Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Hayatın Başlangıcına Dair 7 Kuram

  • 29 Nisan 2021
  • Hayatın Başlangıcına Dair 7 Kuram için yorumlar kapalı
  • 92 kez görüntülendi.

1. İlkel Çorba Hayat Çorbası ve Elektriksel Kıvılcım Bazı tahlilcilere göre Frankenstein kuramı olarak da geçen bu kuram Miller-Urey’in 1953 senesinde ortaya attığı kuramdır. Bu kurama göre dünya yaşamı organik bir ekip bileşikler bakımından zengin olan sığ göletlerde ortaya çıkmıştır. Bu göletlere düşen şiddetli yıldırımlar organik bileşiklerden bir ekip aminoasit molekülleri ve nihayet tek hücreli […]

Yaşamın Başlangıcına Dair 7 Teori1. İlkel Çorba Hayat Çorbası ve Elektriksel Kıvılcım

Bazı tahlilcilere göre Frankenstein kuramı olarak da geçen bu kuram Miller-Urey’in 1953 senesinde ortaya attığı kuramdır. Bu kurama göre dünya yaşamı organik bir ekip bileşikler bakımından zengin olan sığ göletlerde ortaya çıkmıştır. Bu göletlere düşen şiddetli yıldırımlar organik bileşiklerden bir ekip aminoasit molekülleri ve nihayet tek hücreli olan bakterileri oluşturacak bir şekilde bir araya getirmesini sağladı.

Aminoasitlerden Deoksirübo Nükleik Asit’nın hangi düzeylere göre oluştuğunu açıklayamaması kuramın en büyük beceriksizi olarak öğrenilmektedir. Bunun yanında ilk dünya atmosfer yapısının hidrojen bakımından çok yetersiz olduğu öğreniliyordu. Buna karşın volkanik bir ekip vakalar atmosfere amonyak, metan ve hidrojen gazlarını salmış olabilir.

Yaşamın Başlangıcına Dair 7 Teori2. Toprak Kil Tabakaları

Hayatı ortaya çıkaran ilk organik moleküllerin kil yapısında bulunan balçıktan birleşimlenmiş olduğu görüşüdür. İskoçya Glasgow Üniversitesi’nden namlı kimyager Graham Cairns-Smith bu fikrin en büyük korunucusudur. Kil yapısında olan katmanın canlı yaşamı için gereken korunaklı, tutarlı ve sıcak etrafı vermiş olması muhtemeldir. Cairns-Smith Deoksirübo Nükleik Asit’da bulunan aminoasitlerin protein biçiminin nasıl olacağına dair bilgi verdiğini ve kilde bulunan mineral yapılı kristallerin organik moleküllerin Deoksirübo Nükleik Asit yapısında dizilişini sağlayan bir kalıp haline geldiğini söylüyor. Deoksirübo Nükleik Asit ilk seferde kendini kopyalayıp ikiye dağılınınca kile gerek kalmamıştır.

3. Volkanik Derin Deniz Bacaları

Hayatın hidrojen gazı bakımından zengin olan moleküllerini denize döken volkanik derin deniz bacalarında alana geldiğini korunan bir kuramdır. Derin deniz bacalarını oluşturan nokta gözenekli mineraller bir ekip alıngan tepkinleri süratlendirip karışık yapılı organik bileşiklerin alana gelmesini süratlendirmiş olabilir. Kimyevi enerji ve ısı enerjilerinin sarihe çıkmasını sağlayan derin deniz bacaları günümüzde dahi deniz diplerinde bulunan ve çok az ışık alan canlılar için yiyecek ve vitamin kaynağıdır.

4. Soğuk Başlangıç

Bilim adamlarına göre güneş, üç milyar sene kadar zaman evvel günümüzden çok daha soğuk olduğu için dünya buzullar ile kaplanmış olabilir. Suratlarca metre kalınlığında olan bu devasa buz kütleleri, su katmanının altında bulunan kırılgan yapılı organik molekülleri güneşten gelen hasarlı ultraviyole ışıklardan gözetip yaşamın büyümesini sağladı. Soğuk civar her ne kadar kimyevi tepkimelerin süratini eksiltse de ehemmiyetli bir ekip moleküllerin bozulmadan uzun bir zaman tepkimeye girmesini sağlayarak hayatı süratlendirmiş olabilir.

Yaşamın Başlangıcına Dair 7 Teori5. RNA Kuramı

Bu kuram, hayatın başlangıcı ile alakalı bir paradoksu çözmeye müteveccih bir kuramdır. Bu paradoks Deoksirübo Nükleik Asit protein yapılardan oluşmuş ve protein yapılar da Deoksirübo Nükleik Asit molekülünün sağladığı kod sayesinde oluşmuştur. O halde bu ikisinden hangisi ilk olarak ortaya çıkmıştır. Bu sualin yanıtı hem proteinleri kesip biçen bir enzim gibi çalışan hem de Deoksirübo Nükleik Asit’ya eş biçimde bilgileri depolayan RNA molekülü olabilir. Hem proteinler hem de Deoksirübo Nükleik Asit RNA’dan oluşmuş fikrine direnmektedir. Molekül birleşimlemesi çok daha süratli olduğu için bilgileri RNA’dan devralarak hâkimiyeti ele geçirdi. Son zamanlarda PNA ve TNA gibi farklı moleküller RNA seçeneği olarak önerilmektedir. Kuzey Carolina Üniversitesi azalarından olan Charles Carter ve Richard Wolfenden tarafından 2015 senesinde yapılan araştırmalarda RNA muammasının yetersiz olan halkasının ortaya çıktığı söylenmektedir. Fakat RNA kuramı henüz geçerlilik sağlayamadı.

Yaşamın Başlangıcına Dair 7 Teori6. En Kolay Başlangıç

Bu kurama göre hayat, tepkimeleri baştan sona kadar tertip eden RNA gibi bir ekip karmaşık moleküller alana getirmeden evvel kolay ve geçici moleküller ile kimyevi tepkinin sadece ilk düzeyinde mevcut olan ortaya çıkmış olabilir. Bu düzeyden sonra yalnız olan moleküller tepkinin sonunda oluşan mahsule RNA ve Deoksirübo Nükleik Asit alana getirmek üzere tek zincirde daimi biçimde dizilmiş olabilir. Bu stil molekül modelleri “evvel metabolizma” diyen ve evvel gen kuramlarına karşı çıkan orijin kuramı grubuna giriyor ve RNA kuramına karşı tez olarak sunuluyor.

7. Dış Orijin

Hayat ilk evvel uzay boşluğunda bulunan kuyruklu yıldızlarda asteroitlerde ya da güneş sisteminde bulunan Mars gibi seyyarelerde alana gelmiş ardından muhakkak uzay hadiseleriyle dünyaya gelmiş olabilir. Mars seyyaresinin dünyadan takribî bir milyar sene evvel atmosferinde oksijen bulundurması bu kuramın en sağlam çıkış noktalarındandır. Öbür çıkış noktası ise Deoksirübo Nükleik Asit evrimsel tahlilinin molekül oluşmasından 9,7 milyar kadar sene evvel, güneş sistemi oluşmadan evvel ortaya çıkmış olabilme tezidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ