Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Güneş Patlamaları Nedir?

  • 14 Temmuz 2021
  • Güneş Patlamaları Nedir? için yorumlar kapalı
  • 71 kez görüntülendi.
Güneş Patlamaları Nedir?

Güneş, Samanyolu Galaksimizdeki takribî 200 milyar yıldızdan biridir. Orta büyüklükte biri yıldız olan Güneş, öbür yıldızlar gibi içinde alana gelen nükleer tepkinler neticesinde etrafına muazzam bir ısı ve ışık yayar. Bu kısmı azıcık daha açmamız gerekmektedir.

4443_1 1Güneş, Samanyolu Galaksimizdeki takribî 200 milyar yıldızdan biridir. Orta büyüklükte biri yıldız olan Güneş, öbür yıldızlar gibi içinde alana gelen nükleer tepkinler neticesinde etrafına muazzam bir ısı ve ışık yayar. Bu kısmı azıcık daha açmamız gerekmektedir. Güneş içindeki füzyon tepkimeleri neticeyi, etrafına ısı, ışık ve muazzam bir enerji yayar. Güneş içerisinde Hidrojen tepkimeleri neticesinde, helyum oluşur ve sarihe muazzam bir enerji çıkar. İşte bu enerji Güneşimizden bizlere ısı ve ışık olarak kazanç. Güneş bu tepkimelerden dolayı her sene 4 milyon ton kütlesinden kaybetmektedir. Dünyamızı milyonlarca yıldır aydınlatmakta ve ısıtmaktadır. Bu bilgilerden sonra gelelim gerçek mevzumuza.

Güneş Patlaması Nedir?

Güneş üzerinde bir hayli Güneş kiri denilen siyah gibi görünen kirler vardır. Bu kirlerin bulunduğu bölge öbür bölgelere göre daha az sıcaktır. Bu kirlere neden olan şey yüzeyin alt kısmındaki katmandan gelen plazmalardır. Plazma maddenin iyonlaşmış halidir,aynı zamanda maddenin 4. Halidir çok yüksek sıcaklıklarda maddeler bu halde bulunur,maddeler elektronlarını kaybederek iyonlaşırlar. Güneş kirlerini,patlamalar öbür bir ismiyle parlamalar oluşturur.Güneş patlamaları neticesinde uzay boşluğuna büyük ölçüde plazma ve enerji yayılır.Öyle ki bazı Güneş patlamalarının milyarlarca atom bombasına eş eforda olduğu bilim adamları tarafından söylenir.

Güneş Patlamalarının Tesirleri Nelerdir?

4443_3

Güneş patlamalarının, dünya üzerinde bir ekip tesirleri olmaktadır. Güneş enerjisini termonükleer tepkinlerden sağladığı için yolladığı ışınların ve enerjinin aşırısı, dünyadaki yaşamı yok edebilir. Kutup ışımaları, Güneş patlamaları neticeyi oluşur. Tabi ki atmosferimiz bu mevzuda gözetici tavan misyonunu görüyor ve bizi bu risklerden gözetiyor. Bunun yanında büyük bir patlama yeryüzündeki tam elektronik faaliyetleri durdurabilir. Makinelerin tekerrür kullanılamayacak biçimde bozulmasına neden olabilir. 19. yy’ın yarısında böyle bir patlama olmuş,tam elektronik aletlerin bozulmasına neden olmuştur. Kutuplarda görünen ışımalar,Romada dahi görünmüştü. Böyle bir patlama elektronik ve bilgisayar çağı olan günümüzde olsa,tam hayat durur,insanlar günlük işlerinin bir haylisini yapamaz olurlardı. Kısacası hayatımızı felç ederdi. Tabi ki böyle bir şey evvelden hipotez edilemez. Her an olabileceği gibi binlerce sene olmayabilir. Yaşam kaynağımız olan Güneş, aynı zamanda sonumuz da olabilir….

Yazar:Hasan Can Bozkurt

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ