Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Gresham Yasayı Nedir?

  • 13 Temmuz 2021
  • Gresham Yasayı Nedir? için yorumlar kapalı
  • 73 kez görüntülendi.
Gresham Yasayı Nedir?

Çift para sisteminde ortaya çıkan ve literatüre “makûs paranın iyi parayı kovması” olarak geçen “Gresham Yasayı” iktisat biliminde oldukça söz edilen bir yasadır.

4114_maliye

Çift para sisteminde ortaya çıkan ve literatüre “makûs paranın iyi parayı kovması” olarak geçen “Gresham Yasayı” iktisat biliminde oldukça söz edilen bir yasadır.

Bu yasanın liderliğini 16. asırda İngiltere mali danışmanı olan “Sir Thomas Gresham” yapmıştır. Gresham kanunu çift para sistemi uygulayan ülkelerde geçerli olmuştur. Şöyle ki; piyasada dolaşımda olan paraların madeni kıymeti dışında birde para kıymeti bulunmakta. Bu iki parayı altın ve gümüş olarak düşünecek olursak altının madeni ve paralık kıymeti birbirine denkken gümüşşöhret madeni bedelinin paralık kıymeti altında kaldığını görürüz. Gidişat böyle olunca fertler iyi parayı yastık altına koymayı başka bir deyişle iktisat dilinde söyleyecek olursak iddihar etmeyi seçerken daha az kıymetli olan parayı ise alışveriş için kullanmaya başlarlar. Başka Bir Deyişle netice olarak kıymeti düşük dediğimiz çürük para piyasada gezerken daha kıymetli olan altın para yastık altında kalır. Bu gidişat “makûs paranın iyi parayı kovması” olarak iktisat yasasına geçmiştir. Bu vaziyeti Gresham, Kraliçe Elizabeth’e rapor halinde sunmuş ve gerçekten de ulusun seçimlerinin bu istikamette olduğunu ispatlamıştır.

4114_para_1

Günümüzde de bu kanunun işlediğini görüyoruz. Kolay olarak anlatacak olursak şahıslar kıymetli olan altını, dövizi ellerinde meblağken daha az kıymetli olan kağıt ve bozuk paraları günlük alışverişleri için kullanırlar. Kağıt paranın sadece paralık kıymeti vardır üzerinde yazılı para kıymeti olmayan hiç bir kağıt kıymetli değildir.

Çapraz kurların bütün yansıtılmadığı piyasalarda resmi kur maliyeti hakikat kur maliyetinden yüksek yakalanan dövizler ülkeye girerken düşük maliyetli dövizler ise ülkeden çıkar. Böylece daha öncekinden beri vakit gelen Gresham Kanununun günümüz şartlarında da işlediğini görmüş oluyoruz. İyi para her zaman saklanırken makûs para piyasaya sürülür ve makûs para iyi parayı piyasadan kovmuş olur. İktisat derslerinde okutulan ve iktisat bilimine yerleşmiş olan Gresham Kanunu pratiğe döküldüğünde çok daha rahat anlaşılmaktadır.

Yazar:Gülnisa Gülseven

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ