böylece aseksüel organizmaları aşar hale getirir. Bir defa daha, cinsel faize hayvanlar ile hudutlu değildir. Bu sistem aynı zamanda muhtelif nebatlar, mantarlar ve hatta ileriye dönük bazı bakteriler tarafından da kullanılmaktadır.

5. Bir Blastula Gelişim Safhası

Bu azıcık karışık bir safhadır, bu surattan dikkat edilmesi gerekir. Bir erkeğin spermi bir dişinin yumurtasıyla karşılaştığında, netice zigot ismi verilen tek bir hücredir. Zigot birkaç tur dağılınmadan sonra, buna morula denir. Yalnızca asıl hayvanlar bir sonraki safhayı deneyim eder: bir iç akışkan boşluğunu çevreleyen çoklu hücrelerin içi boş bir küresi olan bir blastula yaradılışıdır. Yalnızca hücreler bir blastula içine alındıklarında, değişik doku tiplerine değişikleşmeye başlarlar.

6. Hareket Hüneri

Balıklar yüzer, kuşlar uçar, kurtlar koşar, salyangozlar kayar ve kıvrılırlar. Tüm hayvanlar yaşam döngülerindeki bir safhada hareket edebilir, bu organizmaların yeni ekolojik nişleri daha kolay ele geçirmelerini, avlarını takip etmelerini sağlayan evrimsel bir yeniliktir ve Hayvanların 8 Ortak Özelliğiavcılardan kaçarlar. Süngerler ve mercanlar gibi bazı hayvanlar tamamen geliştiklerinde hemen hemen hareketsizdirler, ancak larvaları deniz tabanına köklenmeden evvel hareket edebilmektedirler. Bu, hayvanları nebatlardan ayıran en ehemmiyetli özelliklerden biridir. Ve mantarlar, venüs sinekleri ve süratli gelişen bambu ağaçları gibi oranla ender terslikleri sayılmadığında en aşikar özelliklerdir.

7. Heterotrofi Gıdaları Yutma Mahareti

Tüm canlılar, sihrime, büyüme ve faize dahil, yaşamın temel süreçlerini desteklemek için organik karbona gereksinim dinlerler Karbon elde faktörün iki yolu vardır: etraftan karbondioksit formunda, atmosferde hürce elde edilebilir bir gaz veya öbür karbon bakımından zengin organizmalarla beslenerek. Nebatlar gibi etraftan karbon elde eden canlı organizmalara ototroflar, hayvanlar gibi öbür canlı organizmaları yutarak karbon alan canlı organizmalara heterotroflar denir. Ancak, hayvanlar dünyanın tek heterotrofları değil; tüm mantarlar, bir hayli bakteri ve hatta bazı nebatlar en azından kısmen heterotrofiktir.

8. Gelişmiş Asap Sistemleri

Dünyadaki tüm organizmalar arasında, sadece memeliler, akut görme, ses, duyma, tat ve değme duyularına sahip olmak için yeterince gelişmişlerdir. Bu duyular, elbette, en azından ilkel asap sisteminin böcekler ve denizyıldızlarında olduğu gibi ve en gelişmiş hayvanlarda, tamamen gelişmiş beyinlerin belki de hayvanları gerçekten ötekilerinden ayıran en ehemmiyetli özelliklerin varlığını gerektirir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ