Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Göz Kuruması Sebepleri Ve Alınacak İhtiyatlar

  • 13 Mayıs 2021
  • Göz Kuruması Sebepleri Ve Alınacak İhtiyatlar için yorumlar kapalı
  • 78 kez görüntülendi.

Günümüz şartlarında bir hayli insanın meseleyi olan göz kuruluğu göz sulanması ile beraber kendini gösteriyor. Gözyaşlarımız, korneamızın hasar görmesinin önünde manidir. Yeniden, gözün beslenmesine katkı sağlıyor ve yabancı cisimlerin teması sırasında ve sonrasında gözümüzü pakler. Göz kuruluğunun nedenleri: – Bilgisayar ya da cep telefonu gibi aletlerin çok uzun zamanlar kullanılması – Televizyonun uzun müddet izlenmesi – […]

Göz Kuruması Nedenleri Ve Alınacak ÖnlemlerGünümüz şartlarında bir hayli insanın meseleyi olan göz kuruluğu göz sulanması ile beraber kendini gösteriyor. Gözyaşlarımız, korneamızın hasar görmesinin önünde manidir. Yeniden, gözün beslenmesine katkı sağlıyor ve yabancı cisimlerin teması sırasında ve sonrasında gözümüzü pakler.

Göz kuruluğunun nedenleri:

– Bilgisayar ya da cep telefonu gibi aletlerin çok uzun zamanlar kullanılması

– Televizyonun uzun müddet izlenmesi

– Araba sürmek gibi fazla dikkat gerektiren ve göz kırpmayı eksilten etkinlikler

– Fazla derecede kitap, mecmua, gazete okumak

Göz kuruluğu nasıl alana kazanç?

Damarsız bir yapı olan korneamızın beslenmesinin yegâne kaynağı gözyaşıdır. Klasik koşullarda 18 saniyede bir gözlerimizi kırparız ve bu kırpmalar esnasında gözyaşımız kornea katmanımız üzerinden dağılır. 18 saniyede bir bu operasyon yinelenir. Göz kuruluğunda ehemmiyetli olan nokta gözyaşının ölçüyü değil niteliğidir. Gözyaşı emin bir zaman bu bölgede kaldığında beslenme ve paklik görevini görmüş olur. Musin ismi verilen gözyaşı içeriğindeki maddelerinden göz merceğinin üzerinde 50 saniye kadar kalır. Musin beceriksizliğinde gözyaşı, çok daha seri bir şekilde akar. Bu da göz kuruluğunu alana getirir.

Göz kuruluğu belirtileri:

Gözlerde;

– Sulanma hissi. Korneadan kayan gözyaşı gözkapağı altında birikiyor ve kornea kuru kalıyor.

– Gözlerde batma hissi

– Yanma hissi

– Kızarma

– Gözler kırpılırken takılıyormuş gibi sezme.

Bir müddet sonra göz kuruluğu yaşamsal etkinlikleri etkileyerek, şahsın yaşam niteliğini düşürüyor. En ileri düzeylerde ise birey sanki gözünü güç açar hale gelebiliyor. Bundan dolayı yukarıyadaki şikâyetlerin rastgele biri ile karşı karşıyaysanız bir an evvel göz hekimine görünmelisiniz.

Göz Kuruması Nedenleri Ve Alınacak Önlemlerİhtiyatlar ve rehabilitasyon:

Öncelikle, dikkatinizi yoğunlaştırmanızı gerektiren televizyon, cep telefonu ve bilgisayar gibi elektronik aletlerle geçirdiğiniz zamanı eksiltin.

Hekiminize danıştığınızda kuruluğun derecesine ve cinsine göre bir göz damlası verecektir. Bu damlayı umursamama etmeden kullandığınızda farkı göreceksiniz.

Yazar:Enes Eker

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ