Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Havalimanı Check-In Nedir?

  • 29 Nisan 2021
  • Havalimanı Check-In Nedir? için yorumlar kapalı
  • 157 kez görüntülendi.

Uçakla seyahat etmek, artık herkes için neredeyse bayağı bir erişim yolu haline gelmiştir. Bu buluş, henüz 1900’lerin ilk senelerinde bulunduğu süre, yalnızca saniyelerle havada kalınabilmekte idi. Ancak I. Dünya Savaşı’nda ağırlıklı olarak olmasa da II. Dünya Savaşı’na gelinildiği süre, askeri uçaklar son derece kritik bir ol oynamıştır. Öyle ki, savaş sırasında Alman şehirlerinin neredeyse tamamı […]

Havalimanı Check-In Nedir?Uçakla seyahat etmek, artık herkes için neredeyse bayağı bir erişim yolu haline gelmiştir. Bu buluş, henüz 1900’lerin ilk senelerinde bulunduğu süre, yalnızca saniyelerle havada kalınabilmekte idi. Ancak I. Dünya Savaşı’nda ağırlıklı olarak olmasa da II. Dünya Savaşı’na gelinildiği süre, askeri uçaklar son derece kritik bir ol oynamıştır. Öyle ki, savaş sırasında Alman şehirlerinin neredeyse tamamı uçaklardan vazgeçilen bombalarla yerle bir edilmiştir. Ayrıca Japonya‘nın iki ehemmiyetli şehri olan Hiroşima ve de Nagasaki de yeniden askeri hava taşıtlarından vazgeçilen atom bombaları ile on seneler sürecek bir imhaya ve de insanlık faciasına yol açmıştır. Reelinde hava teknolojisinin büyümesi, dünya üzerinde yaşanan faciaların şiddetinin de çoğalmasına neden olmuştur. Bunun yanı gizeme, her ne kadar savaşlar sırasında uçaklar çok acımasız birer silahlara dönüşse de, sivil havacılık kavramı da büyüme göstermiştir. Sivil havacılıkla birlikte üretilen uçaklar, emin bir noktadan başka bir noktaya aktarmalı ya da aktarmasız olarak ticari emel esaslı yolcu taşımacılığına başlamıştır. Bu yolcu taşımacılığı ile birlikte sivil havacılık çok rakamda yolcu için konfor ve de zamandan tasarruf anlamına geldiğinden seçim nedeni olmuş ve bu da sivil havacılığın gelişimine son derece büyük bir katkı sunmuştur.

Her geçen sene büyüyen havacılık birliktesi uçak teknolojisinin de son derece büyük bir ivme kazanmasına takviyeci olmuştur. Özellikle II. Dünya Savaşı sonrasında Boeing ve de o yarıyıl için kendisinin en büyük rakibi olan McDonell Douglas işletmeleri sıradışı uçak tasarımlarında bulunmuşlardır. Öncelikle keşfedilen jet motoru bunda son derece ehemmiyetli bir rol oynamıştır. Boeing ürettiği 707’lerle ve de ondan sonra bu modeli temel alarak piyasa sürdüğü 717, 727, 737, 747, 757, 767, 777 ve de son olarak 787 gibi tasarım şahaneleriyle piyasaya damga vuran ehemmiyetli uçak üreticilerinin başına sürüklemiştir. 1980’li senelerle birlikte Boeing’e Avrupa merkezli Airbus isminde bir rakip çıkmıştır. Bu rakip, Boeing ile rekabete girişmiş ve de neticesinde de çok rakamda havayolu işletmeyi daha ortaya çıkmıştır. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa, Japonya gibi ülkelerde havacılık 1970’lerde son derece yaygın ve de ekonomik bir yol haline gelmiştir. Ancak 2000’li senelerle birlikte havacılık artık neredeyse tam dünya ülkelerinden son derece ucuz ve de konforlu bir erişim yoluna dönüşmüştür. Artık herkes uçmaya başlamış ve de bu sıradan bir vaziyete dönüşmüştür. Havacılıkla birlikte seyahat eden yolcuların yaşamlarına muhtelif sivil havacılık terimleri dahil olmuştur. Bunlar arasında yer alan havalimanı check-in de en ehemmiyetlilerindendir.

Havalimanı Check-In Nedir?Havalimanı check-in denildiğinde, reelleştireceğiniz seyahat evvelinde uçağa kabul için lüzumlu olan prosedürler arasında yer alan koltuk tercihi ve de varsa valiz tesliminin yapılması kazanç. Bunun için bazı havayolu işletmeleri size online check-in hizmeti sunar ve de kimileri de online check-in hizmetinin yanı gizeme fiyatlı ya da fiyatsız havalimanı check-in fırsatı da sunar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, biletinizi online ya da acente aracılığı ile satın aldığınızda check-in operasyonunuzun ne biçimde yapılacağının öğrenilmesidir. Şayet seyahat edeceğiniz havayolu işletmeyi bir milli sancak taşıyıcısı olmasının yanı gizeme aynı zamanda da o ülkenin milli havayolu ise, muhtemelen havalimanı check-in olanağına sahip olacaksınızdır. Bu fiyatsız olacaktır ya da daha evvelden fiyatı sizden gerekli olarak tahsil edilmiş olacaktır. Şayet düşük maliyetli bir havayolu işletmeyi ile seyahat edecek iseniz, bu gidişatta kontrat koşullarını dikkatle okumalısınız. Bu gibi havayolu işletmeleri personel giderini eksiltmek için yalnızca online check-in operasyonuna izin ederler. Havalimanı check-in işlemini yapmak size uçağa kabul anlamında saltlık sağlamaz. Doküman yetersizliği olması ya da şüphelenilmesi halinde sizin uçağa kabulünüz yasaklanabilir.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ