Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Göz Kapağı Estetiği Blefaroplasti Nedir, Nasıl Yapılır?

  • 04 Mayıs 2021
  • Göz Kapağı Estetiği Blefaroplasti Nedir, Nasıl Yapılır? için yorumlar kapalı
  • 110 kez görüntülendi.

İnsan bedeninde ihtiyarlama bulgularının ortaya çıktığı ilk yer göz etrafıdır. Özellikle otuzlu yaşlarda üst kapaklarda cilt yığılmaları ve alt kapaklarda ise torbalanmalar başlamaktadır. Bunlar, bireylerin kesintisiz olarak bitkin ve uykusuz bir görünüm ortaya koymasına neden olmaktadır. Yeniden mimiklere bağlı olarak göz kenarlarında kazayağı ismi verilen buruşukluklar da alana gelmektedir. Zamanla göz altı torbaları ve gözyaşı […]

İnsan bedeninde ihtiyarlama bulgularının ortaya çıktığı ilk yer göz etrafıdır. Özellikle otuzlu yaşlarda üst kapaklarda cilt yığılmaları ve alt kapaklarda ise torbalanmalar başlamaktadır. Bunlar, bireylerin kesintisiz olarak bitkin ve uykusuz bir görünüm ortaya koymasına neden olmaktadır. Yeniden mimiklere bağlı olarak göz kenarlarında kazayağı ismi verilen buruşukluklar da alana gelmektedir. Zamanla göz altı torbaları ve gözyaşı oluğu ismi verilen derin hatlar da alana gelebilir. Yaşanan bu gidişatlar arasında hastalar için en külfetli olan ise üst kapaklarda oluşan ten yığılmalarıdır. Zira bu yığılmalar, bir vakit sonra şahsın gözünü açmasını güçleştirebilmektedir. Gözünü açmak için kesintisiz kaşlarını kaldıran hastalarda ise alın bölgesinde derin çizgilerin oluştuğu görülmektedir. Bu anlamda hem fonksiyonel hem de estetik emelli olarak göz kapağı estetiği Blefaroplasti operasyonu reelleştirilmektedir. Peki, göz kapağı estetiği nasıl yapılır?

Göz Kapağı Blefaroplasti Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz kapaklarına uygulanacak olan estetik ameliyat evvelinde hastanın göz kapağı; kaşları, alnı, alt göz kapağı ve yanakları ile beraber değerlendirilir. Harekât sırasında üst kapakta yer alan fazla ten çıkarılarak göz kapağı üzerinde oluşan yığılma ortadan kaldırılır. Yeniden bu ameliyat sırasında hastanın kaş kenarları da kaldırılmaktadır. Ayrıca zorunlu gidişatlarda endoskop kullanılarak kaşların yukarı kaldırılması sağlanabilir.
Alt göz kapaklarında ise bozulan kapak ve yanak ilişkisi düzenlenir. Alt kapakta yer alan ve derleniş yağlar çıkarılarak yanak üzerine taşınır. Bu Göz Kapağı Estetiği Blefaroplasti Nedir, Nasıl Yapılır?operasyon sırasında orta surat bölgesi de yukarıya doğru taşınır. Şayet zorunlu görülürse yanak bölgesine ya da göz etrafına yağ enjeksiyonları yapılabilir ya da ince buruşukluklar için lazer yapılabilir.

Estetik Göz Kapağı Estetiği Kimlere Uygulanabilir?

Göz kapağı estetiği genellikle 35 yaş ve üzerindeki fertlere uygulanmaktadır. Ancak üst göz kapak yapısı ailesel olarak fazla düşük ve etli ya da alt göz kapaklarında bariz olarak yağ bir araya gelmesi olan şahıslara erken yaşlarda da göz kapağı estetiği Blefaroplasti uygulanabilmektedir. Yeniden torbalı ya da sarkık göz kapaklarına sahip, fiziksel olarak rastgele bir sağlık problemi olmayan ve temennileri hakikatçi tüm hastalar bu operasyonu olabilmektedir.
Göz kapağı düşüklüğü, özellikle erkeklerde daha fazla görülür ve bu mesele için harekâtı daha çok erkekler arz eder. Düşük göz kapakları erkeklere kesintisiz olarak uykulu bir ifade vermektedir. Bu vaziyet ise erkeklerin hem iş hem de sosyal yaşamlarında mesele yaşamalarına neden olmaktadır. Operasyonun hakikatleştirilmesindeki en ehemmiyetli noktalardan birisi ise hastada ilave göz hastalıklarının bulunup bulunmamasıdır. Şayet hastada böyle bir hastalık varsa öncelikli olarak rehabilitasyon edilir ve ardından göz kapağı operasyonu asıllaştırılır.

Estetik Göz Kapağı Operasyonu Evvelinde Neler Yapılmalıdır?

Göz kapağı estetiği Blefaroplasti evvelinde tüm operasyonlarda olduğu gibi operasyona 3 hafta kala aspirin ve sigara kullanımının kesilmesi gerekmektedir. Yeniden özellikle son 1 haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan uzak durulmalı ve eşi maddeler kullanılmamalıdır. Ayrıca harekât evvelinde kullanılmaması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:
• Ginseng, co-enzim Q, ginko biloba vb. maddeleri kapsayan multivitamin hapları,
• Yeşil çay, kiraz sapı, domates çekirdeği ve keten tohumu gibi nebatsal mahsuller,
• Apranaks, Vermidon ve Voltaren gibi ağrı kesiciler,
• Zayıflama mahsulleri,
Tüm bunların yanında şayet zorunlu görülürse Minoset ve Novalgin gibi ağrı kesiciler kullanılabilir. Ancak yeniden de rastgele bir ilaç kullanmadan evvel hekiminize müracaat etmenizde fayda bulunmaktadır.

Estetik Göz Kapağı Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Göz kapağı estetiği Blefaroplasti sırasında hastaya ameliyathane etrafında genel anestezi veya sedasyon, başka bir deyişle ağır durgunlaştırıcılar uygulanmaktadır. Ameliyat, şayet üst kapaklar tek başına yapılacaksa yerel anestezi altında da asıllaştırılabilir ve bu operasyon takribî 45 dakika devam ettir. Yeniden alt kapaklar için asıllaştırılan işlemler genellikle 1,5 saat devam ettir. Şayet birliktesi yağ enjeksiyonu da yapılacaksa bu vakit 3 saati bulabilmektedir.
Göz kapağı operasyonu ile alakalı hastaların en çok merak ettikleri mevzulardan birisi de, operasyonun ağrılı olup olmadığıdır. Bu harekât ağrılı değildir.Göz Kapağı Estetiği Blefaroplasti Nedir, Nasıl Yapılır? Ancak hastalar, harekât sonrasında sıklıkla şişlik ve morluklardan şikâyet ederler.

Estetik Göz Kapağı Operasyonu Neticeleri Kalıcı mıdır?

İhtiyarlama, göz kapağı estetiği Blefaroplasti sonrasında da devam eden bir süreçtir. Dolayısıyla seneler geçtikçe göz kapaklarında metamorfozlar kollanabilir. Fakat göz kapakları hiçbir zaman ameliyat evvelindeki biçimine dönmez. Yeniden üst kapaklarda az da olsa yine ten yığılması görülebilir ve ameliyat gerekebilir. Alt kapaklarda ise tekerrür operasyona gerek dinlenmese de, yağ enjeksiyonları ile orta suratın yine desteklenmesine gereksinim dinlenebilmektedir.

Yazar: Elif ÇetÝnel

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ