Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Gökyüzü Neden Mavi Renkli Görünür?

  • 14 Temmuz 2021
  • Gökyüzü Neden Mavi Renkli Görünür? için yorumlar kapalı
  • 78 kez görüntülendi.
Gökyüzü Neden Mavi Renkli Görünür?

Evren hakkında her geçen gün bambaşka balakalar gün suratına çıkmaktadır. Tabiata ait kavramların denetlenmesi beraberinde değişik kuramları da getirirken, insanların etrafa olan merakı da bilim insanlarını yönlendirmektedir. Gökyüzünün maviliği de bu anlamda öne çıkan mevzular arasındadır. Hiç düşündünüz mü, gökyüzü niye mavidir? Güneşin Renkleri ile Gökyüzü Renginin İlişkisi Gökyüzünün maviliğinden evvel güneşin rengini konuşmak gerekir. […]

Evren hakkında her geçen gün bambaşka balakalar gün suratına çıkmaktadır. Tabiata ait kavramların denetlenmesi beraberinde değişik kuramları da getirirken, insanların etrafa olan merakı da bilim insanlarını yönlendirmektedir. Gökyüzünün maviliği de bu anlamda öne çıkan mevzular arasındadır. Hiç düşündünüz mü, gökyüzü niye mavidir?

Güneşin Renkleri ile Gökyüzü Renginin İlişkisi

custom-shipping-fantasy-backdrop-ceiling-sky-blue-and-white-ceiling-wallpaper-muralGökyüzünün maviliğinden evvel güneşin rengini konuşmak gerekir. Her ne kadar sarı renk ile aynılaşsa da güneş gerçeğinde sarı değildir. Güneş ışığı doğrudan doğruya beyaz renklidir, başka bir deyişle gerçeğinde rastgele bir renk değil de tüm renklerin karışımı denebilir. Bu mevzuyu kanıt etmek ise oldukça mümkündür. Kristal bir avizenin rastgele bir parçasını güneşe doğru tutarsanız, kristalin gelen güneş ışığını kırarak pek çok renge ayrıştırdığını gözlemleyebilirsiniz. Gökkuşağı renkleri gibi olacak olan bu kırılma anı, gerçeğinde güneş ışığının değişik renklerden oluştuğunu; fakat uygun civarda bu renklerin kendini gösterdiğini kanıtlamaktadır. Mevzubahisi güneş rengi mor, mavi, sarı, turuncu, kırmızı ve yeşil renklerin karışımıdır.

Gökyüzünün mavi rengi ise işte bu kırılma vaziyeti ile ilgilidir. Güneşderi gelen ışıkların atmosfere teğet geçmesi ve ancak bir kısmının atmosferce emilmesi, şu anki gökyüzü maviliğini sağlar. Zira atmosferden geçtiği sırada mor tarafta kalan ışıkların kırmızı taraftaki ışıklara göre daha çok ayrıldığı ve atmosfer tarafından da en çok mavi ışığın kırılıp ayrıştığı fark edilebilir. İşte bu noktada, dünyadan bakan bir bireyin gökyüzünü mavi ve güneş ışıklarını da beyaz ile sarı arası bir renk olarak görmesi olası olur.

Ya Atmosfer Olmasaydı?

8590_unye_de_gunesin_batisiAtmosfer sayesinde kırılan ışıkların dünyayı aydınlattığı bellidir. Şayet ki atmosfer olmasaydı, güneş yeniden oldukça parlak ve beyaz görünecekti; fakat gökyüzü tıpkı akşam zamanları gibi karanlık kalacaktı. Aynı zamanda güneş gibi öbür yıldızlar da ortaya çıkacaktı.

Burada bir öbür sual de güneşin batarken ve doğarken aldığı değişik renk tonları ile alakalı olabiliyor. Klasikte parlak beyaz olan, fakat atmosferle renklerine ayrışan güneş ışıkları nasıl olur da ufka yanaştığı zamanlar turuncu ya da kırmızı rengi alabiliyor?

Güneşin ufukta alçalması ile beraber güneşin dünyadaki bulunulan noktaya açısı da değişmektedir. Ufka yanaşan güneş gerçeğinde daha da uzaklaşmaktadır. İşte bu sebeple de havada daha çok kalan güneş ışıkları çok daha fazla moleküller ve parçacıklar arasından geçip göze erişmektedir. Başka Bir Deyişle güneş ışıkları daha çok yansıtılır ve dağıtılır.
Bibliyografi:
Tamer Korugan – İhtiyaçsız Balakalar Ansiklopedisi 1

Yazar:Baran Akçok

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ