Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Gökada Nedir?

  • 02 Nisan 2021
  • Gökada Nedir? için yorumlar kapalı
  • 96 kez görüntülendi.

İnsanoğlu var olduğundan beri tabiata karşı hep ilgi ve alaka içerisinde olmuştur. Bunun sebebi ise, insanın fizyolojisinde olan meraktır. Merak, insanlık tarihi var olduğundan günümüze kadar, bilimi ilerletmiş ve hala da ilerletmeye devam ettirmektedir. Bu ilerlemede hiç kuşkusuz ki, astronomi biliminin ilerleyişi ve hala da gizemi çözülemeyen bir hayli mevzunun oluşu, günümüzde astronomi bilimiyle ilgili oldukça […]

İnsanoğlu var olduğundan beri tabiata karşı hep ilgi ve alaka içerisinde olmuştur. Bunun sebebi ise, insanın fizyolojisinde olan meraktır. Merak, insanlık tarihi var olduğundan günümüze kadar, bilimi ilerletmiş ve hala da ilerletmeye devam ettirmektedir. Bu ilerlemede hiç kuşkusuz ki, astronomi biliminin ilerleyişi ve hala da gizemi çözülemeyen bir hayli mevzunun oluşu, günümüzde astronomi bilimiyle ilgili oldukça teknolojik çalışmaların yapılmasına neden olmaktadır. Öyle ki, sualine yanıt bulunamayan mevzular arasında gökadalar kendilerine yer edinmektedir. Gökadalarla alakalı çözülmeyi bekleyen en ehemmiyetli suallerden birisi ise, gökadaların vefatıyla alakalıdır.

6290_g2

İçerisinde yaşadığımız âlemde, milyarlarca yıldız bulunmaktadır. Bu yıldızlar, dünyamıza göre devasa büyüklüklerdedir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, aşamanın hudutlarını öğrenmek ve âlemde yer alan gök cisimlerinin rakamını tespit etebilmek ihtimalsizdir. Vaziyet böyleyken, araştırmalarla âlemde gökadalar tespit etilmiştir. Gökada, milyarlarca yıldızı bünyesinde barındıran bir yıldız topluluğudur. Bu gökadaları uzayda tespit eten bilim adamı ise, Fransız bilim adamı olan Charles Messier’dir. Dünyamızı ve güneş sistemini içerisinde bulunduran gökada ise Samanyolu’dur.
Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda, aşamanın genişlediği ve bu genişlemenin de gün geçtikçe daha da süratlendiği ortaya çıkmıştır. Bu genişlemeye bağlı olarak, bünyesinde milyarlarca yıldız barındıran galaksi başka bir deyişle gökadalar da birbirlerinden giderek uzaklaşabilir ya da yakınlaşabilmektedirler. Bilim etraflarının aradığı sual ise, gökadaların can vermesiyle alakalıdır. Şayet iki gökada birbirine yakınlaşırsa, çarpışabilir. Bunun sebebi ise, kütleçekim tesiridir. Bu çarpışma bazı bilim etraflarınca gökadaların vefatı olarak nitelendirilse de, vaziyet azıcık daha karışıktır. Gökadaların çarpışması neticesinde, aynı zamanda gökadalar birleşir. Gökadalar milyarlarca yıldız barındırır ve bu yıldızlar birbirlerine milyarca kilometre uzakta olabilmektedir. Başka Bir Deyişle yıldızlar arası mesafe, iki gökadanın birleşmesi neticesinde yıldızların çarpışmasını sağlamayacak kadar uzaktır. Bu gidişatta, gökadalar birleşince şayet istisnai bir vaziyet yoksa çarpışmazlar. Gökadaların birleşmesi neticesinde gaz bulutları aralarında birleşme özelliği gösterir ve bu gaz bulutlarının yoğunluğu da çoğalmış olur. Bu süreç, yeni bir yıldız yaradılışı anlamına gelmektedir.

6290_g1

Gökadaların iki değişik cinsi bulunmaktadır. Bu cinsler, helezoni gökada ve eliptik gökadadır. Spiral gökadalar, genç gökadalardır. Bu cins gökadalarda kesintisiz olarak yeni bir yıldız oluşur. Bu gidişata misal vermek gerekirse, bir güneş seneyi içerisinde bir yıldız oluşmaktadır. Gökadalarda yıldız oluşma vaziyeti, gökadaların can verme olasılığını oldukça düşürmektedir. Öyle ki, eliptik gökadalar ise bütün tersine yıldız üretmezler. Bunun sebebi ise, gökadanın içerisinde barındırdığı gaz ölçüsünün yıldız yaradılışının oldukça yavaş olmasıdır. Eliptik gökadalar, bazı bilim etraflarınca ölü gökadalar olarak da adlandırılmaktadır. Bünyesinde Güneş Sistemi’ni de barındıran Samanyolu Galaksisi, spiral gökadalar arasında yer almaktadır.

Gökadaların vefatıyla alakalı suallere, günümüzde bile net yanıtlar verilememektedir. Bu mevzuda yapılan çalışmalar hali hazırda devam etmekte ve suale yanıt aranmaktadır. Bu sualler kapsamında Samanyolu Galaksisi yakınında bazı gökadalar tespit etilmiştir. Bu gökadalar Andromeda, Ufak Macellan ve Sculptore’dir.

Yazar:Ismet Göksel Berber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ