Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Hayvanlar Dünyasının Akılda Kimyacıyı: Bezuar Keçisi

  • 12 Şubat 2022
  • Hayvanlar Dünyasının Akılda Kimyacıyı: Bezuar Keçisi için yorumlar kapalı
  • 69 kez görüntülendi.
Hayvanlar Dünyasının Akılda Kimyacıyı: Bezuar Keçisi

Ekosistem içerisinde dünyayı paylaştığımız hayvanlar, kendilerine bahşedilen vazifeler ve özel marifetler sayesinde, yaşam popülasyonlarında yaşamlarına devam etmektedirler.

3201_bezuar_kecisi2

Ekosistem içerisinde dünyayı paylaştığımız hayvanlar, kendilerine bahşedilen vazifeler ve özel marifetler sayesinde, yaşam popülasyonlarında yaşamlarına devam etmektedirler.Oldukça acayip, merak uyandırıcı ve bir o kadar cümbüşlü olan hayvanların dünyası, bazı hayvanların özel hünerleri sayesinde çok alaka çekici bir hal almaktadır.

Tabiatta özel hüneri olan hayvanların bir tanesi adı Farsça’da ilaç anlamına gelen Bezuar keçileridir. Bezuar keçileri, özellikle kimyacılık hünerleriyle kendilerini özel kılmaktadırlar.

Tabiattaki bu keçi cinsinin en ehemmiyetli özelliklerinden bir tanesi, bu keçiler kendilerini nasıl rehabilitasyon edeceklerini öğrenmektedirler. Şayet bu keçiler, bir yılan tarafından ısırılırsa, hemen etrafta yer alan sütleğen nebatından yemeye başlarlar. Bu nebatın özelliği araştırıldığında ise, Bezuar keçilerindeki özel beceri sarihçe ortaya çıkmaktadır. Zira sütleğen nebatının yapısında bulunan ”Öforbon” maddesi, yılan zehrini tamamen tesirsiz hale getirmektedir ve Bezuar keçileri bunu bilmektedirler.

3201_bezuar_kecisi

Bu hadisedeki acayip ve donakaltıcı nokta ise, bu keçilerin günlük yayılmaları sırasında, netlikle sütleğen nebatını yememeleridir. Bu nebat, yalnızca yılan ısırıldığı zaman yenir ve rehabilitasyon emelle kullanılır. Bezuar keçileri, hangi nebatın neye iyi geldiğini öğrenmektedir. Burada ise, bir mucize söz mevzusudur. Zira günlük yaşamda asla yenilmeyen nebatın yılan zehrine kesin çözüm olduğu öğrenilmektedir. Tabi burada ilk olarak akla ”Ama nasıl?” suali gelmektedir.Varsayımlardan gidildiği hesap edilirse, bu keçiler sınama ve yanılma usulüyle bu nebatın zehre iyi geldiğini bulabilirler. Fakat, burada bu nebat bulunana kadar vefat çoktan gerçekleşir.Bu sebeple bu hipotez, geçersiz sayılmaktadır.

Bezuar keçilerindeki mucizenin nedeni kendilerine bahşedilen ve ekosistem içerisinde kendilerine avantaj ve güvenlik sağlamaktır. Bu keçiler kendilerine verilen bu özel kimya hünerleri sayesinde, kendi yaşam popülasyonlarında yaşamlarını devam ettirmekte ve kendilerini dış risklerden gözetmeyi muvaffak olmaktadırlar.

Yazar:Erdoğan GÜL

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ