Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Hava Yastıkları Airbag Hayat Kurtarabilir mi?

  • 05 Aralık 2021
  • Hava Yastıkları Airbag Hayat Kurtarabilir mi? için yorumlar kapalı
  • 105 kez görüntülendi.
Hava Yastıkları Airbag Hayat Kurtarabilir mi?

Patlamalar genelde korkunç ve tehlikeli gidişatlar olarak düşünülür ama gidişat her zaman böyle değildir. Öyle bir patlama vardır ki; insanların hayatlarını kurtarmaya dayanakçı olmaktadır. İşte bu bir hava yastığının patlamasıdır. Şayet bir araba kazadene karışacak kadar uğursuzsanız, dikkatli bir şekilde kontrol edilen bir patlama gösterge oturumundan bir hava yastığını ateşleyerek mümkün darbeyi rahatlatır ve vücudunuzdaki zararı azaltmaya dayanakçı olur. Hava yastıkları çok basit ama aynı zamanda mucizevi derecede akıllıca planlanmışlardır, çünkü 300 km/sa 200mph üzerinde açılmaları gerekir. Bu bir arabanın çarpabileceğinden daha süratlidir! Bu yazıda hava yastıklarının çalışma mekanizması ve ne kadar etkin olduğu üzerine balakalar bulunmaktadır.

Araba Kazaları Neden Zarar Verir?

Hava Yastıkları Airbag Hayat Kurtarabilir mi?Dünyadaki hemen hemen her şey gibi, araba kazaları da fizik kanunları ve daha spesifik olarak hareket kanunları tarafından kontrol edilir . Hareket eden her şeyin kütlesi bu, bir nesnenin ne kadar malzeme kapsadığı anlamına kazançken, ne kadar ağır sezdiğiyle yakından ilişkilidir ve belirli bir güzergahta bir sürati bulunur. Kütlesi ve sürati olan her şeyin kinetik enerjisi vardır ve arabanız ne kadar ağırsa ve ne kadar süratli giderseniz, o kadar fazla kinetik enerjiye sahip olur. Bu sürat ve kütle ta ki aniden durmak isteyene veya bir şeye çarpana kadar mesele değildir, çünkü aniden durmak istenildiği zaman tüm enerjinin bir yere gitmesi gerekir. Her ne kadar arabalar ezilerek ve darbeleri emecek şekilde planlanmış olsalar da, enerjileri sürücü ve yolcular için hala büyük bir risk oluşturmaktadır.
Mesele şu ki, hareket eden bir arabanın içindeki insanların da kütlesi ve sürati vardır ve araba dursa bile, bu kütlenin hareketi devam etme meylinde olacaklardır. Hareket eden şeylerin, onları bir mani bir cins kuvvet durdurana kadar hareket etmeye devam etme meylinde olmaları, temel bir fizik kanunudur Newton’un şehirk hareket kanunu olarak bilinir, bunu şehirk söyleyen parlak İngiliz fizikçi Sir Isaac Newton’dan sonra.
Arabalarda onlarca yıldır emniyet kemerleri vardır, ancak bunlar oldukça basit bir koruma şeklidir, çünkü en büyük mesele yalnızca bedeninizi kısıtlamış olmalarıdır. Başınız donakaltıcı bir şekilde 3–6 kg 6–12 lb ağırlığındadır ve hiç onun hareketini kısıtlayan başka bir deyişle durduran bir koruma yoktur. Başka Bir Deyişle bedeniniz sıkıca bağlansa bile, aynı temel fizik kanununa göre, kafanız direksiyon simidine veya ön sırçaya çarpana kadar ilerlemeye devam eder. İşte hava yastıkları bu süreçte devreye girmektedir.

Hava Yastıkları Nasıl Dayanakçı Olur?

Hava yastığı, belirleme olarak ek tehlikesizk sistemi SRS veya ek şişirilebilir tehlikesizk SIR olarak bilinir. Buradaki “tamamlayıcı” kelimesi, hava yastığının emniyet kemerlerini değiştirmek yerine sizi korumasına dayanakçı olmak için planlandığı anlamına kazanç. Çünkü emniyet kemerinizi takmadan sizi korumak için bir hava yastığına güvenmek son derece tehlikelidir. Burada temel fikir, araba bir kazada yavaşlamaya başlar başlamaz hava yastığının şişmesi ve kafanız ona bastırdıkça sönmesidir. Bu gidişat ehemmiyetlidir, çünkü hava yastığının içinde bulunduğu torbanın havası inmeseydi, kişinin kafası geri sekerdi ve daha ciddi şekilde yaralanmaya neden olabilirdi.

Hava Yastıkları Ne Kadar Etkilidir?

Hava yastıkları kulağa iyi bir fikir gibi gelse de, bilim adamları sağlam kabidelerle desteklenmiş balakaları kabul etmektedirler. Peki hava yastıklarının vefatları eksilttiğine dair rastgele bir kabide var mıdır? 1995’te Adrian Lund ve Susan Ferguson, 1985’deri 1993’e kadar sekiz sene boyunca karayolu trafik kazaları hakkında büyük bir araştırma yaparak bunları yayınlamıştır. Bu çalışmalarda hava yastıklarının kafa kafaya çarpışmalarda vefatları yüzde 23-24 ve her türlü çarpışmalarda yüzde 16 oranında eksilttiği tespit edilmiştir. Bu balakalarda yer alan oranlar yalnızca manuel emniyet kemerleri olan taşıtlara kıyasla elde edilen bilgilerdir.
Airbag bu alanda her ne kadar çok büyük bir büyüme olsa da, hava yastıklarının kendi tehlikelerini ortaya çıkaran şiddetle patlayıcı şeyler olduğuna dikkat etmek ehemmiyetlidir. En büyük risk küçük çocuklar içindir, ancak yetişkinler de küçük bir göz yaralanması ve duyma kaybı riskiyle karşı karşıyadır. Bunun yanında şayet bir kazada bir hava yastığı hayatınızı kurtarıyorsa, muhtemelen hafif bir yaralanma riskini üstlenmeye değer bir bedel olarak düşünürsünüz.
Buna karşın, hava yastıklarını mümkün olduğunca tehlikesiz ve etkili hale getirebilmesi için hava yastıklarının potansiyel tehlikelerini araştırmak çok ehemmiyetlidir. Çağdaş hava yastıkları 1990’ların sonundan beri takılıdır eski tasarımlardan daha az eforla ateşlenir ve bunun yolcu güvenliğinden ödün vermeden özellikle çocuklar arasında kaza neticeyi vefatları eksilttiğine dair güçlü kabideler vardır.

Hava Yastıkları Nasıl Çalışır?Hava Yastıkları Airbag Hayat Kurtarabilir mi?

Hava yastıklarının çalışma mekanizması kısaca ve basitçe şu şekilde sıralanabilir;
• Bir araba bir maniye çarptığında, çok süratli bir şekilde yavaşlamaya sürat kaybetmeye başlar.
• Bir ivmeölçer hızlanmayı veya kuvveti ölçen elektronik yonga sürat başkalaşımını algılar.
• Yavaşlama yeterince büyükse, ivmeölçer hava yastığı devresini tetikler. Ancak sıradan bir frenleme bunu yapmak için yeterli efor üretmez.
• Hava yastığı devresi, bir ısıtma personelinden bir elektrik akımı geçirir aynı ekmek kızartma makinesindeki rezistanslardan bkocaman gibi.
• Isıtma personeli kimyasal bir patlayıcıyı ateşler. Daha eski hava yastıkları patlayıcı olarak sodyum azit kullanıyordu ancak yeni model airbaglerde farklı kimyasallar kullanır.
• Patlayıcı yanarken, direksiyon simidinin arkasında paketlenmiş bir naylon torbaya akan büyük miktarda hasarsız gaz tipik olarak nitrojen veya argon üretilir .
• Airbag’işn içinde bulunduğu çanta genişledikçe, direksiyon simidindeki plastik kapağı havaya uçurur ve sürücünün önünde şişer. Torba, düzgün bir şekilde açılmasına dayanakçı olmak için talk pudrası gibi kireçli bir madde ile kaplanmıştır.
• Sürücü darbe sebebiyle ileriye doğru hareket ettiği için airbag’in içinde bulunduğu torbayı iter. Bu, içindeki gazın kenarlarındaki küçük deliklerden kaçması sebebiyle torbanın sönmesine neden olur. Araba durduğunda ise torba tamamen sönmüş olmalıdır.

Hava Yastıklarını Kim Buluş Etti?

Hava Yastıkları Airbag Hayat Kurtarabilir mi?İnternette arama yaparsanız, hava yastıklarını buluş eden çok sayıda farklı kişi olduğu balakasına ulaşılabilir. Peki airbag fikrini şehirk olarak kim düşünmüştür? Airbag ile alakalı fikir üreten ve tescil alan kişiler şu şekildedir;
• Amerika Birleşik Devletleri’nde, Newport, Pensilvanya’dan John W. Hetrick, bir kayaya çarpmamak için arabasını yoldan çıkardığı ve kızının ön sırçadan fırladığı bir kazadan sonra bu fikri ortaya atmıştır. Hetrick, 5 Ağustos 1952’de otomotiv taşıtları için bir tehlikesizk yastığı tertibatı için tescilini almıştır 18 Ağustos 1953’te ABD Tescili #2,649,311 olarak verildi.
• Bu arada Avrupa’da Walter Linderer isimli bir Alman mucit bir hava yastığı tescili başvurusunda bulunmuştur. DE896312C: Bir çarpışma vaziyetinde araçlardaki insanları yaralanmalara karşı koruyan makine Ekim 1951’de, Hetrick’deri yaklaşık 10 ay evvel, ancak resmi olarak Kasım 1953’te Hetrick’in tescilinden üç ay sonra verildi.
•Uzun zamandan beri öteki birçok mucit, özellikle bir çarpışmanın etkisinden hemen evvel bir hava yastığının içindeki gazın patlamasını tetiklemek için muhtelif farklı yollar geliştirmişlerdir. Allen K. Breed 1927–2000 airbag fikrini geliştirdi. Breed New York Times vefat duyuruyu, o 1968 senesinde şehirk hava yastığı tasarımını yapmış ve araba emniyet sistemlerinin dünyanın en büyük tedarikçilerinden bkocaman haline Corporation’a Breed açmak için dayanakçı iyileştirmeler için sayısız tescil başvurusu bulunmuştur.
• Öteki liderler arasında, Ford için hava yastıkları üreten Eaton Yale ve Towne Inc’den Charles O Berryman US3441290A: 1967’de dosyalanan vasıta tehlikesizk sistemi , Maurice Leising ve Chrysler’deki meslektaşları US3618981A: 1969’da dosyalanan şişme makine ve Irving ve Emanuel yer almaktadır. Landsman US3617073A: 1969’da dosyalanan otomobşehir tehlikesizk sistemi , sürücüler ve arka koltuktaki yolcular için yandan ateşlemeli hava yastıklarını şehirk tanımlayanlar arasındaydı.
• Avrupa’da, Walter Linderer’in çalışması Mercedes’e lüks arabalarında hava yastıkları sınaması için esin vermişti. Geliştirme çalışmaları 1960’ların ortalarında başladı ve 1971’de bir başka etkili tescil olan US3874693A/DE2152902C2’yi üretmiştir, bu özellikle motorlu vasıtaların yolcuları için koruyucu aygıttır.

Kaynakça:
https://time.com/3617681/the-air-bag-blowout/
https://www.explainthatstuff.com/airbags.html

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ