Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Hades: Yeraltı Dünyasının Korkutucu Kralı

  • 19 Mart 2022
  • Hades: Yeraltı Dünyasının Korkutucu Kralı için yorumlar kapalı
  • 47 kez görüntülendi.
Hades: Yeraltı Dünyasının Korkutucu Kralı

Hades, yeraltı dünyasının hakimi ve ölülere hükmeden yaradandır. Olympos’ta kardeşlerin çektiği kurada Hades’in payına ölüler dünyası düşmüştür. Hades yalnızlıktan seven, ciddi tutumlu ve asık suratlı bir yaradandı. Bu karanlık ve eksantrik yaradana hem saygı dinleniyor hem de ondan korkuluyordu; ancak bahtsız bulunmuyordu. Hades işini yaparken acımaya ya da rastgele bir duyguya yer vermezdi.
Hades’in ebeveynleri Kronos ve Rhea’dır. Kardeşleri ise Poseidon, Zeus, Hera, Hestia ve Demeter’dir. Olympos’taki şehirk altı yaradan bkocamandı. Hades Kerberos ve görünmezlik miğferi ile sembolize edilir ve asa ve taç kullanan, siyah saçlı ve sakallı erkek olarak tasvir edilir. Eşi, Demeter ve Zeus’un kızı Persephone’dir.
Hades, Olympos Dağı’na hemen hiç gitmez ve öbür yaradanlarla beraber olmazdı; bu sebeple öbür yaradanlar tarafından dışlanmıştı. Bu gidişat Hades’in işine geliyordu çünkü yaradanların meclisine katılmaya hiç istekli değildi. Kendi ülkesinin hakimiydi ve yaradanların çoğu yeraltı dünyasından uzak duruyorlardı. Yeraltı dünyasında kendi başına hakimdi ve Zeus bile genellikle onu kendi haline bırakıyordu.
Hades aynı zamanda kelime olarak görünmez anlamına da gelmektedir. Ona görünmezlik sağlayan miğferi ve iki uçlu asası Bident bulunmaktadır. Bu asanın bir ucu vefatı, bir ucu hayatı temsil etmektedir. Yeraltı zenginliklerinin sahibi olduğundan, bolluk ve servet yaradanı olarak da anılır. Bir çok mitolojik öyküde adı geçmektedir. En bilinen öyküsü eşi Persephone’yi kaçırması ile alakalı olandır.

Hades ve PersephoneHades: Yeraltı Dünyasının Korkutucu Kralı

Hades seyrek kendi ülkesinden çıkıp yaşayanların arasına karışmaktaydı. Bu ziyaretlerinden bkocaman sırasında Demeter ve Zeus’un hoş kızı Persephone’yi yanında birkaç orman perisiyle Sicilya’da bir ovada çiçek toplarken görür. Onun hoşluğuna hayran kalan Hades onu hemen kaçırıp yeraltı dünyasına götürür.
Hades Persephone’yi yeraltı dünyasını tutuklar. Kızının birdenbire ortadan kaybolmasıyla şaşkına dönen Demeter tüm dünyayı dolaşarak kızını arar. Demeter yeryüzü tanrıçasıydı; kızını ararken ekinler yetişmedi, dolayısıyla insanlar aç kaldı ve sıkıntıya düştüler. Bu, dünyada şehirk kez kışın yaşandığı yarıyıldı. Bu vaziyeti çözmek için Zeus tarafından Hades’e sevk edilen Hermes, Hades’deri Persephone’yi serbest bırakmasını ister. Persephone’den bırakmak istemeyen Hades Zeus’un bu kesin emirden bir çıkış yolu bulur.
Hades Persephone’yi elinde yakalamak için bir tasarı geliştirdi. Güçlü Kader Perilerinin kanunlarına göre yeraltı dünyasındaki rastgele bir gıdayı yiyenler vefatlılar dünyasına geri dönemezler. Bu yasayı bilen Hades Persephone’u birkaç nar tanesi yemeye ikna eder. Persephone nar tanelerini yediği için kanunlara göre artık yeraltı dünyasını terk edemez.
Kader Perilerinin kanunlarına Zeus bile karşı çıkamazdı, ancak bu vaziyete bir çözüm buldu. Persephone her sene dört ay yeraltı dünyasında Hades ile birlikte kalacak, kalan sekiz ayda ise annesinin yanında kalacaktı. Bazı söylencelere göre bu müddetler altışar ay olarak belirtilmektedir. Bu söylence mevsimlerin neden değiştiğini açıklıyordu. Persephone annesinin yanındayken çiçekler açıyor, ekin yetişiyor ve meyveler oluşuyor ama Hades ile yeraltı dünyasında iken bitkiler soluyor ve can veriyordu.

Kaynakça:
Sears, K. 2021. “Mitoloji 101”, Say Yayınları.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Hades

Yazar: Gizem Şıdım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ